Alocare valori SKU pentru produse cu multiple optiuni - zona fashion

Salutare!
Ma confrunt cu urmatoarea problema:

  • articol fashion cu multiple optiuni: marime, culoare, (max 4 optiuni)

Cum e corect sa-i atribui un sku complet si diferit ptr. fiecare optiune, ex:

sku_product-sku_first-option-sku-seccond-option …ect…?

Necesare apoi la vanzarea prin POS a articolului + optiunile aferente…

Multumiri anticipate.

sau poti folosi un EAN


zice ca poate avea sk-uri diferite

LE:

1 Like

Saltuare!

Da este o idee, eu ma gandeam sa compun sku-ul din:

art_sku (max 5 chars - aici ma gandesc ca vor fi multe articole)
opt1_sku (max 4 chars) nu cred ca vor depasi 9999 de optiuni

si tot asa pana la 4 opts + master art sku

  • la decode (cautare sku in POS) decodez pozitiile si apoi stiu exact ce articol si ce optiuni voi avea

specific ca pe optiuni nu am ean insa poate fi adaugat

Multumiri anticipate

1 Like

Asta face SKU, iti da un identificator unic pt fiecare variatie a produsului. E standard international, deci nu stiu daca are rost sa iti compui tu unul si pe urma sa trebuiasca sa il tot mapezi.
Acum 10 ani cand lucram in domeniu am migrat o baza de date intreag pe SKU si a fost un mare win.

1 Like

Saltuare!

Da aste este, SKU-ul e unic, insa ptr. fashion e o mica dilema si anume, cea legata de optiuni: marimi, culori, sex, etc…

Am identificat max. 4 optiuni posibile.

Cred ca asa voi face: compun sku-ul final in functie de optiunile avute.

Revin cu lamuriri … multumiri anticipate!

1 Like

de ce ai nevoie sa poti identifica variatiile produsului din parti? nu ai produsele intr-o tabela sa poti asocia direct cu sku-ul?

Salutare!

Ba da, toate articolele au sku-uri, insa au si optiuni. ex: culoare, marime, sex si doresc ca atunci cand fac vanzarea articolului respectiv, sa stiu exact articolul + optiunile aferente. ex:

articol: 1, galben, marimea: 33, feminin - asta va ajuta la gestiunea exacta.

Sper ca am fost explicit.

eu inteleg ce vrei sa faci. doar ca nu inteleg de ce vrei sa abordezi asa problema. din punctul meu de vedere rochia galbena si rochia rosie sunt doua produse diferite in inventar (si automat sku-uri diferite). ai putea sa faci o tabela separata (item_options de ex) unde sa-ti tii optiunile, sku-ul si stocul pentru fiecare item in parte.
Merge si abordarea ta, dar s-ar putea sa ai probleme cand o sa trebuiasca sa adaugi optiuni noi sau daca ai vrea sa schimbi formatul mai incolo.

Salutare!

Pai si la mine in inventar sunt cu sku-uri diferite…

Insa ptr. 4 optiuni sau variante de articol, voi avea de 4 ori produsul …

Asa si am, tabela saparata cu optiuni, sku, cantitate: pret pe optiuni, pretul final fiind compus din pret inital articol + optiune

Update-ul il fac tot separat, pe articol + opriune, va fi putin mai dificil la adaurea de NIR-uri insa voi tine deasemeni cont de optiuni.

EAN include variatii, stiu precis pt ca am folosit variatiile de culoare. Uite aici link la diferitele standarde.

2 Likes

la ean poți sa ai o structura de forma 1234560000000. restul de zerouri le poți folosi pt variațiuni ale produsului.
la noi, din ce știu se folosește ean13

@Opencart_Romania ai rezolvat problema?

Salutare tuturor!

Exact asa cum ai scris si tu @Cosmin, rezultatul final va fi de forma:

id_articol | id_optiune_1 | id_optiune_2 | id_optiune_3 | id_optiune_4

unde:
id_articol max: 5 chars
id_optiune_1 -> 4: max. 4 chars

asa voi avea un sku compus din 21 de caractere si va fi un tip CODE39 (stie orice barcode scanner sa-l citeasca)

Ex: articolul cu id = 100 are optiunile:
op_1 = 20
op_2 = 150
op_3 = 10
op_4 = 9999

00100 0020 0150 0010 9999 ()
Barcode Final:

SKU-001000020015000109999

Asa arata rezultatul final:

2 Likes