Acord de servicii - UE

Buna ziua,

De vreo cateva ore sunt stresat la maximum si tot caut forumuri, care inca mai sunt active, pentru a pune niste intrebari referitoare la PFA. Orice sfat/sugestie va fi de ajutor pentru a sti incotro s-o iau.
Multumesc mult de tot!

Problema explicata:

De cativa ani colaborez cu o companie care este inregistrata in mai multe state (in UE si in afara UE). Practic, sunt ca un angajat, care incaseaza luna de luna un venit fix, dar pentru ca aceasta companie nu are nicio treaba cu Romania, eu a trebuit sa ma inregistrez ca PFA si sa-mi platesc singur taxele.

PFA-ul este in sistem real, neinregistrat in scopuri de TVA. Pana acum am facturat doar catre companii non-UE.

Ca PFA aveam un contract de prestari servicii cu una dintre entitatile din afara UE. Prin urmare, faceam factura cu datele entitatii din afara UE, o trimiteam si eram platit. La partea contabila niciodata nu mi-am batut capul pentru ca totul era simplu:

  1. Daca acea entitate este in afara UE, stiam ca nu trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA, nu trebuie sa facturez cu TVA sau sa depun declaratii aditionale.
  2. Singura declaratie pe care eram obligat sa o depun anual era declaratia unica.
  3. Trebuia doar sa tin evidenta in Registrul Jurnal de Incasari si Plati, Registrul de Evidenta Fiscala si Registrul Inventar.
  4. Trebuia sa nu depasesc pragul de 300,000 lei pe an ca sa nu fiu nevoit sa platesc TVA.

Acum, insa, situatia s-a schimbat. Am primit un nou acord de servicii pe care trebuie sa-l semnez si care este intre mine (persoana fizica, nu PFA) si companie (un sediu din UE).

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

  1. Este legal daca pe acest acord de servicii este trecut numele meu (prenume + nume) in locul numelui PFA-ului (nume + prenume + PFA)? Ma intereseaza ca la un eventual control ANAF sa nu am probleme din acest punct de vedere. Totodata, cei de la banca ma mai intreaba de sanatate din cand in cand si imi cer documente justificative pentru banii incasati in contul de PFA, caz in care le trimit facturi si contractul de prestari.
    I-am cerut deja companiei sa modifice, dar e o companie mare, se misca greu, nici nu stiu daca o vor face.

  2. Inteleg ca va exista un fel de sistem automat de facturare, adica ei imi trimit la final de luna factura facuta cu suma pe care trebuie sa o primesc, datele & co, eu o semnez, iar apoi sunt platit. Pot sa-mi inregistrez eu separat facturile mele, ca dovezi pentru autoritati, independent de ce face compania si ce facturi isi fac ei?

  3. Intrebarea de 1 milion de puncte. Trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA avand in vedere ca aceasta companie este inregistrata in UE? Compania nu mi-a cerut nimic, cod de TVA sau ceva specific. :slightly_frowning_face: Concret, ce trebuie sa fac la acest capitol?

Din cate am citit, sunt obligat sa-mi iau un cod special avand in vedere ca voi presta servicii intracomunitare. E un fel de cod de TVA, dar eu de fapt nu ma inregistrez in scopuri de TVA.
Modul in care functioneaza toata chestia asta mi se pare aberant, dar poate nu sunt eu capabil sa inteleg.

Dupa indelungi cautari despre cum pot lua acest cod, n-am aflat nimic clar. Ar fi vorba despre o noua declaratie, 700.
Am descarcat-o, are 11 pagini, este extrem de complicata pentru cineva care uraste din tot sufletul birocratia din Romania, iar acolo scrie clar de “inregistrare in scopuri de TVA”. Habar nu am sa completez, plus ca parca eu nu ma inregistram in scopuri de TVA. :expressionless:
Declaratia unica e la nivel de gradinita pe langa asta.

De asemenea, habar n-am ce declaratii voi fi nevoit sa depun apoi. In unele articole scrie ca nu trebuie depusa nicio declaratie, in altele ca trebuie 390, in altele ca trebuie 390 si 301.
Asadar, pentru o factura in fiecare luna, eu trebuie sa ma duc fizic sa depun o mizerie d-asta de declaratie sau sa-mi iau nu stiu ce semnatura virtuala pentru a o depune online (ca am inteles ca nu se poate depune ca declaratia unica)?

