2021: alte VPS-uri pe buget?

Salutare!

Ne apropriem de 24h de cand Cloudifiy Timisoara este picat. Am doua VPS-uri la ei unde rulez o aplicatie ce maine asteapta prezentare clientului :grinning:

Cum nu vad ca rezolvarea incidendului vine foarte repede am decis sa ma mut repejor la alt provider. Avantajul Cloudifiy era costul foarte redus pentru resursele primite. Am gasit si provideri de cinci ori mai scumpi. Inteleg ca costul redus se reflecta si in acest downtime de 24h dar pentru o aplicatie in stagiul MVP nu avem nevoie de mare racheta de server.

Mai stiti si voi ceva comparabil in cost cu Cloudify ?

  • 1CPU, 2GB RAM, 30SSD = 3euro (fara TVA)
  • 4CPU, 8GB RAM, 160SSD = 10euro (fara TVA)

gra-cias

1 Like

Poate Vultr
https://www.vultr.com/products/cloud-compute/

2 Likes

sunt un pic mai mari preturile dar recomand 110% intovps.com

3 Likes

intovps sunt ok, i-am mai folosit si eu, nu specifica spatiul de storagare in listarile de pret …

Am mai primit o recomandare pentru romarg.ro, par ok.

La asta te referi?

pe romarg i-am folosit acum mai multi ani pentru shared si stiu ca se misca horror. nu stiu daca s-au mai schimbat lucrurile intre timp

2 Likes

Am fost si eu la Cloudify pana cand au avut la fel un downtime major acum cateva luni.
M-am mutat la chroot.ro si sunt f. multumit

1 Like

Salut,

Indiferent de ce faci, mult mai bine faci totul din prima intr-un cloud mai mare: AWS, Google, chiar si Digitalocean.

Diferentele de pret pentru ce ai nevoie nu-s asa de mari (5-10 USD lunar pentru aceleasi resurse in Digitalocean).

La un moment dat oricum o sa trebuiasca sa faci miscarea asta, deci nu vad de ce nu te-ai duce din prima acolo. Cat salvezi la bani acum, dai mai incolo pe mutare ca timpul tau costa.

3 Likes

AWS/GCP și Azure sunt cele mai bune dar puțin mai scumpe.

Ca să scazi costurile te poți folosi de serviciile de load balancing și caching.

Avantajul major e ca nu prea cad.

da, ma uitam la planurile desfacurate de aici IntoVPS - All OpenStack / KVM VPS plans dar nu am observat si nota de subsol. :coffee:

2 Likes

Eu sunt pe Linode de ani de zile și extrem de rar am avut probleme, cred că maxim odată în 5 ani.

Sunt foarte buni la suport, și bonus ai backup la prețuri foarte ok.

1 Like

Hetzner au niste VPSuri bune dar din septembrie le maresc preturile ca nu se mai gasesc ipv4.
Eu sunt pentru folosirea de tooluri precum Ansible si in caz de vrei sa te muti sau trebuie sa refaci VPSul o poti face in minute.

2 Likes

Si Cloudify au anuntat niste majorari de costuri din acelasi motiv. Sunt curios daca si restul de servicii de mai sus vor adopta si ele aceeasi tactica.

Fiind in faza de MVP imi permit sa experimentez cu mai multi provideri, procedura de inslatare/migrare este automatizata.

Parca parca as merge pe Digitalocean.

1 Like

Hetzner imi par ok ca pret, au specificat cu cat vor majora?

Am un VPS pe care plătesc 2-3€/lună la Aruba. Strict pentru teste, demo-uri și alte minuni de genul. Efectiv nu are unde să crească :smiley:

Momentul ăla dat o să vină niciodată, iar cum @mirceaciu zice că are un demo de prezentat, probabil e în aceeași situație ca mine :smiley:

1 Like

Hetzner - arunca un ochi, nu o sa iti para rau :smiley:

REFERRAL: Hetzner Cloud - primesti 20 € :smiley:
NO REFERRAL: https://www.hetzner.com/cloud

Daca il iei de acum nu o sa platesti mai mult. Ramai la pretul pe care il are in momentul achizitionarii.

mi-e lene sa verific dar sunt convins ca partea introductiva a acestui mesaj l-am citit si in informarea Cloudify.

Daca e sa aleg Hetzner o sa merg pe linkul de referral :grinning:

1 Like

foarte prost la securitate, au avut niste hack-uri foarte urate, cold fusion panel nesecurizat, si chiar inside job, intr-un caz crypto.

Putin cam tarziu dar …daca va intereseaza cloud kvm : NVMe + SSD in Bucuresti :
2 vCore | 4GB RAM | 30GB NVME + 50GB SSD | - 3.00 €/luna
8 vCore | 16GB RAM | 30GB NVME + 150GB SSD | - 9.00 €/luna

1 Like

contabo.com au prețuri bune. Ii folosesc de vreo 2 ani și nu am avut probleme.

Cu tipul e de așteptat să crească prețul IPv4 cam peste tot. Noi n-avem astfel de planuri in viitorul apropiat.