Abordare legata de noile masuri fiscale

Realitatea e ca nu poti face prea multe ca sa te opui.
Veniturile sunt retinute sa sursa, managementul banului public lasa mult de dorit iar curtea de conturi (care ar trebui sa vecheze la banii nostri) e doar o gluma proasta.

Vin alegeri, aproape sigur iar nu ai sa ai pe cine sa votezi, asta pentru cine mai e naiv si crede in puterea votului.

Solutia pare a fi emigrarea in alta parte, in multe state banul public e cheltuit inteligent iar la final de an mai si primesti o parte din taxe inapoi.
Singurul mod in care poti sa i impactezi real este sa nu mai cotizezi la bugetul de stat si cum a fi somer nu e o solutie, plecam, cu cat mai multi cu atat mai mare impactul. Afecteaza direct PIB ul si se va goli usor usor bugetul, iar de crescut cu mai mult taxele, putin pribabil, majoritatea romanilor abia fac fata acum… altfel va fi exod si pleacam toti care incotro.

Cum mai zicea cineva, strange bani cat mai multi acum, amana tot ce e neesential, sa poti plati 1 an de chirie, orienteaza te si multa sanatate.

Mai e o chestiune, ok, iti iau 10% in plus fara sa simti o imbunatatire a nivelului de trai, dar iti iau si pilonul 2. In curand ies decrețeii la pensie, atunci probabil vor nationaliza oricum si pilonul 2, oricum o intorci perspective roz pentru Romania e greu sa vezi pt urmatorii ani.

Legat de educatie, sunt suficiente optiuni, in multe tari civilizate gasesti gradinite cu predare in lb engleza si cat e mic se acomodeaza repede. Plus ca, multi blameaza degeaba educatia “mai slaba” din alte tari, doar pt ca aia nu fac integrale duble in liceu nu inseamna ca s mai prosti, dinpotriva au timp sa descopere ce le place.

La nivel individual e probabil cea mai buna solutie dar, am impresia ca solutia ta cauzeaza o parte din probleme si este exact ce vor coruptii care sunt la putere. Cei care sunt destepti si ar avea sanse sa schimbe ceva in tara asta sa plece, si ceilalti (hotii, saracii, etc.), sa ramana. Ceva ce deja se observa din statistici

Peste 20 de ani, cand tara va fi de 10 ori mai corupta, nivelul de trai la pamant si nimeni capabil nu a mai ramas, oare tot pe “cei de la putere” vom da vina? Chiar daca noi am abandonat tara asta de acum 20 de ani si pana atunci? Acele “perspective roz” oare nu depind tot de noi?

Nu am o solutie pentru problemele de acum dar sunt convins ca ne subestimam si ne dam batuti prea usor. Daca ne punem mintile la contributie putem gasi solutii

2 Likes

Asta mi se pare un myth, tot rostogolit, noi pe CIM avem taxe cat, 45% pai cam pe aici sunt si in alte tari, iar preturile din magazine laa fel, tva la fel, si oricum urmeaza impozitul progresiv, dar la noi se va considera bogat, orcine peste 5k probabil

La nivel colectiv nu am observat schimbari semnificative in bine, ce spui tu suna bine, dar in afara de 10 August unde ne-am mobilizat si s a dat bataie ca la animale si de atunci nu a mai existat nici un protest.
Concluzia mea e ca ne complacem prea mult ca nație si da, cine ramane isi merita soarta de patriot.
Pana una alta, avem o viata si nu vad de ce ne-am irosi timpul aici cand civilizatia si nivelul de trai superior sunt o certitudine in alte tari…

Si asta e realitatea, punct. Dupa siria cred ca suntem a doua tara ca si nivel de emigrantiasta spune foarte multe.

Pai ori pleci, which is totally fine, ori daca ramai, incerci sa faci ceva, cat de putin. In primul rand mergi la vot. Conteaza, e esenta democratiei.

2 Likes

Dupa cum am mai zis, sunt foarte putini oameni care chiar au mana libera la vot.

Asta fiindca multi lucreaza/au ceva la limita legii, pe libera intelegere.

Noi programatorii ne strangem, ok, dar restul se gandesc putin si isi dau seama ca pe termen scurt/lung ar face o prostie sa vrea mai bine. In special in mod public.