Stiu, sunt multe intrebari foarte specifice si nu vad cine ar sta atat sa raspunda. Eventual, ar fi super daca mi-ar putea recomanda cineva, va rog frumos, vreo firma decenta care sa ma poata ajuta cu raspunsuri la aceste intrebari, care se ocupa de contabilitate PFA, depuneri declaratii PFA etc. Nici macar asa ceva nu gasesc…

Nu ma stresez cu munca mea, ci cu greutatile pe care mi le face statul asta cu procedurile complicate si invechite…

Inca o data, multumesc!

Uita de PFA, foloseste un SRL si ia-ti un contabil.

Codul VIES il obtii foarte usor completand un formular si depunandu-l fizic la ANAF. Poti sa ridici inregistrarea in scopuri de TVA pe care apare codul tau VIES dupa 2 zile.
Factura trebuie sa contina VIES-ul tau si codul de TVA al clientului, tu nu facturezi cu TVA dar trebuie sa apara pe factura ca se aplica taxare inversa. (clientul va plati TVA-ul din tara sa, daca nu se precizeaza codurile atunci clientul va plati TVA-ul de Romania si trebuie sa emiti factura cu TVA - ceea ce nu poti daca nu esti inregistrat in scopuri de TVA si se complica lucrurile)

De declaratii se ocupa contabilul, la un SRL tot ce trebuie sa faci e sa incarci extrasele, semnezi bilanturile, o data pe an depui declaratia de beneficiar real, hotararea AGA/asociatului unic pentru distribuirea dividendelor si sa platesti datoriile la stat la trezorerie. Mai poate sa apara ceva hartogareala dar te ajuta contabilul.

2 Likes

În primul rând, aici e o întrebare de contabil, nu de developer.

Ce ai tu nevoie este un SRL. Evită pe cât posibil PFA în România. Este cea mai vulnerabilă complicată și gri formă de organizare din România. Nimic nu e clar, nici ăia de la ANAF nu te pot ajuta pentru că nu știu, și cel mai grav e că statul îți poate oricând emite decizii random de plată bazată pe nimeni nu știe ce și bloca conturile personale și proprietățile personale de orice fel.

Când deja ai complicații de genul, UE sau non UE, cel mai bine un SRL. Ai relație B2B, totul e mai simplu. Și lucrurile sunt clare și separate.

de ce ar fi gri orice stat are concepul de liber professionit

1 Like

Multumesc pentru sugestii. Apreciez. :slight_smile:

Stiu ca e forum pentru developers, dar aveti o activitate pe partea de fiscalitate care impresioneaza. Nici forumurile dedicate nu-s atat de calitative si fresh.

Cred ca am gasit o firma care se ocupa de PFA-uri, o sa sun si o sa intreb daca ma pot ajuta cu niste raspunsuri la situatia mea. M-am mai calmat.
Cum aflu ceva, o sa revin si o sa postez pe aici, ca sigur nu-s singurul cu astfel de probleme. :slight_smile:

Intotdeauna am evitat SRL-ul pentru ca mi s-a parut extraordinar de complicat pentru ce am eu nevoie.
Eu n-am niciun business, nu incasez sume mari etc. Efectiv sunt un angajat sau un “liber profesionist” care a avut “ghinionul” sa lucreze doar pentru companii din afara tarii, motiv pentru care mi-am facut PFA la recomandarea ANAF.
Daca exista o forma si mai usoara de organizare, p-aia o alegeam.

Cat despre riscuri, decizii de impunere umflate sau mai stiu eu ce, in 8 ani de zile nu am avut probleme cu ANAF. Am platit fix cat trebuia pentru cat am incasat si declarat.

Totodata, cea mai importanta chestie e ca eu vreau sa am acces instant la bani si sa fac ce vreau cu ei, fara justificare. Daca azi incasez bani de la companie in contul de PFA, azi ii transfer in contul de persoana fizica si imi platesc chiria, rata la banca, merg la cumparaturi sau ii cheltui pe toti pe ce vreau eu.

Din ce am inteles, pe SRL nu se pot face astfel de lucruri. Singura solutie e sa ma angajez la propria firma, caz in care as ajunge sa platesc taxe mai mari decat pe PFA + m-as lega la cap cu 1000 de complicatii ce tin de contabilitate, fiscalitate etc.

