2019 - intrebari PFA

Salut,

Am vorbit cu ceva cunostinte (care au / au avut PFA) in ultima perioada legat de CIM vs PFA.
Mi-am facut si eu calculele si daca as trece pe PFA la norma de venit (in Galati din ce am inteles, taxele pe an ar fi undeva la 13.000 RON), ar insemna ca in fiecare luna sa iau 1500+ RON.
Am vorbit cu firma la care lucrez, i-am intrebat daca ar fi de acord sa trec pe PFA si mi-au zis sa ma interesez mai intai de riscuri ca ar fi cam multe.
Am inteles ca :

  1. trebuie sa am propriul echipament (calculator, etc)
  2. nu am voie sa facturez doar catre o entitate (adica doar firmei la care lucrez)
  3. firma poate inchide colaborarea mult mai usor cu un PFA decat cu un CIM
  4. mai cunoasteti si altele?

Daca are cineva (care e pus in tema cu subiectul PFA) raspunsuri / cunoaste vreo contabila / firma de contabilitate care poate raspunde la astfel de intrebari, scrieti aici ca poate mai e si altcineva interesat.

Mersi de ajutor

Vezi ca sunt niste criterii pentru incadrarea la ‘activitate dependenta’, simpla facturare doar catre o entitate nu e suficienta:


Daca lucrezi unde si cand vrei tu, daca nu ti se impune explicit prin contract sa nu mai lucrezi pentru altcineva, daca lucrezi pe calculatorul propriu, etc, chiar cu facturare pentru un singur client nu poti fi incadrat la ‘dependenta’.

1 Like

In cazul asta trebuie sa aflu mai intai ce fel de pfa vreau : dependent sau independent (inca nu stiu ce presupune fiecare, ce avantaje si dezavantaje are fiecare)
Mersi !

pfa dependent == platesti aceleasi taxe ca un angajat

1 Like

SRL-ul pe dividente cu 5% la 3 luni + 10% CASS nu e mult mai rentabil ? Eventual scoti doar ~20000 lei intr-un an din dividente si anul viitor scoti mai mult la sfarsitul primului trimestru ca sa nu ai CASS. (+ decontezi tot ce poti pe SRL)
Iti trebuie un contabil oricum.

Nu vrei asta, si e usor sa eviti.

La asta m.am gandit si eu dupa ce am vazut raspunsul lui tekkie, ca practic pierd exact avantajul care vreau sa.l obtin.
(Ca o intrebare pe langa : cine si de ce ar vrea pfa dependent?care e use caseul?)

1 Like

Pare un pic mai complicat + cei de la firma mi.au zis ca ei prefera cu CIM. Daca le mai zic si de SRL complic situatia si pt mine si pt ei
Dar mersi de sfat

Abia acum am inteles primul tau reply :slight_smile:
Deci eu pot factura doar pt ei si sa nu intru la belea :slight_smile:
Inca incerc sa imi dau seama ce probleme ar putea fi pt mine ca pfa independent (si cum pot face sa fiu independent)
Treaba asta cu compul + facturare doar catre ei mi.au fost prezentate ca eventuale riscuri (nu stiu daca chiar sunt riscuri sau doar au vrut sa.mi taie din elan)

Daca folosesti propriul calculator, lucrezi unde vrei tu si cand vrei tu, iti folosesti propriul creier si ai grija sa nu fie specificat in contract ca trebuie sa lucrezi doar pentru ei, deja indeplinesti patru criterii pentru ca sa nu poti fi incadrat la activitatea dependenta.

La activitate dependenta te incadreaza anaf la control si te pune sa platesti taxe suplimentare + penalitati + amenda + ce-or mai pretinde. Dar nu pot s-o faca daca indeplinesti cel putin patru din criteriile alea.

Se potriveste putin :smiley:

1 Like

si daca lucrezi cu clienti din strainatate cum se aplica criteriile de dependenta? pana la urma e foarte greu din multe puncte de vedere juridicice, constitutionale, codul muncii (activitate dependenta e cea de subordonare, angajare cu contract individual de munca la ITM - daca se constata ca e dependenta plateste angajatorul si e nevoit sa iti faca CIM - cu clienti din afara how?)

codul muncii (activitate dependenta e cea de subordonare, angajare cu contract individual de munca la ITM - daca se constata ca e dependenta plateste angajatorul si e nevoit sa iti faca CIM - cu clienti din afara how?)

Păi cum să ai CIM fără ca cel pentru care lucrezi să aibă sediu în România? Sigur, poți cu intermediari gen Deel, dar nu văd cum ar putea fi asta obligatoriu.

asta intreb si eu, pentru vad pareri impartite - unii zic ca te pot reincadra pentru ca nu specifica Codul Fiscal ca trebuie sa fie client in RO…care e adevarul?