Wxwidgets- mouse events

De asemenea intre visual studio si qt ce recomandati?Ma gandeam sa incerc si PHP(back-end) deoarece nu necesita design si ma gandeam daca pot folosi visual studio si pentru php,momentan pentru partea de web(js,jquery,html,css) folosesc sublime text

Eu iti recomand Windows forms deci visual studio. este usor sa creezi interfete grafice
invata mai intai c# incepand cu aplicatii de consola

Practic poti sa scrii php in visual studio, exista o extensie, dar este trial 30 de zile

aici s-au insirat ceva tutoriale de c#

1 Like

poti sa scrii in Visual Studio Code si exista extensie free, e un fel de Sublime mai avansat, intr-adevar Visual Studio + Resharper pentru mine e deocamdata solutia ideala.

Mersi de raspuns.Momentan voi sta pe c++,apropo,visual are licenta free pentru proiecte comerciale?Am vazut ca de ex daca faci aplicatii cu qt si le comercializezi trebuie o anumita licenta.

1 Like

Ai varianta Community pt studenti, elevi , proiecte open source si firme cu cifra de afaceri sub 1 mil dolari

1 Like

Qt vine cu licenţa LGPL, care permite să faci aplicaţii comerciale.

1 Like

cu Qt am compilat chiar Kernel-ul de Linux si a mers

Invata STL daca vrei sa inveti C++

Eu am implementat Hoffman Coding cu STL in facultate:

Dar dupa m-am lasat.

Iar Red-Black Tree sunt folositi in indexi din bd:

1 Like

Pot folosi windows forms din visual studio si cu c++?

nu
poti folosi c#

cand ajung la calculator voi incerca sa scriu aici un mic tutorial
Disclaimer sau atentie
nu am lucrat cu c++. voi incerca sa te indrum in crearea proiectului in visual studio
Inainte de a te apuca de gui uri in c++, citeste partea de poo din c++

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/d06h2x6e.aspx

Microsoft Foundation Classes cu Visual Studio si C++

1 Like

Pasul 1:
Se deschide VS si se alege File>New>Projecy

Pasul 2:
Alegem bersiunea de NET Framework dorita(eu recomand 4.5.2), iar apoi alegem Visual C++. In dreapta va aparea o lista cu tipurile de proiecte care se pot realiza, respectiv aplicatie de consola, aplicatie windows cu GUI si Empty project(proiect fara niciun schelet). Se alege Windows Desktop Application

Pasul 3
Click pe OK, iar VS va incepe crearea solutiei Vom observa ca s-a deschis o fereastra cu cod + comentariile care explica acelebucati. Pe lateral Se poate vedea tabul Solution explorer pe care se da click. Acolo este prezentat fisierele pe care le contine proiectul. Sursele programului sunt cele din directorul Source Files. In resorce files se pot pune iconite ale aplicatiei, imagini si alte resurse, inHeader files se gasesc bibliotecile folosite.

Pasul 4
Pt a compila aplicatia click pe triunghiul vrede(Local Windows Debugger).
Va aparea urmatoarea fereastra
image
Click OK
Dupa proces aplicatia se va deschide.

Acest tutorial presupune ca VS este deja instalat

Multumesc! Apreciez mult efortul tau ! Va fi de foarte mare ajutor.

1 Like

Sincer nu stiu de ce ai face .net cu c++, ideea e la c++ sa generezi cod masina si nu bytecode, cod intermediar.

c++ este unul din limbajele pt .net

.net nu este numai pt c#

1 Like

Dar tu intelegi diferenta intre c++ si c#, si de ce c++ e mai rapid ?

Inteleg diferenta dintre c++ si c#. Nu cred ca este oportun sa intram in aceste detalii la acest post. c++ este un limbaj destul de greu si nu ma atrage.
Mi se pare ca l-am cam bulversat pe @dacian.

C++ e un limbaj ca oricare altul, nici mai greu, nici mai uşor. Toată şmecheria e să foloseşti un framework care să nu-ţi stea în cale. Iar ca bonus… obţii aplicaţii mult mai sprintene şi mai fiabile. Pe mine mă omoară aplicaţiile care necesită dependenţe gen Java versiunea 8.2.2.3.32.3.2.2.2 sau .NET versiunea nu-ştiu-care, altfel crapă în moduri care mai de care mai creative :slight_smile:

1 Like

:joy::joy:
Am patit de cateva ori chestia asta !