2 Likes

Poti sa ii scoti la 3(4) luni pe SRL, cu ceva birocratie mai multa.

Nu exista o alta forma de relatie intre tine si o companie decat angajat sau pfa/srl. Asta e prima decizie, daca ei te angajeaza iti platesc somajul si sanatatea. Daca fac contract o vor face cu o entitate, pfa sau srl, in niciun caz cu o persoan, asa ceva nu exista.
Tva il platesti in 2 cazuri: optezi voluntar sa fii pfa/srl platitor de tva, respectiv daca depasesti 50k eur/an (poate sa difere, nu mai stiu exact)

1 Like
  1. nu
  2. nu
  3. da, daca vrei sa facturezi catre ei.

Probabil nu fac diferenta intre numele tau PFA si numele tau.

Am zis ca o sa revin cu informatii, in caz ca vor fi de ajutor si pentru altcineva. :slight_smile:

  1. Daca prestezi servicii pentru companii din UE, trebuie sa obtii certificatul de inregistrare in scopuri de TVA. Pe certificat vei gasi un cod de tipul RO XXXXXXXX pe care il vei folosi in relatia cu clientii din UE. Acest cod va trebui trecut pe facturi, iar tu va trebui sa verifici codurile clientilor pentru a vedea daca-s valide. Verificarea se face aici: VIES

Obtinerea acestui cod se face prin depunerea declaratiei 700 (daca ai semnatura electronica) sau prin depunerea declaratiei 070 prin intermediul formularului de contact.
Eu nu aveam semnatura electronica la acel moment, asa ca am descarcat declaratia 070, am completat-o de mana, am scanat-o si am trimis-o din contul de SPV - prin formularul de contact.
Am atasat alaturi de acea declaratie: carte de identitate + certificatul de inregistrare PFA.
Am specificat ca doresc sa obtin codul intracomunitar pentru a putea presta servicii catre clienti UE.

Completarea declaratiei - pentru prestari servicii in UE
Atat la declaratia 070, cat si la declaratia 700, trebuie sa bifezi si sa competezi subsectiunea VI (Inregistrarea in scopuri de TVA sau mentiuni in cazul altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii…).

Bifezi punctul a) persoană impozabilă care nu este înregistrată și
nu are obligaţia să se înregistreze conform art.316
din Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare. (asta daca nu esti obligat sa platesti TVA, nu ai depasit plafonul etc)

La Înregistrare în scopuri de TVA în cazul altor persoane, conform.art.317 din Codul fiscal, bifezi punctul 2) Înregistrare pentru prestări de servicii care au locul in alt stat membru, pentru care beneficiarul serviciului este persoana obligată la plata taxei conform echivalentului din legislaţia altui stat membru al art.307 alin.(2) din Codul fiscal

Am primit raspuns in contul SPV in cateva zile (cred ca 3 zile) in care mi s-a spus sa ma prezint la sediul ANAF de care apartin pentru a ridica certificatul cu acel cod.

  1. Cand facturezi catre clienti din UE pentru prestari servicii, esti nevoit sa depui declaratia 390 pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care ai emis factura. Exemplu: ai emis factura catre client UE pe 1 Iulie → va trebui sa depui declaratia 390 pana pe data de 25 August.

Declaratia 390 se depune doar online si doar cu semnatura digitala.

  1. Trebuie sa-ti iei semnatura electronica si sa-ti faci cont SPV pe persoana juridica (pe CUI).

Info: Eu mi-am facut semnatura pe CNP, nu pe CUI. Daca esti reprezentant legal al PFA-ului, e ok. Plus ca poti sa folosesti semnatura digitala pentru a semna si alte documente.

Semnatura electronica este folosita pentru a semna aproape toate declaratiile care se depun online, inclusiv 390.
Eu mi-am cumparat semnatura de la DigiSign pentru ca folosesc Mac si se pare ca doar aceasta functioneaza (sau asa am inteles). Procesul de verificare a fost online, iar semnatura a fost livrata acasa in cateva zile (e un mic stick USB).

Configurarea semnaturii necesita Adobe Acrobat Reader DC si se face imediat. Cei de la DigiSign au un document cu instructiuni destul de clare.

De la furnizorul semnaturii digitale vei primi un document de confirmare de care vei avea nevoie pentru deschiderea unui cont SPV pe CUI (cu certificat digital) dar si pentru a putea depune declaratii online pe baza semnaturii digitale.

