A Detailed Introduction To Webpack

Nu am avut timp să citesc altfel decât în diagonală, dar pare bine scris:

2 Likes

Mi se pare ca e de invatat ceva din articol! Cu siguranta.

Cu toata acestea mi se pare slab argumentata sectiunea Why Webpack? si exprimari genul

Browserify’s community is probably just as big, if not larger, but it lacks a few of the potentially essential features that come with webpack.

Care features boss ca e important.

Recomand folosirea oricarui pachet npm de genul asta mai intai din CLI si dupa ai cu conf, eventual cu conf tot din CLI si abia cand build-ul devine complex (mai adaugi un layer de abstractie cu Gulp/Grunt), abia atunci sa treci mai departe.

Sunt multe build-uri ce pot fi simplificate la una sau cateva comenzi CLI.

1 Like

@serbanghita Probabil nici el (autorul articolului) nu prea stie de ce a ales Webpack. Nu-s hater, asa mi se pare.

Folosim la munca Webpack 2 de ceva timp, iar cu cat dezvoltam mai mult proiectul (adaugam module, componente, dependente), cu atat creste si timpul de compilare, parca exponential (framework-ul nostru e f. bine testat si optimizat, asta e doar o consecinta ce vine odata cu “scalarea” oricarui proiect). Cautand o alternativa mai eficienta, am dat peste FuseBox si urmeaza sa-l incerc(am). De curiozitate insa, l-a mai incercat cineva (eventual ca inlocuitor pt. Webpack)?

2 Likes