Incepator SRL vs PFA vs IMM vs II

Salut,

Ma aflu intr-un proces de interviu cu o firma din Germania de IT care angajeaza full remote, insa nu au baza legala in Romania, deci nu-mi pot oferi contract de munca romanesc, va trebui sa-mi platesc singur taxele si asigurarile.

Deoarece nu am mai facut asta pana acum si sunt destul de confuz, am nevoie de un pic de ajutor legat de ce tip de entitate legala sa-mi deschid pentru a putea lucra in caz ca voi trece de fazele de interviu si voi fi angajat.

Initial voiam sa merg pe PFA dar mentionez ca nu am diploma pentru ceea ce vreau sa prestez, am invatat singur.

Astept raspunsurile voastre, Multumesc.

Eu iti recomand sa nu accepti sfaturi doar asa de pe forumuri, Ar fi bine sa citesti tu din toate sursele si chiar legile care se aplica fiindca doar tu raspunzi ca administrator de tot, nici macar nu conteaza ce face contabilul. Amenzile sunt mari si statul e disperat dupa bani in perioada aceasta.

E foarte simplu: Iti trebuie un SRL pe care sa il tii ca si microintreprindere, acest lucru inseamna ca trebuie sa te angajezi cu un contract de mandat sau de munca pe salariul minim pe economie si sa platesti din prima luna taxele aferente si salariul.

In realitate nu e asa simplu, dar daca ai bani te ajuta o firma de avocatura, firme specializate, contabilul.

PFA si II iti poti face si daca ai vechime in domeniu pe pozitii relevante sau diplome din liceu (la noi se putea face ceva proiect pe care dadeau o diploma si se accepta la PFA), dar e cu cantec si nu recomand din cauza riscurilor.

1 Like

Poate te ajuta informatia de aici https://contapp.ro/blog/pfa-sau-srl/

1 Like