VPS cu viteze de transfer internet 1 Gbps

Ma intereseaza ofertele de VPS cu o viteza internet garantata si VERIFICATA de 1 Gbps (700 -1000 Mbps up/down) , din RO in mod special, as dori pareri de cei care folosesc asa ceva. Multumesc.

1 Like

Nu cred că o să-ți garanteze nimeni viteza asta la un VPS dintr-un simplu motiv: ce conexiune ar trebui să ai la un server (sau chiar la datacenter) ca să permită rata asta de transfer la mai mult de 10 utilizatori simultan?

Spune-ne ce dorești să faci, poate există o abordare mai bună.

Nu iti garanteaza nimeni pe VPS, doar pe dedicat.

Plus pe un VPS ai overhead la virtualizare, doar anumite solutii iti permit viteza totala si fara sa ai latenta mai mare. Unii au chiar placi de retea speciale dedicate care se pot virtualiza in mod hardware fara sa pierzi din viteza, adica vNIC.

Se poate desigur aloca o interfata hardware si in masina virtuala daca e necesar, dar e o cerere speciala. Cu o interfata virtualizata in software teoretic o sa ai 1 Gbps, practic iti sare procesorul cum trage ceva 1Gbps constant.

In Google Cloud/Azure/AWS ai retele virtuale mai speciale, dar costa foarte mult. De obicei poti folosi un CDN mult mai ieftin care are viteze mult mai mari garantate.

1 Like

Un minim de 700 Mps mi-ar fi de ajuns.

De ce trebuie sa fie garantat ? Sunt furnizori care iti ofera 1Gbps, dar probabil ca e doar pe server si in functie de ce fac ceilalti pe el ai mai mult sau mai putin.

Daca vrei sa faci torrente/streaming iti iei cam ban peste tot.

Nu e vorba de torrente, am deja 1 negarantat la 900 up/down constant, nededicat si unul dedicat la 650 relativ constant, imi mai trebuie unul la fel in alt centru. Oricum, n-o sa platesc ceva cu viteza melcului 100-200 Mbps plus alte limitari, cum e cazul in RO.

Vezi pe cineva care are VPS-uri in Voxility sau am mai folosit BTS Telecom. (acum cativa ani)

Am ales un VPS dedicat de la Hetzner, asigura 650 up/down, desi e la distanta. E trist ca numeri pe degete firmele locale cu performante asemanatoare, afara de cateva, restul ofera in principal resurse limitate la preturi mari.

1 Like

Sunt foarte multe companii din Romania care ofera VPS-uri cu viteze de 1Gbps, sunt si care ofera viteze mai mari, e posibil sa nu cauti unde trebuie.

Am 2 exemple rapide de VPS-uri cu 1Gbps:

https://www.host-c.com/store/hosting-vps

Daca viteza la internet este ceva critic pentru tine, poti vorbi direct cu providerii pentru un plan custom, cu siguranta sunt deschisi sa ajute.

Poti cere oferte si la cei de mai jos:

https://www.gts.ro si/sau Servicii Cloud, Internet Business, Partener de Tehnologie

2 Likes

chroot desigur, sunt profesionisti cu resurse foarte bune, e una din firmele rare din RO, de care vorbeam, sigur ca am VPS la ei, dar aveam nevoie de 3 ASN diferite. Deci, am gasit doar doua care se incadrau, nu numai viteza de transfer e importanta, dar e eliminatorie, si traficul, costul hostingului, porturile restrictionate mai conteaza.

Am testat destule din ofertele “multelor companii” care ofera pe hartie VPS rapide si, de fapt, preturile exagerate si limitarile de tipul "fara mail, fara DNS servere (?!), banda redusa de transfer dupa un anumit trafic, sunt prioritare.

1 Like

Pai toate astea costa foarte mult acum. Daca dai banda multa si viteza mare o sa fii abuzat, daca dai acces la DNS sau mail iarasi poti sa fii abuzat. (ddos pe dns e urat)

Foarte putini isi tin serverele sigure si up to date, vine un copil si intra pe server, trimite mail-uri de phishing/spam cu serverul tau (ip-urile si dns serverele tale) in cel mai bun caz sau incearca sa isi faca botneti si te-ai ars ca furnizor.

Ai sa vezi ca degeaba ai banda mare, mail liber ca probabil ajunge direct la spam peste tot, daca cumva nu e blocat total. La fel si cu traficul, poate gasesti o retea in care esti limitat grav fiindca cineva a abuzat de acel furnizor.

Banda internationala e foarte scumpa, nu stiu cum merita celor din Romania sa dea banda nelimitata.

1 Like

Trecand peste anecdotele cu riscurile de securitate, am VPS dedicate, in 3 ASN, benzi generoase, la fel si vitezele, cu mail, dns si restul si nu am nici un IP in blacklist.

hetzner nu ofera banda dedicata dar merge constant spre 1GB, depinde destinatia
in RO ceva cu 1GB garantat, deci nu cu urcare pana in 1GB ar trebui sa coste minim 300EUR/luna

1 Like

Am renuntat intre timp la Hetzner pentru ceva mult mai bun si mai aproape, probabil una dintre cele mai bune retele din Europa, max. 3 Gbps (1.3 Gbps up/down constant la mine), Voxility, fara porturi inchise, banda mare.

1 Like

poti sa ii dai si numele? poate ajuta pe cineva sau cel putin pentru curiozitatea multora.

Da,

2 Likes

Ai putea totuși să pui o întrebare la băieții de pe LowEndTalk.

Nu exista solutii viabile nici la ei.

Ma intreb, cand (aproape) nimeni nu are o solutie viabila, nu cumva e o problema cu cerinta? :thinking:
Vreau sa spun, nu cumva nu asa se rezolva problema, printr-o latime de banda excesiv de mare…

[LE] Presupun ca maine cerinta e de 10G, ce fac? Cer 10G providerului sau incep sa gandesc o forma de scalare ca sa evit acest lucru…

De multe ori nici “scalarea” nu mareste viteza la majoritatea providerilor, schimbarea rutei mai degraba…