Windows 10: The developer who wrote Windows Task Manager reveals its secrets

Cate ceva despre Task Manager. Core-ul aplicatiei este din 1994.

If Task Manager ever hangs or crashes, start another by pressing ctrl-shift-esc. Winlogon will look for an existing instance and try to revive it for up to 10 seconds. If the old Taskmgr doesn’t start making sense by responding with a secret code within that time, another one will be launched. That way, you’re never without a Taskmgr as long as there are some resources available.

3 Likes

Eu nu înțeleg de ce n-au pus un renderer separat pentru task manager. In Windows 10 de cate ori se blochează ceva ai deaface și cu interfața căreia i se ia focusul sau se randeaza peste task manager…

De ce ziceti ca nu este render separat?

Task manager-ul este un executabil care ruleaza cu numele userului logat. Cred ca problema de care ziceti, pe care o vad si eu cateodata, este mai degraba din kernel. Probabil acolo apare un timeout la vreo operatie legata de lista proceselor si/sau operatii cu driverele si kernelul nu mai permite redesenarea ferestrelor pana cand expira acel timeout.

In fine, a trecut mult timp de cand imi placea sa inteleg detalii low level de SO si posibil sa mai fi uitat. Daca aveti o explicatie mai noua sau un update mi-ar placea sa o stiu :slight_smile:

Eu ma refer ca nu se randeaza izolat ca si meniul din CTRL+ALT+DELETE