2021: alte VPS-uri pe buget?

Bine de stiut, multumesc!

Putin offtopic: stiu ca lista de IPv4 e pe terminate si din cauza asta cresc costurile dar oare nu am putea opta sa nu il folosim = reducem cost ? Eu unul oricum asociez adresa IP unui domeniu si ca atare nu ma deranjeaza ca IPv6 este greu de retinut. Presupun ca vorbesc balarii, ma duc acum sa ma documentez :smiley:

1 Like

Se poate sa ai un server doar cu IPv6 si sa-l asociezi unui domeniu. Doar ca nu am prea vazut servere fara IPv4.

Păi dacă pui serverul exclusiv pe ipv6 cum o să te acceseze clienţii care au doar ipv4?

Sunt din ce in ce mai putini, dar poti face o smecherie foarte simpla, pui cloudflare in fata serverului tau pe ipv6 si nu iti trebuie ipv4. Understanding and configuring Cloudflare's IPv6 support – Cloudflare Help Center

IPv6 nu e din păcate suficient raspandit astfel încât să te bazezi exclusiv pe el.

O metoda de redus utilizarea de IP-uri e sa folosești floating IPs. Ai IPv4 configurat in fata pe load balancer iar mașinile din spate au doar IP-uri locale, de LAN. Noi suportam modelul asta in Cluj cu Kubernetes (sau fara, daca preferi).

Deci practic NAT :slight_smile:

1 Like

Nu chiar. Un load balancer e un server web care știe să balanseze trafic prin round robin, e piesă de baza in scalarea orizontala, detectează mașinile de backend picate și nu mai trimite trafic către ele. De multe ori face și partea de criptare SSL. Ideal sunt minim 2 pentru high availability.

1 Like

Da, corect, știu ce e, mă refeream la floating IP’s că e de fapt NAT, având în spate IP-uri private.

Evident load balancing-ul e altceva, acela poate fi și cu ip-uri publice dar și private, n-are treabă.

1 Like

15 euro pentru 512MB ram? Asta ti se pare accesibil?

Nici macar informatii despre CPU nu au pus pe site.