Interogare Facebook pentru a face o listă de „like-uri”

Mă gândeam că ar fi util un… ceva care permite afișarea celor ce au dat like posturilor pe o pagină de facebook.

Informația este publică…ish (în sensul că atunci când intri pe o pagină poți vedea o listă cu toți cei ce au dat un like posturilor de pe respectiva pagină, dar m-ar interesa să existe un mod automat care afișează niște statistici pentru ultimele X posturi.

Nu știu însă cum s-ar putea face asta prin API, mai ales dacă-i vorba de o pagină ce nu-i administrată de mine…

Motivație: eu sunt foarte sceptic atunci când vine vorba de popularitatea online, în mare parte pentru că toate aceste interacțiuni se pot cumpăra la prețuri derizorii. În plus, am observat că la o pagină oarecare pe FB cu peste 30k like-uri, majoritatea postărilor au câteva comentarii și câteva like-uri, dar sunt cam aceiași utilizatori.

1 Like

Probabil Graph API te ajuta: https://developers.facebook.com/docs/graph-api/reference/v2.2/page
Dar cum n-am lucrat cu FB API de cativa ani, nu stiu exact cum sta treaba acum.

In FQL parca era totul mai sugestiv, dar nu stiu cat mai pastreaza varianta. Acum ceva ani era distractiv sa lucrezi la o app FB, la ce viteza aveau sa faca update-uri in API.

Am observat că de la o vreme sunt mai atenți cu schimbările în API.

Din ce am reușit, ce mi-ai dat tu îmi întoarce doar numărul total de Like-uri ale paginii.

În schimb, chestia asta e cam ceea ce-mi trebuie :blush:

1 Like

Nice find! :smile: Ar merge cuplata treaba asta la ceva aplicatie de analiza sa vezi care sunt “indienii” care dau dau like-uri si comentarii peste tot (machine learning?!). Dar cred ca Facebook ar suspenda rapid niste API key-uri (ma gandesc ca la nu moment o aplicatie de genul ar incalca TOS).

Dacă am timp în weekend probabil voi încerca să fac ceva în acest sens.

Dar la o analiză asupra unei pagini ce o aveam eu în vizor de ceva timp am aflat următoarele:

TLDR: din 36.500 like-uri, omu’ a strâns 766 like-uitori și 57 comentatori unici la ultimele 100 postări

:sunglasses:

2 Likes

Acuma zi și despre ce pagină e vorba, ce naiba! :smiley: