Ajutor în PHP: Unexpected ;, expecting , or )

Hey. Primesc urmatoarea eroare cand vreau sa ma inregistrez:

Linia respectiva:
image

Nu primesc doar cand doresc sa ma autentific, primesc si cand vreau sa ma inregistrez:

Linia respectiva:

Script-ul pe care lucrez:

Lucrez pe varianta cu E-Mail.

Ideea e că eroarea o primeam și înainte de a introduce script-ul la mine în site… deci nu e de la mine. Nu am modificat script-ul într-un fel pe parte de back-end, doar front-end.

Site-ul în care l-am integrat, e cel pentru care am mai pus o întrebare ieri: Php problemă ip

este o eroare de la mysql !
qurey-ul nu-i place cu este scris(eroare de sintaxa)

mda, nu am vazut bine :slight_smile:

1 Like

Păi îţi zice mură-n gură că ai un “;” pus aiurea, la linia 13.

2 Likes

M-am prins de asta, nu sunt așa n00b, doar că nu văd nicăieri vreo problemă, d-aia zic.

Nu văd să fie ceva scris greșit la query.

inchide paranteza. ai una dupa execute si una dupa array. asa cred cel putin

$query->execute(array(":id" => $id));

vezi daca merge ce am scris mai sus

1 Like

Tot nu vrea.

ce iti tranteste ?

1 Like

Aceeasi eroare.


vezi aici. raspunsul marcat cu bifa verde

@Kingsley, pe viitor te rog sa postezi codul, in format text. este mai usor sa fie corectat asa. se poate copia si aduce la forma corecta .

2 Likes

Guys, citeste cineva ce a scris @serghei? A dat raspunsul corect si vad ca nu il baga nimeni in seama.

3 Likes

I-am răspuns. Ideea e că nu văd să fie lipsă o ”;”

iti zice ca nu are ce sa caute ; dupa acel array

1 Like

Incearca sa intelegi ce zice eroarea, nu doar sa citesti.

Zice unexpected ‘;’ ceea ce inseamna ca ai un ; in plus, nu ca iti lipseste.

4 Likes

Mda… era la Array… fiind intr-o functie ca parametru nu mai era nevoie…

dubios, ca sublime-ul cred ca ar trebui sa-i spuna ca nu are ce sa caute ";’ dupa array. il subliniaza cu rosu .

1 Like

ma bucur ca ai rezolvat. marcheaza unul dintre raspunsurile care te-au ajutat ca solutie.

Kingsley nu esti noob, esti doar neatent

1 Like

nope. sublime e un editor de text, nu un IDE, si are nevoie de un plugin de error highlighting. PHPStorm face asta out of the box si ii recomand sa il utilizeze.

1 Like

Vad ca esti la inceput. Ma bucur sa vad ca incerci sa faci ceva, dar pe viitor ia aminte de catev sfaturi.

Fa un plan pe foaie al aplicatiei
Daca iei de undeva ceva, icearca sa intelegi(nu este gresit de a “copia cod”, dar hai macar sa-l intelegem)
Foloseste debugger-ul, var_dump, si ce ti-am mai zis
Cand crezi ca te blochezi si nu mai stii ce sa faci OPRESTE-TE. Revii mai tarziu asupra prblemei, cu mintea limpede.

1 Like

Mersi de sfaturi :+1:

Mulțumesc tuturor de ajutor!

1 Like