Admitere la facultate cu notele de la Bac

La facultatea de Vest din Timisoara,Matematica-Informatica pentru media de admitere se poate folosi si nota de la Informatica(din Bac).
Daca sunt la Stiintele Naturii si dau bacul la Informatica pot folosi nota?Sau trebuie sa dau bacul la Informatica la mate-info?

Iti zice mai jos !

Aici ai si un pdf cu calcului mediei de admitere
Sau, daca vrei mai multe detalii, da un email la acea facultate si intreaba. Pe Facebook sunt precis grupuri de admitere. Intreaba si acolo


Cred ca unul din raspunsuri ar trebui sa fie martcat ca solutie si inchis topicul. :slight_smile:

Scrie pe site-ul care l-ai pus.

METODOLOGIE privind organizarea examenului de admitere la studii universitare de licenţă la 

Facultatea de Matematică şi Informatică, 

anul universitar 2017-2018
Cap. III. Desfăşurarea concursului de admitere.

Stabilirea candidaţilor admişi la ciclul de licenţă.
 Art. 24. Selecţia candidaţilor înscrişi la concursul de admitere se face pe baza mediei de admitere, care se calculează cu formula următoare:
 
 N=1/2*(N1+N2+N3-min{N1,N2,N3}). 
 
 unde N1 este media generală la examenul de bacalaureat, N2 este nota la proba de matematică sau informatică de la examenul de bacalaureat (lipsa notei se echivalează cu nota 4) iar N3 este nota obţinută la proba scrisă de admitere la matematică sau informatică (neprezentarea la proba scrisă se echivalează cu nota 0 (zero)).

Stiu,dar m-am referit la altceva !
De ex se cere nota de la Bac de la Matematica,trebuie nota obtinuta neaparat la matematica M1? daca dau bacalaureatul la matematica din M2 pot folosi nota?

Profilul nu are nicio treaba. Nota de la proba de matematica. Nu conteaza daca este M1 sau M2

Complet offtopic: dacă aș fi decan la vreo facultate de mate, aș furniza informații despre admitere sub forma unor probleme matematice. Gen „soluția acestei ecuații este ora la care începe examenul”; „dosarele se depun la camera [insert complex ecuation here]”. :smiley:

4 Likes

Just for fun !

1 Like

Deci presupun ca si la Informatica e la fel nu?Doar nota din Bac de la informatica e importanta,nu conteaza daca dai bacul din Informatica la Stiintele Naturii in loc de Mate Info nu?


Tu vei da bacul la 3 materii, romana, matematica si informatica.
M1 si M2 au ceva ce se cheama trunchi comun si nr de ore diferite la clasa.
Pregateste-te cat poti de bine !

Succes ! :slight_smile:


Sa zicem ca ai urmatoarele note
9.00 medie generala bac
8.90 - matematica(info - 8.80)
9.50 - proba scrisa la admitere

Iti iese media finala 9.25. Formula de calcul este in pdf. Am facut calcului cu nota la matematica, ca se ia cea mai mare nota dintre cele obtinute la cele 2 materii.

dar poti alege sa dai bacul la info daca n-ai fost la profil de mate?

Poti da bacul la info doar daca ai fost la profil de info, deci mate nu conteaza. Cel putin asa era cand am dat eu acum 3 ani.

De fapt profil real
La proba 3 se poate alege intre fizica, info, Chimie, biologie
Stiinte ale naturii este in cadrul profilului real :slight_smile:

din ce-mi aduc aminte se cheama mate-info. de asta am spus doar “mate”

deci sa inteleg ca dupa 4 ani de chimie/biologies (din ce-mi aduc aminte nu exista ore de info) pot sa dau bac la info? n-are nici o logica


barem subiect info

Conteaza profilul, nu specializarea.

Stiinte ale naturii este mai axcat pe fizica, chimie, biologie decat pe mate si info.

Asupra acestui lucru, ai dreptate. Din ce am gasit aici aparent se fac ore de info doar pana in clasa a 10 a
PS: Pagina este un html chior cu putin css, cu diacritice encodate ciudat(ca apare “?”)

Dar daca eu vreau sa folosesc pt medie de admitere examenul scris si nota din Bac de la info pot face asta?Eu dand bacul din info la Stiintele Naturii?
Intreb deoarece mi se pare ciudat,la Stiintele Naturii bacul la Informatica e usor,deci poti lua foarte usor o nota buna

Nu
Scrie si in metodologie ca in calcului mediei intra 3 note

Pe langa bac tu ai si admitere la acea facultate cu subiecte date de ei.

Intra trei note dar se iau in considerare doar 2 cele mai mari,eu pot folosi de exemplu media de la bac si nota din bac de la informatica

Dude, scrie si acolo ca sunt 3 note !
Tu macar ai citit acel pdf ?

Doar daca ai fost olimpic la mate sau info sau ai participat la anumite concursuri ai 10 la proba scrisa

Aici este grupul de Facebook. Intra in grup si mai intraba acolo. Poate stiu mai multe ca noi.

@iamntz, poti sa contopesti raspunsurile mele legate de intrebarea op-ului intr-unul singur ?


Nu imi vine sa cred ca se mai preda Pascal !