A incercat cineva Amazon Glacier

Mi-am dat seama ca oricat de mare ai avea solutia NAS tot nu ajunge. A incercat cineva Amazon S3 Glacier. Sunt curios la ce costuri ajungi pentru 10 Tb.

N-am incercat-o, dar mie mi s-a parut o solutie foarte atractiva de cand a aparut, acum cativa ani.
E o solutie care se preteaza foarte bine pentru backup.
Costurile sunt foarte mici pentru a scrie in Amazon Glacier, si sunt mai mari cand ai nevoie sa citesti de acolo.

https://aws.amazon.com/glacier/pricing/

Yep stiu linkul, dar voiam un feedback de la cineva care a fost acest serviciul. De exemplu, costurile par sa urce rapid daca nu ai backupuri incremeentale (caci apare un cost si pe transfer).

Fara incremental backup e durere pentru ca esti limitat de viteza de upload.

Interesant
http://forum.synology.com/enu/viewtopic.php?f=228&t=79270

Se confirma ca e 11$\lunar per 1TB pentru storage dar e scump daca ai nevoie sa iei datele vreodata.

All this depends on how much you want to store offsite, though. Let’s compare with our favorite online backup,
CrashPlan:

CrashPlan’s 10GB backup plan for one computer is $2.99 a month. For that same amount of data on Glacier it’s roughly $0.10 a month. (Using the Glacier server region US East as an example, since it’s one of the lowest priced ones.)

CrashPan’s unlimited backup for one computer is $5.99 a month. That’s about the same you’ll pay per month to store 600GB on Glacier.

Other examples: 100GB would be $0.88 a month on Glacier; 200GB would be $1.88 a month; 300GB would be $2.88 a month.

(CrashPlan has more attractive pricing if you pay for a year or more in advance rather than monthly, let’s compare apples to apples.) So essentially, if you have less than 600GB to backup offsite, Glacier is the more affordable option. Amazon Glacier is to online storage as pay-as-you-go or prepaid cell phone plans are to wireless plans.

Eu folosesc. Daca ai de traqnsferat datele o singura data si de depozitat, e ok, superieftin. Daca ai de transferat datele in ambele sensuri devine scump si lent (datele vin cu un lag de 4 ore de la cerere).

1 Like
  1. Cred ca o sa incerc intay cu SYNOLOGY-ul , sa vad cum merge.
  2. As prefera sa il am pentru “big final crash” - adica nu ma intereseaza sa il am instant. In caz de cutremur - nu cred ca o sa am nevoied in primele 4 ore de asa ceva.

Eu iau foarte serios în considerare un Synology ținut undeva remote (i.e. la părinți), cu două HDD-uri în unitate (RAID 1) și alte două-trei HDD-uri (pe care le schimb prin rotație la fiecare câteva luni) ținute în altă parte.

O altă chestie de luat în calcul este un cross-backup. Crash plan oferă treaba asta gratuit și, pe scurt, poți seta mai multe PC-uri să facă back-up pe PC tău (și invers). Dacă găsești 3-4-5 oameni din orașe diferite cu care să faci chestia asta cred că e suficient :smile:

2 Likes

Iti recomand Synology Inc.. Il tine de ceva timp si e super. O sa testez glacier-ul sa vad cum merge.