What Silicon Valley "Gets" about Software Engineers that Traditional

Ce-i drept, mai am ocazia de a interactiona si cu beneficiarul

"SV-like" companies think of engineers as value generators, and creative problem solvers. Traditional companies think of them as factory workers

Cum s-ar incadra companiile romanesti?
Ca pe tarla?


Mi-a sarit in ochi! :eyes:

1 Like

Pai in Romania e simplu: programatorii sunt vazuti ca si cost center. In analogia de mai sus: factory workers.

  • In Romania inca avem manageri de programatori care nu au scris in viata lor o linie de cod. Incearca sa gasesti asa ceva in SV.

  • In Romania inca ni se pare smecherie utilizarea Scrum si Agile Methodologies. Cand SV a trecut de ceva vreme la cu totul alt model de a livra.

  • In Romania inca se practica logarea timpilor petrecuti la munca pe anumite taskuri. Vrei sa facem un sondaj aleator sa vedem cate companii din SV practica asta?

  • Avem career paths inexistente in RO. Ca sa cresti profesional in RO este obligatoriu sa faci politica si sa treci la people management. In SV, un Principal level engineer castiga cat un Director level executive la aceeasi companie.

Astia s-au prins ca a avea “motivated engineers” este secret sauce. La noi inca ne taram in paradigma veche ca altfel nu ar avea loc nepotu’.

Undeva inainte de 2010 citeam ca la raportul engieers to product managers intr-o companie din SV era de 2 la 1. In 2021 citeam ca s-a ajuns la 50 la 1. Oare de ce?

Sunt de acord ca SV nu e Romania. Insa facem parte din aceeasi industrie si e trist cand te uiti la mediul din RO.

Si de aia au booming business toti bisnitarii si samsarii de programatori bagandu-ti freelancing-ul pe gat. In SV nu ar merge asa ceva pentru ca deja au salarii foarte mari la companiile unde lucreaza…au proiecte misto, au multa autonomie, leverage mai mare, timp de research, etc.

2 Likes

Desigur ca factory workers, si as mai adauga ca un rau necesar, caz real, cineva din sanatate a avut o idee de aplicatie, ideea decenta, era cerere, el stiind subtilitatile problemei, si avea network sa o vanda, era cunoscut in domeniu.

La angajare s-a zgarcit omu, ce sa angajeze el un o echipa solida, citez, “oameni platiti mai bn decat el, ce mare branza sa faci o aplicatie, daca ar avea timp ar face-o el”, a angajat oameni cat mai ieftin care au mintit ca stiu, au acceptat bani putin, si a iesit un dezastru, bine el a lansat asa, si a mers, a avut multi clienti, dar nu mergeau majoritatea chestiilor si a venit un val de refund-uri.

Eu de unde stiu, dupa asta omu sa gandit sa angajeze pe cineva mai OK, dar totusi ieftin, un prieten mai mid-junior, s-a ingrozit ala de proiect, de ex unele endpoint-uri nu erau pur si simplu authroizate, totul era la liber, trimiteai un id si luai tot, acum asta ar fi trebuit sa faca magie, sa rezolve toate probleme si in scurt timp pt ca “clientii tipa”, si cu presiuni din ala, ca sa salveze firma, lucrat in weekend, cand si-a dat demisia nu i-a acceptat-o, tot felul de manipulari etc.

1 Like