Alt cont SPV
Eu aveam cont SPV pe CNP si mi s-a parut ciudat sa-mi deschid un al doilea cont SPV pe persoana juridica stiind ca PFA-ul nu este o entitate juridica, dar asa a trebuit.

La deschiderea contului SPV pe CUI (pe baza de certificat digital) am atasat documentul de confirmare primit de la DigiSign + arhiva cu carte de identitate, certificat PFA, rezolutia si certificatul constatator primite la inregistrare.
Trebuie neaparat atasat un document din care sa rezulte ca tu, Gogu Ionel, esti reprezentantul legal al lui Gogu Ionel PFA.
Initial eu atasasem doar cartea de identitate si certificatul PFA. Mi-au fost respinse, apoi am adaugat rezolutia + certificatul constatator si a fost ok. Contul SPV facut pe CUI a fost aprobat in aproximativ 24 de ore.

Asta nu e tot
Pentru semnarea declaratiilor online trebuie sa mai parcurgi niste pasi.
Te duci pe site-ul ANAF, la inregistrarea certificatului digital: https://www.anaf.ro/inregcalificat/
Incarci documentul de confirmare primit atunci cand ai achizitionat semnatura, introduci CUI-ul, numele PFA-ului si adresa PFA-ului. Apoi vei obtine declaratia 150 pe care va trebui sa o printezi si sa o semnezi.
Pui data, nume, prenume, iar la functie scrii “Titular PFA”.

In mod normal, declaratia 150 se depune fizic la sediul ANAF, insa eu am mers pe reteta cu trimiterea documentelor din contul SPV prin formularul de contact.
Am atasat declaratia 150, alaturi de certificat PFA, carte de identitate, rezolutie + certificat constatator (nu stiu sigur daca erau necesare).
In cateva zile am primit raspunsul ca totul a fost aprobat si ca pot depune declaratii online.

  1. Inca nu am depus declaratia 390, dar urmeaza sa o depun luna aceasta asa ca m-am informat cu privire la niste lucruri care nu-mi erau clare.
    Pe declaratie se trece codul de pe certificatul de inregistrare in scopuri de TVA (codul intracomunitar), nu CUI-ul PFA-ului.
    La baza impozabila se trece suma in RON utilizand ultimul curs de schimb afisat de BNR in ziua emiterii facturii. Asadar, daca tu emiti factura de 500 EUR pe data de 1 Iulie, trebuie sa treci in declaratie suma in RON convertita la cursul de pe 1 Iulie (sau ultimul curs afisat - eg. cel de pe 30 Iunie).
    Totodata, e important de stiut ca declaratia se poate semna digital doar dupa ce a fost completata si validata.

  2. Companiile mari, platformele de afiliere sau cele unde lucreaza multi freelanceri pe partea de design/IT, nu asteapta sa le trimiti tu facturi, n-au nevoie. In general, acestea emit niste documente de plata interne (destul de simpliste).
    Indiferent ca ei au nevoie sau nu, tu trebuie sa emiti factura care sa respecte normele nationale/internationale: data facturii, numar/serie, perioada prestarii serviciului, detalii despre serviciu, datele ambelor parti (nume, adresa, cod inregistrare, neaparat mentionate codurile de TVA), suma in EUR, datele de plata, mentiunea “VAT - reverse charge”.

  3. Contractul dintre tine, PFA, si compania catre care prestezi trebuie sa includa numele PFA-ului. De asemenea, in contract trebuie sa fie mentionat clar ca tu, ca PFA, esti un “independent contractor”.
    Chestiile ce tin de criteriile de independenta nu prea sunt relevante atat timp cat clientul este o companie straina. Compania straina nu te poate angaja nici daca doreste, nefiind inregistrata fiscal in RO, deci nu-si bate nimeni capul sa vada daca tu lucrezi de pe laptopul tau sau de pe laptopul trimis de companie (lucru frecvent la mai toate companiile mari).

  4. Certificat digital = semnatura digitala = semnatura electronica. Cred ca am folosit fara sa vreau toate variantele, dar toate reprezinta acelasi lucru.

Este extrem de multa birocratie chiar si pentru chestiile ce tin de “online”, da’ le dai de cap cu putin efort.

