A list of software that turns your database into a REST/GraphQL API

The following is a list of tools that automatically expose a REST, GraphQL, or another kind of API for your database.

Discourse nu suporta tabele, acestea pot fi vazute pe github.

1 Like

Chiar nu cred că este o idee bună asta, decât poate pentru a face rapid un mvp pentru a valida unele idei. Eu cred că, cel puțin pentru rest nivelul 3, este un element de decizie și nu o expunere în stil crud a datelor dintr-o baza de date.
Și apoi dacă folosesc mai multe feluri de baze de date pentru diferite modele de expunere a informațiilor care sunt potrivite pentru diferite cazuri și nu una singură pentru a scrie și citi date.
Sunt destule de astfel de instrumente “magice”, care după ce definești o structură, de regula una relațională, îți face un site/rest2/3 și gata treaba, fără a face în prealabilă o mică analiză de unde a ieșit aceea structură, aceea poză, fără a ataca felul în care funcționează și care este procesul în cazul acelei probleme și care sper că este o problemă care rezolvă sau aduce un beneficiu al afacerii.

3 Likes

Există și cazuri când ai un CMS/ceva existent la care ai documentată baza de date și operațiunile și nu vrei să faci conversia total manual. (desigur ceva ce nu îți aduce destui bani încât să îți permiți pe cineva să le faca manual, altfel nu riști să îți strici afacerea)

Cu puțin cap nu văd de ce n-ar fi posibil.

Expose your databases as REST web services in minutes

:slight_smile:

2 Likes

Adica un fel de api sau cum ?

Ca de obicei stiu ca api-ul este o aplicatie in care mai scrii si select * from films si tu specifici daca vrei in json sau xml.

Eu am folosit Web Api de la Microsoft

Ideea de a nu mai scrie un api te scuteste de multe chestii