Workhub in Constanta?

Salut,

In afara de Biblioteca colorata din Tomis Mall mai exista vreun spatiu prin Constanta unde se strang programatori/freeelanceri sa lucreze? Este fun sa lucrezi de acasa, dar uneori mai trebuie sa iesi din rutina, sa socializezi, sa faci schimb de experienta, sa iesi din casa dimineata, sa iei o cafea pe drum, etc :slight_smile:

Multumesc

4 Likes

Oarecum cu legătură:

Hubs, schubs - in timpul sapt. majoritatea puburilor si cafenelelor sunt empty si quiet (bonus points of a quiet town). Chiar ma gandesc sa incep sa fac un mic traseu intr-o sapt. prin fiecare daily sa vad cum ar merge.

Mai adaugi 1-2 doritori and you have an “ad-hoc hub”. ta-daaa! :sun_with_face:

Ce as pune pe lista:

  • Arabica
  • Tomis Pub
  • London Pub in spate
  • HauteCup cea din spate de la magazinul Tomis care am uitat cum ii zice (chiar arata a un Hub)
  • Doors (poate cand se deschide terasa)
  • Library? desi not really
  • Starfucks city park - in spate e liber most of the time
  • pe mircea mai sunt lots of them
  • etc.
1 Like

Hub pentru IT per se nu există în CT, din păcate. Mulțumim autorităților locale pentru că au promovat investițiile în IT și celor din sistemul educațional pentru că Universitatea Ovidius e așa cum e, trollolol.

Vorbeam cu @Felix_Manea despre asta și singura opțiune viabilă pentru apariția unui IT-hub ar fi ca un grup de persoane să înființeze un ONG în domeniu (investiție de câteva sute de lei, din câte știu) și să acceseze fonduri nerambursabile UE pe care să le folosească pentru a-l înființa. Dacă se gândește careva dintre voi la așa ceva anunțați-mă și pe mine, vă pot sprijini cu documentarea prealabilă și redactarea documentelor.

Sau, pe principiul lui @dakull, „Mai adaugi 1-2 doritori and you have an “ad-hoc hub”. ta-daaa!”.

2 Likes

slightly off-topic:

In Kamiyama, young people work remotely for tech companies or as artists in cooperative spaces. In Kamikatsu, the elderly test drones as part of their work harvesting leaves and flowers for use as garnishes in restaurants as far away as Europe.

1 Like

cred ca te insotesc si eu intro zi :slight_smile:

1 Like