Care sunt cele mai folosite utilitare de sistem?

Cred că toată lumea are o listă cu cel puțin top 5 utilitare fără de care ar șchiopăta prin viața de zi cu zi. Care sunt utilitare voastre care vă fac viața mai frumoasă?

Ale mele sunt:

  • Everything - Este foarte rapid în a indexa toate fișierele din pc și poți căuta aproape instantaneu orice fișier. Poți folosi chiar și regex. Eu m-am trezit că-l folosesc și ca launcher înlocuind astfel Launchy
  • TeraCopy - Când vrei să copiezi mai multe fișiere și vrei siguranța că totul a decurs cum trebuie atunci folosești acest utilitar. E imbatabil.
  • f.lux - Chiar dacă la început pare să fie împotriva ta, după o perioadă e cel mai bun prieten.
  • Viasfora - Pe lângă celebrul ReSharper, Viasfora este un plugin descoperit nu demult care îmi face experiența cu editorul mult mai frumoasă. Una din caracteristici este Rainbow Parentheses
  • SourceTree - Pentru 80% din lucrurile pe care le fac în git, acest utilitar este cel mai bun din câte am încercat.
  • Postman - De câte ori am nevoie să testez vreun API, jucăria asta s-a dovedit cea mai utilă din toate
  • Ketarin - E soluția care-mi place cel mai mult pentru a-mi ține o colecție de kit-uri la ultima versiune. Are foarte multe setări și de exemplu pentru utilitare care necesită update zilnic, gen AdwCleaner și Combofix, e fantastic. Alternative mai moderne ar fi ninite sau chocolatey care ar face și mai multe dar momentan pentru mine e important să KISS
  • MarkdownPad 2 - Pentru că se poate și arată foarte bine!
  • ScreenZap - Pentru toate screnshoot-urile care le arunc în stânga și dreapta folosesc o aplicație făcută in-house iar când aceasta mai dă rateuri (printre primele proiecte - pet project) folosesc cu succes Jing

Cred că astea ar fi toate, excluzând utilitare de genul filezilla, 7zip și alte utilitare ordinare.

6 Likes

JING. nu stiu cum se descurca lumea fara el.

1 Like

Eu mă descurc foarte bine fără Jing. Cu Screenpresso. Știe tot ce știe jing plus chestii extra de editare :slight_smile:

Eu nu pot trai fara:

  • f.lux - absolut de baza avand in vedere ca foarte des codez pana la 12-1 noaptea
  • harvest - time tracking; tin time tracking de vreo 6 luni deja pentru tot ce fac si asta ma ajuta sa ofer cotatii realiste si profitabile pentru mine. Stiu deja in cat timp pot sa fac un site simplu (design+coding), unul mediu s.a.m.d. Are si o varianta free, cu cel mult 2 proiecte simultane. Este de ajuns pentru inceput, daca vreti sa-l testati.
  • live reload - reincarca pagina din browser de cate ori salvezi fisierul in editor. Painea lui Dumnezeu :smile:
  • Rdio - trebuie sa mearga muzica pe fundal neaparat. In plus, cand se opreste muzica stiu 100% ca mi-a picat netul.

Din lista de mai sus mai folosesc Source Tree.

2 Likes
  • Ars Clip - este greu de lucrat fără un clipboard manager

  • Conemu

  • Autohotkey - Caps/Scroll Lock redefinit, ceva shortcut-uri utile (ctrl+w închide fereastra de skype, digsby, cmd etc)

  • Paymoplus (am scris aici o chesite interesantă pe care o poți face)

  • Spotify

  • Când pică netul, Foobar

  • Digsby pentru chat pe Gtalk/Facebook

  • HexChat pentru IRC

2 Likes

Am de adăugat doar un singur utilitar:
[Listary][1] pentru a căuta prin fișiere/mape care sunt pe un PC, este foarte rapid, undeva de 2x mai rapid decât windows seach. Și un plus mare este că lucrează și cu Total Commander.
[1]: http://www.listary.com/

2 Likes

AutoHotKey e exceptional!
Eu il folosesc cu Console 2: Am pus un shortcut pe F10 care ascunde/afiseaza consola.
Script
Screenshot

1 Like