PS: Conform noilor modificari fiscale, PFA-ul - chiar si in sistem real si cu contributii dublate la sanatate/pensii, devine mult mai rentabil decat un SRL dpmdv.

5 Likes

Multumim pentru informatiile foarte detaliate!

Crezi ca o firma de contabilitate s-ar putea ocupa cu toata aceasta birocratie pentru a nu pierde timpul?

Probabil ca da, insa eu nu am stat sa caut prea mult.
Contactasem o singura firma (destul de mare) care se “lauda” ca face de toate: infiinteaza firme, PFA, schimba cod CAEN, obtine cod de TVA, face contabilitate etc. Mi-au zis ca nu ma pot ajuta nici macar cu obtinerea codului intracomunitar :joy: , asa ca m-am apucat eu sa citesc codul fiscal, norme, proceduri, am vorbit cu astia de la ANAF de 100 de ori si m-am descurcat singur.

Consider ca atunci cand desfasori orice fel de activitate economica, ai o firma sau mai ales un PFA, trebuie sa stapanesti foarte bine tot ceea ce tine de obligatiile/responsabilitatile legale sau fiscale pe care le ai. Chiar daca ai un contabil sau pe cineva care te ajuta, tot trebuie sa ai habar de ceea ce face acea persoana si sa controlezi tot. In caz de erori sau probleme, singurul care raspunde esti tu - repet, mai ales daca esti PFA. E in interesul tau ca sa te asiguri ca e totul corect, ca nu platesti la stat mai mult/putin decat trebuie etc etc.

Daca tot am revenit, hai sa completez mesajul anterior cu alte puncte:

  1. Declaratia 390 se depune doar in luna urmatoare celei in care ai emis factura. Eu am emis factura in iulie, am incercat sa depun declaratia tot in luna iulie si nu intelegeam de ce nu functioneaza. Mi-am dat seama ca pentru luna iulie trebuie sa depui intre 1- 25 August. Pentru facturile din luna august, trebuie depusa declaratia 390 intre 1 - 25 septembrie s.a.m.d.

  2. Pentru a putea depune declaratii online, trebuie sa ai inregistrata semnatura digitala la ANAF pentru acel CUI/CIF ce va fi trecut pe declaratii.
    De exemplu, eu aveam semnatura intregistrata la ANAF pentru CUI-ul de baza al PFA-lui (adica acel cod de pe certificatul de inregistrare al PFA-ului).
    Cand am vrut sa depun declaratia 390, evident ca a trebuit sa trec pe declaratie CIF-ul/codul de TVA pentru operatiuni intracomunitare. Mi-a fost respinsa.
    A trebuit sa depun declaratia 150 in care am solicitat ca aceeasi semnatura digitala sa poata fi utilizata si pentru CIF-ul intracomunitar. A durat cam 24-48 de ore ca sa se rezolve problema.

  3. De aceasta situatie nu m-am lovit inca, dar ma pregatesc.
    Daca depasesti plafonul de 300,000 lei/an, nu se intampla mare lucru. Trebuie sa te inregistrezi in scopuri de TVA si in Romania, renunti la codul intracomunitar si folosesti CUI-ul tau de baza atat intern cat si extern, dar nu vei fi nevoit sa adaugi TVA pe facturile externe. Facturezi ca pana acum cu mentiunea “VAT - reverse charge” si mi se pare ca trebuie sa mai depui si declaratia 300 (pe langa 390), dar nu sunt sigur 100%.

Problema e daca trebuie sa facturezi in Romania. Trebuie sa adaugi TVA, sa depui mai multe declaratii, devine mai complicat. Mai mult ca sigur nu e ceva imposibil de gestionat de unul singur, dar daca sunt multe facturi si lucrezi cu multi clienti din tara, presupun ca e bine sa ceri si ajutorul unui contabil.

Cu alte cuvinte, viata pare sa fie mai simpla daca prestezi servicii doar pentru clienti straini si n-ai treaba cu alti clienti din Romania dupa depasirea plafonului de 300,000 lei/an.

Cam asta am mai avut de adaugat, sper sa ajute pe cineva.
Sa speram ca va fi de munca si vom avea venituri suficient de ok astfel incat sa putem suporta inflatia + cresterile de taxe si contributii, ca in rest …ne descurcam noi cumva cu maruntisurile astea birocratice. :slight_smile:

4 Likes