Why Udemy is Bad

De regula, atunci cand caut un curs, fie el pe Udemy sau orice alta platforma asemanatoare, ma uit la comentariile cu 1 stea sa vad daca exista vreo parere pertinenta. In sensul ca de ce acel curs e de cacao si prea basic.

De exemplu, renumitul curs de Java a lui Tim Buchalka: Complete Java Masterclass despre care se spune ca ar fi cel mai bun de pe internet, am gasit urmatoarele pareri:

Găgăuță 1:

never tells the purpose of what he is trying to illustrate thats full of waste of time not taught scanner class also, such a basic info not discussed only told how to create a scanner class object and how to use it

Găgăuță 2:

This course is not for the beginners, the instructor picked up his logic and built programs rather than explaining them the reason for using certain methods clearly.

Găgăuță 3:

it covers everything. but it lacks the meaning of each of classes.
I wasn’t able to understand why and when use Sets for example. You don’t see the why, the when: her just shows the what

Am luat cursul de curiozitate, si cam pana la statements, asta fiind deja capitolul 4 s-a putut percepe informatia cam de catre orice bogdaproste. Mai incolo parca s-a incalcit in limba si informatii. Apoi, iarasi la OOP - prima partea a fost ok, la a doua iar s-a sucit de cap. Si l-am abandonat.

Vi s-a intamplat si voua sa luati cursuri de acolo si sa regretati ca ati dat un amarat de 10 dolari pe cate un curs? Experiente pozitive, negative?

1 Like

Eu ii ocolesc din principiu: Troy Hunt / The piracy paradox at Udemy - https://www.troyhunt.com/the-piracy-paradox-at-udemy/

3 Likes

Eu folosesc udemy de cativa ani si am facut cateva cursuri, unele sunt intr-adevar bune, de exemplu cursul de java al lui Tim, l-am facut si eu si e cat de cat bun, doar ca trebuie sa sari peste multe sectiuni sau sa dai pe repede inainte, tot pe java mai e unul bun de multithreading si prallel computing, mai e ceva asa si asa de memory management, am mai facut niste cursuri de node, js, pwa, android dev.

Din pacate sunt putine cursuri cu pentru avansati, ma plictisesc de imi sar capacele pana gasesc cu adevarat ce ma intereseaza in cursurile astea, unele intr-adevar au exercitii bune si practici adecvate pentru limbaj/platforma, de fapt asta ma intereseaza pe mine, modul de lucru si diverse chichite nu limbajele in sine, ca alea le invat din documentatie repede.

Un peste alta sunt unele cursuri bune, calitatea in general este la nivelul unor cursuri pe care le gasesti pe youtube (nu piratate!), dar majoritatea sunt sub ce gasesti pe frontendmasters de exemplu pentru JS. Cat despre practicile lor de pradatori, n-ai ce face asta e serviciul pe care il ofera ei, nu iti convine pui pe youtube si faci bani din reclame.

Ma gandeam destul de serios sa fac un curs de testare si sa-l pun pe udemy, dar tot am amanat.

1 Like

Nu abandona ideea de a face un curs pt Udemy. Planifică o perioadă în care îl poți realiza și apoi publică-l.

1 Like

Exact ideea asta am vrut sa o scot in evidenta. Si ce am mai observat la Udemy este ca multe tehnologii sau metode folosite sunt invechite. Deci daca nu ai cat de cat un bagaj de cunostinte despre ce se cere pe piata, s-ar putea sa pierzi timp invatand nulitati.

Intr-o vreme erau cativa mai rasariti pe acolo, insa de un an incoace observ ca imediat ce scoate cineva un curs, apar imediat cateva cursuri similare ca denumire si continut.

Si mai este prezent acolo fenomentul Jack of all trades. Nu spun ca pe un anumit subiect tipul nu stie ce spune, dar imi lasa impresia ca mai mult scoate cursuri pentru fiecare stack de sub soare decat practica ceea ce preda - sansa sa se loveasca de aceleasi probleme ca si mine si sa le includa intr-un curs tinde spre 0.

1 Like

Chestia cu “ce cere piata” e foarte relativa si tine mai degraba de trenduri, nu de a-ti gasi un loc de munca. Poti castiga un ban cinstit la BRD sau BCR daca stii … Cobol.

Pentru mine care am (re)luat-o de la zero in 2015 mi-a prins bine sa platesc 10 euro pentru cursuri gen PHP OOP, JQuery, AngularJS, chestii fundamentale cu care poti sa faci o “chestie” sa mearga (nu pretind ca ceva foarte complicat), insa in functie de nivelul fiecaruia, cel putin pentru incepatori-intermediari consider ca Udemy e foarte ok.

Si as mai adauga ceva, trick-ul e sa te uiti pe cursurile disponibile acolo, sa dai click pe diferite sectiuni descriptive (adica sa ii ajuti sa inteleaga ce te intereseaza) si apoi vei vedea ca newsletter-ul lor incepe sa-ti ofere reduceri (din ce in ce mai mari) la multe din cursurile pe care le-ai studiat tu. Daca astepti 2-3 saptamani, max. 6 saptamani, iti poti lua un anume curs si cu 10 euro :slight_smile:

Sigur ca pana sa ajungi sa platesti la Udemy sunt o multime de alte resurse gratuite, insa fiecare alege ce are nevoie intr-un anumit moment.

Iar pentru nivelurile avansat-expert, cred ca acele cursuri offline organizate de companii specializate sunt mai eficiente, insa e doar o supozitie de natura personala.

1 Like

Eu unul am avut o parerea foarte proastra despre udemy. Mi se parea ca e plin de tutoriale dubioase cu o calitate indoielnica.

Saptamana asta mi-am schimbat parerea. Intr-adevar am ales un curs de intro (am cumparat si unul advanced, revin cand il parcurg). Ideea este urmatoare:

  • trebuie ales un native english speaking teacher
  • calitatea audio trebuie sa fie excelenta (sa fi investit cel putin 500 de euro pe echipamente)
  • sa aiba uns script/plan bun.

Eu l-am nimerit cerand recomandari unor persoane de incredere (over Twitter)

Ce pare un pic deranjand la cursul urmarit de mine

  • prea mutlte sectiuni (circa 120, varianta de la 1 minut, 10 minute, etc)
  • lipsa unor quiz-uri usor de verificare la capatul capitolelor

Eu am cont pe Udemy, dar si pe Pluralsight, Treehouse. M-am apucat de un curs de pe Treehouse, dar nici pana acum nu l-am terminat.

Acel curs de java mi se pare destul de aglomerat si lung. Poate era mai bine sa fie spart in cursuri mai mici, dar mai specifice.

Eu invat java, dar urmaresc tutorialele de la Oracle. Nu sunt ele grozave, dar merg. In particular, au si quizz-uri.

Legat tot de cursuri video, mie imi plac mult cele de pe Laracasts. Vocea lui Jeffrey Way este placuta, explica destul de bine conceptele and it’s just his voice and a text editor :slight_smile: Nothing to distract you !
Alt curs care mi-a placut a fost acesta

Cred ca sweet spot ca durata, pt un modul dintr-un curs video ar fi in jur de 15-20 minute. Cel putin pentru mine.

1 Like