Wordpress.com - Business plan

Am un site cu un proiect personal care trebuie sa aiba urmatoarele features:

  • blog posts
  • pagini statice de prezentare
  • pagini statice ce contin canvas elements cu un joc JavaScript
  • forum
  • social login

Deoarece sunt foarte comod si nu vreau sa ma focusez pe certificate, uptime, security, maintainance - am ales sa platesc pentru serviciile Wordpress.com.
Momentan sunt pe “Premium” dar vreau sa trec la “Business”.

Smecheria este ca m-am uitat peste plugin-uri si nu imi dau seama daca e o idee buna sa merg cu Wordpress. Unele plugin-uri ca bbPress nu imi inspira incredere. De asemenea Wordpress.com nu precizeaza detalii despre SLA sau traffic.

Ce plugin-uri Wordpress ati alege pentru forum sau comunitate si social login buttons care sa mearga cu sistemul de login? Vreau sa le testez pe o masina locala cu Wordpress.org

Voi ati utilizat vreodata serviciul Wordpress.com?
Suportul pana acum a fost foarte responsive.

Cu wp.com nu cred ca trebuie sa iti faci probleme de trafic, iar daca nu vrei sa iti bati capul cu toate chestii mentionate, eu nu stiu o alta solutie all-in-one. Ai putea sa treci pe hosting separat si sa te abonezi la niste servicii de mentenanta si atunci ai ajunge cam la acelasi rezultat. Iar pt forum, ca alternativa la bbpress ar fi WP Symposium, wpForo, Asgaros. Acum depinde de cat de mult te astepti sa fie folosit forumul. Daca sti ca vei avea mult trafic, poate ar fi mai bine sa muti forumul pe subdomeniu si sa instalezi Discourse, ca aici.

1 Like

Nu stiam de WP Symposium, wpForo, Asgaros, o sa le dau o cheie. Discourse a fost prima optiune dar ma costa minim 100$ pe luna intretinerea lui, wp.com ma costa 300$ pe an cu optiunea Business.