E.g. ai un loc de parcare al tau, dar stii ca acolo de fapt e spatiu verde. Dacă ai vota alt primar poate ar planta copaci pe locurile voastre de parcare și așa e jumătate din oraș…

Ai verificat daca ce ti s-a spus verbal chiar asa este? Poti sa ai de-a face cu o nesimtire si/sau coruptie intruchipata.

Ca simplu cetatean, in primul rand mergi la vot, e foarte important. Unii vor spune, ca mârr, ca bârr, dar realitatea e ca votul chiar conteaza inca, din fericire. Daca toti cei nemultumiti ar mege la vot, lucrurile s-ar schimba mai repede si mai bine. Schimbarea e cheia.

Apoi, poti “activa” sau “implica” in diverse forme. Cea mai simpla metoda e in online, de fiecare data cand ai ocazia, sa scrii despre probleme sau sa respingi minciunile sau ignoranta unora. Poate parea naiv, dar asta e cea mai minima forma de implicare.

1 Like

Pentru mine nenoricirea si mizeria uriasa a unora nu e catalizator. Prefer sa aspir si sa am tinte pragmatice spre ceva mai bine, uitunda-ma la tarile unde se poate mai bine de o suta de ani in comparatie cu Romania.

1 Like

Este foarte normal sa mergi la vot si sa iti exprimi votul dupa cum crezi.

Dar in Romania anului 2023 oare mai conteaza votul?

(Vorbesc pentru mine) PSD stim cu totii ce este, PNL stim cu totii ce a ajuns, USR stim ce au ajuns, AUR nu votez nici sa mi pui punga de bani la usa.

Si intrebarea este cum mai conteaza votul meu daca nici pe unii din mentionatii mai sus nu m-as duce sa mai votez?

Romania anului 2023 nu are optiuni de votare pentru o schimbare in bine!

Parere personala

ai incercat sa fii o optiune?

si daca punctul de mai sus nu e posibil (probabil ca pentru majoritatea dintre noi real nu e posibil)…
ai incercat sa cautin dincolo de partid si sa vezi care dintre oameni ar putea fi macar problema cea mai mica (daca nu o speranta pentru mai bine)?

lucrurile sunt rareori albe sau negre.
daca le cautam numai pe cele albe… n-o sa gasim prea multe in viata.
deci… la care gri ne putem adapta si cum o putem face?

Da, a contat si va conta atat timp cat Romania nu va ajunge acolo unde nu ne dorim sa fie iar, unde votul chiar nu va conta.

Unii vin cu argumentul ca se fura voturi. Asa o fi, se intampla si poate si in tari mai dezvoltate, dar totusi nu alea fac diferenta.

Votezi raul cel mai mic, n-avem de ales.

Sunt de acord cu tine si eu am exact aceeasi parere despre scena politica.

Dar sa nu votezi inseamna sa dai sansa alora pe care stii ca nu-i vrei sa-i mai ai la condecere.

Un exemplu: La Sector 3, Negoita incearca sa-si cumpare voturi de la functionari si de la famiile lor cumparandu-le iPhone-uri de ultima generatie, in conditiile in care privatul geme de noi taxe si impozite. Un “fuck you” dat asa, pe fata. Si nu mai vorbesc de partea de parc IOR retrocedata si alte mizerii…

Cine nu va merge la vot in sectorul 3, practic aproba mizeria aia.

2 Likes

fix asta incerc si eu sa explic la cei dezamagiti. tre sa votezi raul cel mai mic nu o data, nu de doua ori. votezi raul cel mai mic pana cand copii tai o sa-i poata vota pe cei mai buni.

absenta, anularea si alte manipulari de genul asta nu exista. castiga cei care au majoritatea voturilor exprimate, indiferent ca-s 1 miliard sau un singur vot.

2 Likes

Nu vreau sa duc discutii politice ca stim cu totii unde se poate ajunge.

Nu cred ca are rost sa vorbim despre alegerile locale unde exista independenti, si chiar daca ar iesi, daca nu sunt spirijiniti de partide politice la putere nu primesc finantare. O primarie nu sta din pacate din banii contribuabililor locali, ci au nevoie de finantari.

