Accidentally destroyed production database on first day of a job, and was told

Namebox? :smiley:

Upsie

1 Like

In primul rand you never give access to production database only if it’s mandatory, the second you should have automatically backups at production database made daily.

So it’s proceeding professional.

5 Likes

Din ce am vazut, nu a pus firma. Daca este in start up, atunci s-au putea sa nu se fi pus la punct, inca, cu toate procesele. Pare un proces prost de inrolare a oamenilor noi si unul si mai prost de backup.

ma amuzat rau patania lui si sper sa nu pateasca nimic.
vina e a managerului it de la firma respectiva, in primul rand nu dai user si parola la nou veniti pe productie, doar pe dev, in al doilea rand te asiguri ca ai backup functional la productie si in al treilea rand te asiguri ca documentatia pentru dev e ok (nu pui linkuri de productie in ea)
singura vina a angajatului e ca a fost neatent dar e de inteles fiind intern si primul job…ar trebui sa primeasca o prima pentru ca a descoperit o mare eroare de securitate in firma respectiva

2 Likes

Mi s-a intamplat si mie o data ceva de genul.

Mutasem tot de pe local pe serverul clientului pentru ca urma sa completeze si sa faca niste modificari. A doua zi nu stiu cum naiba am facut (aveam o extensie care la salvare sincroniza de la mine pe server) ca am dat sa salveze si i-a inlocuit tot ce facuse cu fisierele de la mine.

Evident am primit e-mail de la client dar nu mai relatez aici.
Norocul meu a fost ca aveam in Chrome taburi cu paginile si am luat de acolo toate modificarile si i-am refacut tot. Senzatia oricum nu este una placuta.

De cateva ori am formatat si partitii din greseala, dar asta cred ca oricine a facut-o.

LE: Nu este ilegal ca toata firma sa aiba acces la o baza de date ce contine date cu caracter personal? Eu asa stiu.
Bine, pot doar sa presupun ca aveau si date cu caracter personal acolo.