Windows 11 a fost lansat azi

Azi Windows 11 iese din Beta si poate fi instalat in mod normal.

Imaginea ISO se poate descarca de aici:
https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows11

Nu este necesara o licenta pentru instalare, dar poate fi folosita licenta de Windows 10 daca aveti deja una.

Cerinte minime:

• Trusted Platform Module 2.0
  • UEFI Secure Boot supported and enabled
  • A DirectX 12-compatible GPU with a WDDM 2.0 driver
  • 4GB of RAM
  • 64GB of storage
  • A “compatible” 1 GHz or faster dual-core 64-bit processor from Intel, AMD, or Qualcomm.

Puteti testa daca un anumit calculator e compatibil cu unealta de PC Health Check

3 Likes

Eu il folosesc de prin August.
Cu exceptia barei de start pe care nu mutata, a unui meniu de start cam ciudat (sau inexistenta lui) mi-a placut si nu am avut probleme. Toate dispozititvele pe care le-am conectat la laptop, merg fara probleme. Si arata oarecum mai bine decat Windows 10 :smiley:

Plus ca s-a instalat fara probleme si fara procarioare.

Dacă vrei să știi exact de ce nu se califică pentru upgrade.

1 Like

Ai avut vreun caz de PC cu dual boot, Wingoz & linux, si a trebuit sa schimbi ‘boot method’ la ambele?

La wingoz doar nu e mare filozofie, dar probabil ca daca o faci pentru ambele instalari, ai ceva sanse sa ai vreo surpriza…

E complicat, sunt distro-uri cu grub si sunt distro-uri care se leaga direct de UEFI (si se bazeaza pe switcher-ul bios-ului, de exemplu la mine poti apasa space sa faci switch intre ele)
Cu grub poti seta direct Linux si Windows, respectiv si Windows-ul poate sa iti faca dual boot cu Ubuntu de exemplu (depinde ce instalezi ultima oara), dar si la Windows ai UEFI si ai bootloader-ul normal.

Am avut setup dual boot cu Windows 10 si PopOS. Am reusit cumva din BIOS sa rezolv oarecum.
Am avut o tentativa cu GRUB, dar cred ca am facut eu ceva gresit pe acolo si nu a mers. Mai bag o fisa in weekend si actualizez postul.

3 Likes

De instalat ‘pe curat’ se poate fara probleme… problema mare e cand ai deja instalari la care nu ai renunta…

1 Like

image

e vechi?

1 Like

aparent. no, mult noroc la domnu Microsoft, nu schimb hardware perfect valabil pentru niste software nou.

2 Likes

Nu e doar software nou, Windows 11 o sa suporte DirectStorage care necesita PCIE Gen 3/4 si o placa video mai noua, plus stie ceva optimizari cu procesoare mai noi.

Probabil e legat si de telemetrie si e si ceva bias la mijloc, cum mult mai putini au procesoare vechi si folosesc Windows 11 in beta, probabil ca toate crash-urile si erorile au fost mult mai multe in medie in comparatie cu alte procesoare noi si au decis sa nu ofere suport pentru procesoare vechi care dadeau crash-uri din kernel.

No thanx. I’ll pass

Stai liniștit, o să aibă M$ grijă să ții pasul :slight_smile:

“Sunt interese mari la mijloc.”

Eu nu pot face upgrade pentru că procesorul nu e compatibil: i7 4790k.

Tot am amânat upgrade-ul la workstation pe când se vor ieftini plăcile video dar văd că până la urmă voi fi nevoit s-o fac, am rămas foarte în urmă.

Bai ce rau imi pare. Tocmai ce am inceput sa folosesc Budgie Ubuntu ca desktop OS. Chiar as fi vrut sa incerc Windows 11. Deja a inceput sa-mi fie dor de Windows. Chiar ma gandeam ce greseala am facut sa trec pe Linux.

BAZINGA! :rofl:
Fuck that, e life pe linux.

Si eu am acelasi procesor. Sunt procesoare compatibile cu Windows 11 care sa mearga pe acelasi socket? Sau trebuie sa iau si placa de baza, si jumate din calculator, ca sa imi mearga cu procesorul?

Hai măi că trebuie să facă și producătorii de hardware ceva bani, nu?

yup, dupa aia va plangeti ca nu merge bine pe configuratia din 1875 pe care rula perfect solitare

1 Like

Sincer habar nu am, eu vroiam demult să fac upgrade dar configurația curentă merge bine, mi-am pus ssd pe pcie și 32 gb ram, pentru development e foarte ok încă.

Aștept seria următoare de la Intel apoi o să fac upgrade.