Harta cu toate punctele salvate in Google Maps

Caut o unealta sau workflow cu care as putea lua de exemplu Want to go in Google Maps intr-o alta harta pe care sa se incarce toate.

Exista in Google Maps optiunea de Share, dar are virtual scroll si lazy loading, eu am 300 de puncte in Romania si ar trebui sa faci scroll de mult prea multe ori ca sa le vezi pe toate.

Nu stiu daca inteleg prea bine dar e relativ usor sa pui o harta de Google Maps si sa incarci prin API-ul lor de JavaScript un set de LatLng-uri.

1 Like

In Google Maps poti sa iti setezi label-ul pe locatii, de exemplu “Favorit, Vreau sa ma duc, De vazut” la Saved/Salvat.
Daca deschizi maps pe contul tau iti apar toate punctele cu culoarea label-ului cand dai zoom afara. (in modul normal de harta)

Exemplu:
image

Dar daca dau pe Want to go din Saved sau dau Share cu link, imi apare doar asa:


Asta fiindca e implementata paginare/virtualizare.

Eu vreau o solutie sa le scot exact sau similar cum apar in mod normal in Maps.

Primul search pe Google:

1 Like

Partea proasta e ca nu imi exporta cele cu labelul de saved, nu le-am gasit nicaieri.
Am dat peste utilitarul de mai jos si am dat export cum scrie in ghid.
Export GM | Export your Google Maps (exportgooglemaps.com)

Cred ca locatiile sunt saved in bookmarks, nu in maps.

Da, am exportat Saved si acum le am intr-un csv, dar nu ai coordonate, doar titlu si url pe fiecare linie, cu tool-ul de mai sus am obtinut si locatiile.

Creatorul utilitarului de mai sus a creat si https://ikuzo.app, in care se poate importa fiecare punct cu fisierul JSON. (mi se pare foarte tare ca ai vremea pe o saptamana la fiecare punct)

Cu fisierul csv am reusit sa le import si in Google My Maps.

Utilitarul e creat de Meow Apps - Best WordPress Plugins for AI, Optimization & More!

1 Like