20 mil € pentru Platformă Software Centralizată pentru Identificare – „PSCID"

Azure e Microsoft. Dar motivul pentru care ziceam asta nu e tehnic, ci de securitate, pentru ca e vorba de o platforma guvernamentala.

Tind să-l bănuiesc pe @Floki de ceva mai subtil: microsoft, guvern, chestii… :troll:

Hai sa spunem ca se poate un cloud privat, desi nu inteleg cum poti sa-l faci asa securizat cum sunt cele publice, unde totul se dezvolta continuu de catre oameni competenti si bine platiti, uneori chiar inventatori ai tehnologiei folosite.

Eu nu stiu cum e cu finantarile care vin de la UE si cum trebuie cheltuiti banii, insa eu as lua in calcul urmatorul scenariu.

De ce sa nu investeasca statul intr-o companie romaneasca care se ocupa deja cu moduri avansate de autentificare biometric & co? Adica as investi banii la typingdna si mi-as rezolva problema autentificarii + randament investitional?

Estonia o face deja, ei pun usor-usor tot software-ul guvernamental intr-un repo public.

Ba mai mult, din cate inteleg, autoritatea estoniana care se ocupa cu partea de digitalizare si automatizare ofera consultanta privata. De fapt, eu cred ca inainte de a avea un caiet de sarcini, mai degraba ai face un studiu de fezabilitate/ assesment cu unii care au experienta in zona asta. De ce pentru drumuri si poduri facem studii de fezabilitate cu firme private, dar cand vine vorba despre sisteme informatice facem caiete de sarcini te miri cum.

1 Like

Daca ne uitam in istoria apropiata, portalul de vaccinare a scartait serios, eu chiar nu cred ca exista expertiza necesara pentru intretinerea unui cloud privat, la stat. Cel mai probabil, pentru ei cloud inseamna 5 servere cu un load balancer in fata, daca exista si ala.

Azure ar fi mai potrivit din toate punctele de vedere - performanta, costuri, centru local de support in limba romana. Problema e ca acolo nu isi mai poate trage nimeni contracte de mentenanta umflate absurd, nu se mai pot cumpara servere la supra pret, etc.

Mai rau … ce te faci cand un sistem ca asta chiar e implementat si iti dai seama ca trebuie sa zbori jumate din personalul din administratie ?

S-au actualizat cerintele ? Stim date mai concrete ?
Oare muta chelnerita de la apele romane la firma care castiga proiectul pe post de QA ? :joy: (nu stiu daca ati vazut reportajul recorder)

5 Likes

Poți da și link, nu se supără nimeni :slight_smile:

4 Likes