Yahoo si criza din internet

Anuntasera ca or sa renunte la News si au facut-o pentru cateva zile. Pagina principala se asemana destul de bine cu cea de la google. Dupa cateva zile, au reintrodus News :face_exhaling: Poate rezultatele au fost mai rele decat se asteptau

Google (gmail) permite primirea și trimiterea de email-uri dintr-un cont extern, gratis.

Pasul 1: Gear icon → See all settings → Accounts and Import → Check mail from other accounts (Add a mail account).
Pasul 2: Gear icon → See all settings → Accounts and Import → Send mail as (Add another email address).

Asta e o prostie. Trimiti mailuri doar cu numele, dar nu esti autentificat, asa ca ai sanse foarte mari ca mailul sa iti ajunga in spam.

E ca si cum ai trimite un mail cu PHPMailer (ca exemplu), iar la “from” treci [email protected].

Plus ca daca te uiti in sursa mesajului, vei vedea ca tot cu adresa de gmail se trimite :))) E doar o masca.

1 Like

daca gmail ar face masini, nu ai reusi sa ajungi din prima incercare la mare pana nu treci prin 10 magazine de-ale lor

M-aș hazarda să zic că, folosind acel feature din gmail, șansele ca email-ul să fie marcat ca spam sunt de fapt destul de mici, nu destul de mari. Cel puțin în ce privește trimiterea de email-uri către ceilalți competitori (oulook, yahoo etc). Să testăm ?

Cât despre sursa mesajului, cum că vezi adresa de gmail atunci când a fost trimis de pe [email protected] folosind acel feature, asta nu cred. Adică, sursa îți spune că mail-ul vine din serverele google, dar nu vezi adresa de gmail în sursă. Nu am verificat, numai că sună “cumva” (de necrezut).

Dar da, feature-ul ăla e o mască. Ai dreptate.

Nu se numește business treaba asta ? :sunglasses:

Am testat tot ce am scris mai sus. Adauga un domeniu asa cum ai spus tu si trimite un mail, dai view email source si ai sa vezi ca mailul este trimis de pe adresa de gmail, iar domeniul este doar masca.

Ai sanse foarte mari sa ajunga in spam, pentru ca folosind aceasta metoda, google NU iti da record-uri pe care sa le adaugi domeniului. Deci practic trimiti mailuri care nu sunt semnate.

1 Like

Am adăugat adresa [email protected] în contul [email protected], să pot trimite mail-ul cu ea. Am trimis în outlook și în yahoo, și în ambele cazuri mi-a intrat mail-ul în spam. Am trimis și către [email protected] și mi l-a pus în inbox. Deci, oarecum se întâmplă cum spui tu.

În schimb, niciuna din sursele email-urilor nu-mi arată că email-ul a fost trimis de la [email protected].

Banuiesc ca nu ai inclus in DNS-ul de la test.ro SPF-ul de la Google, ceea ce inseamna ca din moment ce ti-a intrat e-mailul in Inbox, serverul de mail de la test.ro nu face nici macar niste verificari de baza cum ca expeditorul este legitim.

1 Like

Pentru metoda asta, google nu îți da record-URI. Domeniul doar maschează adresa de gmail.

Scopul SPF este de a preveni spoofarea adreselor de e-mail. Astfel, se adauga in DNS-ul domeniului IP-urile care au dreptul de a trimite mailuri in numele acestuia. Practic Google trimite in numele domeniului, fara a avea aceasta delegare legitima in lipsa intrarilor DNS iar serverul de mail destinatie nu verifica acest lucru din moment ce le accepta direct in Inbox.

Faptul ca Google iti permite sa configurezi acest lucru in interfata lui nu inseamna nici ca mailurile trimise sunt legitime si nici ca sunt respectate best practices. Acelasi lucru il poate face orice server de e-mail (sa trimita spoofat), deci fara mecanisme de protectie ar putea sa trimita oricine in numele oricui, fara ca destinatarul sa sesizeze vreo problema.

Ar trebui sa ridice un semn de intrebare si faptul ca mailul a ajuns in SPAM la providerii mari dar nu si la serverul local, cu atat mai mult ca respectivul e responsabil de domeniul in cauza.

2 Likes

Știam ceva despre înregistrările SPF, le înțeleg rolul, dar încă nu înțeleg concret cum funcționează.

Ca să mă lămuresc puțin:

Serverul de email receptor verifică înregistrările SPF, corect ? Dacă răspunsul este da, nu înțeleg de ce puneți problema doar așa “Nu există record SPF, nu există delegare, mail-ul se duce în spam, pa!”, câtă vreme eu am posibilitatea să setez “Nu e spam”. Moment din care email-urile viitoare trebuie să intre în inbox. Deci, factorul decizional pentru ca un email să fie marcat ca spam nu se rezumă doar la verificarea acelor înregistrări SPF. E ceva greșit în ce am spus ?

1 Like

Marcarea unui e-mail ca fiind SPAM tine de mai multi factori si algoritmi. Fiecare furnizor are propriile metode de detectare a SPAM-ului, iar faptul ca tu, in contul tau, configurezi ca mailul respectiv nu este SPAM nu are nici o relevanta fata de ceilalti destinatari catre care trimiti (in esenta de ei te intereseaza sa primeasca mailurile).

SPF e doar primul pas spre a trimite un e-mail corect. Eu doar atrageam atentia asupra faptului ca probabil nu exista active filtre anti-spam pe serverul care a acceptat e-mailul fara sa existe macar SPF configurat.

Recomandarea este sa delegi complet serviciul de e-mail catre Google, daca asta doresti (contra cost). Spoofarea nu este o modalitate corecta de a trimite un e-mail in numele cuiva, chiar daca iti este permis acest lucru (eu sincer nu inteleg de ce inca se poate configura acest lucru din interfata Google).

2 Likes