Intotdeauna am votat raul cel mai mic si se pare ca a ajuns la fel de mare.

Nu mai discut despre politica :mute:

1 Like

Eu nu vad votul nu ca jucatul la loto. Am pierdut, nu mai joc, ca sunt ofticat ca nu au iesit numerele pariate.

Fa-ti datoria fata de tine insuti si valorile pe care le ai. Daca nu o faci, o fac ceilalti pentru tine, aia pe care exact ii dispretuiesti, caci iti spun sigur ca aia chiar merg la vot, ca doar se vede clar din rezultatele la alegerile anterioare.

Speranta macar la schimbare nu vine de la bagat bula-n toate, “caci oricum nu conteaza”. Sau, altfel spus, daca e sa vorbim tot de loto, cine nu joaca, are 0.00(0) % sanse sa castige.

1 Like

Romania ar fi fost departe azi chiar si cu guvernari incompetente, dar care sa nu fi furat in halul in care s-a furat in 30 de ani. Am fi avut un excedent bugetar urias :joy:

Ok, sunt de acord cu tine ca trebuie sa te duci sa iti exprimi votul. 100% de acord.
Nu am inteles niciodata inversunarea asta cu “trebuie sa te duci la vot” pentru ca “voteaza altii pentru tine”.

Nu, nu voteaza nimeni pentru mine si nu va vota niciodata nimeni pentru mine.

Trebuie sa privesti ansamblul problemei si nu ceea ce vezi la suprafata.
Trebuie sa cobori pana la intelectul satelor si comunelor si la tot lantul de acolo pana ceea ce vezi la suprafata cu sau fara influenta mass-mediei ori retelelor de socializare.
Romania nu va ajunge sa se dezvolte precum alte tari din vest tocmai pentru ca furatul e o arta la noi, de la cea mai necunoscuta comuna din Romania pana la primariile de sector din Bucuresti.Totul pleaca de jos de la furatul lemnelor (vezi inversunarea satenilor cand sunt filmati cu furatul lemnelor) pana la pomparea societatilor nationale falimentare cu bani publici.
Cleptomania nu dispare si nu poate fi tratata in tara asta mai ales cand strugurii sunt dulci.
Poate ca totul pleaca de la saracie, daca nu ar mai fi atata saracie in tara asta poate ca altfel ar fi situatia, dar maduva canceroasa este si va fi pentru totdeauna.
Sunt apolitic si nu ma intereseaza politica dar parca prea multa inversunare si impins de la spate cu votul asta.

O solutie simpla de protest (pentru cei cu SRL/PFA) ar fi sa ne mutam intr-un sat din Ungaria aproape de vama.

Cu 20-30k ai casa cu curent, canalizare, internet si gaz. Taxe mai mici ca in Romania.

nu ca in Cluj la iesire din Manastur cu un ap cu 3 camere la alb si 195.000 euro :smiling_face_with_tear:

Nu prea inteleg ce vrei sa zici prin “inversunare”. Cum adica, inversunare?

Nu e vorba ca voteaza cineva in locul tau, e vorba de rezultatul votului.

Daca tu nu mergi, dar merge cineva si voteaza un partid pe care-l dispretuiesti, care e rezultatul votului?

  1. Furatul masiv se intampla strict din cauza autoritatilor care permit acest lucru. Autoritati cu sefi, subalterni, dotari, masini, etc.
  2. Cine numeste conducerea autoritatilor si cine are puterea sa schimbe legile si sa reduca furtul masiv? Guvernul!
  3. Cine alege guvernul? Majoritatea care-l voteaza!

Daca discut despre importanta mersului la vot nu inseamna ca am o agenda ascunsa, ca “tin” cu vreun partid, si ca de fapt, fac politica. A face politica e sa te inscrii intr-un partid. Eu nu ma voi inscrie niciodata in nici unul, pentru ca nu vreau sa fac politica, nu ma pricep si nu am timp, si mi se pare foarte complicat. Daca as face-o, ar fi with all motors on.

Nici eu nu prea inteleg inversunarea asta sa nu discuti despre importanta mersului la vot.

ok…daca tu crezi asta…lasam asa lucrurile

priviri in ansamblu diferite