Zend Certified Engineer

Avem vreun membru certificat sa ne impartaseasca experienta?
Cum a procedat, cum i s-a parut, sfaturi?

Cel mai mare avantaj pe care il vad e recapitularea si descoperirea lucrurilor cu care nu ne intalnim prea des sau de care habar nu aveam.

http://www.zend.com/en/services/certification/php-certification

Am luat ZCE-ul in 2012 si a fost unul din cele mai usoare examene pe care le-am dat vreodata. Cel mai greu lucru a fost sa vin cu 3 ID-uri (CI, permis, pasaport). In afara de asta, piece of cake.

Singura chestie frustranta e ca iti cer sa stii ordinea parametrilor la diverse functii semi-obscure, dar exceptand lucrul asta chiar e un examen pe care il poti trece foarte usor.

O alta chestie nasoala e faptul ca Posta Romana e indiferenta de coletul pe care-l primesti asa ca mi-am primit diploma indoita in 4 si indesata in cutia postala, which kinda sucks, ca na, e totusi o diploma.

Daca aveti intrebari in afara de “ce intrebari ti-au picat?” va raspund cu mare placere, dar dupa cum stiti, despre intrebarile efective pe care le primesti la examen nu ai voie sa dai detalii.

Asta cu parametrii e tare, mai ales ca avem suita functiilor de cautare string|array unde needle si haystack se plimba cum vor ei.

1 Like

La string e haystack/needle, iar la array e invers. Ai gasit exceptii?

Au aparut discutii despre partile negative ale PHP, astfel ca le-am folosit pentru a crea un nou topic cu tema asta: Inconsistente si alte probleme ale PHP