Alternativa la facultate pentru Web Development

Ca un inceput al participarii mele pe acest forum as vrea sa va salut pe toti.
Despre mine:
Sunt in clasa a XI la un liceu tehnologic si invat de 1 an (pe cont propriu) Python. De curand (1-2 luni) am inceput sa ma axez pe Web Development si am inceput sa ma “joc” cu Django, MySQL, putin cu PHP si partile de front-end (HTML5, CSS si JavaScript).
De o vreme ma tot framanta faptul ca pentru a intra la o facultate care este de domeniul IT este nevoie de un test ori de matematica ori de informatica iar cel de matematica este unul M1. Tin sa mentionez ca am citit putin din C dar nu destul cat sa trec de stagiul de “Hello world”.
Problema mea este ca din moment ce sunt la un liceu tehnologic eu fac matematica M2 si nu prea se compara…
As vrea sa va intreb cam ce se poate face in acest caz.
[Imi cer scuze daca este pus in sectiunea gresita sau ceva dar e primul meu post]
EDIT:
Tin sa mentionez ca am citit si din alte postari asemanatoare ca subiect si am vazut care este parerea multora (Ca este bine sa faci o facultate) dar nu am vazut una sa imi fie de ajutor in acest caz.

1 Like

Dupa parerea ta, ar trebui sa incep sa invat C cat de cat sau sa continui pe ruta Python sau sa ma apuc tare de matematica?

Dacă vrei sa mergi pe ruta unde sacrifici 4 ani din viata pentru educație formala e ok și cu Python, nu stai sa faci debug la segfaulturi și te poți concentra pe partea de algoritmi. Iar sintaxa c-ului pe admitere, în condițiile în care ai o baza solida, se învață repede. Asta e cel puțin părerea mea, buna sau rea. Tu știi ce vrei.

Trebuie sa știi și ceva mate, dar mai mult pt gândire, ca formulele și teoremele alea oricum le uiți în 3 luni dacă nu le folosești.

Nu este neaparat o problema pentru mine la matematica de M2 dar din cate am vazut , cea de M1 …
Ar trebui sa incerc sa invat C pentru admitere sau sa incerc sa ma tin de matematica?
Ma gandesc ca daca ma apuc de C poate am timp sa fiu la un nivel cat de cat ok (mai am 1 an jumatate pana termin deci cred ca este timp) dar nu stiu cat de buna este asta din moment ce vreau sa fiu Web Developer si nu stiu cat de mult m-ar ajuta asta.

Sunt mai multe probleme care necesita atentie.

In primul rand daca vrei sa inveti si stii engleza esti liber sa inveti, nimeni nu te opreste, ai totul, absolut totul (ca doar esti in Romania) gratuit pe internet. Iti faci un plan si poti lua cele mai bune cursuri video/interactive de pe internet, majoritatea sunt chiar gratuite, in special cele de nivel incepator si mediu. Nu este destul doar sa te uiti sau sa parcurgi tutoriale, iti trebuie si teste si trebuie sa le repeti la anumite intervale altfel patesti ca mine, stai si te gandesti 2-3 minute pana iti vine in minte ce ai invatat cand iti trebuie.

Carti iarasi, exista carti super bune dar iti trebuie un orar si sa stai pe un scaun si sa le studiezi, notezi. E foarte greu sa inveti matematica si informatica (in special algoritmica) pe cont propriu, partea proasta e ca si profesorii care te pot ajuta sunt foarte putini, deci te poti consola cu faptul ca daca nu inveti singur greu primesti ajutor care chiar sa te ajute.
E si mai greu cand n-ai un laptop, e greu sa stai intr-un singur loc si sa faci acelasi lucru + daca inveti algoritmica neaparat testezi totul cu un compiler ca altfel nu ramai cu multe.

La liceu e asa si asa, poti invata matematica, e singurul lucru pe care merita sa te concentrezi mai mult (pe langa limba engleza), dar nu la nivel M1, nivelul M1 de acum e asa si asa, daca te apuci sa inveti merita sa tintesti peste M1 din carti de facultate/cursuri online de pe coursera/udacity/khanacademy… (atentie trebuie sa si rezolvi exercitii, gasesti pe site-uri gen http://pro-didactica.ro ce iti trebuie pentru M1, totul in romana cu tot ce trebuie frumos ca sa iei minim un 7-8 la M1 dar ai sanse si la un 9-10 daca investesti ceva timp)

Informatica la mate-info intensiv este utila, in rest asa si asa, eu n-as zice ca e asa de fain in ziua de azi sa te ocupi cu algoritmi si exercitii pentru bac. (pe mine nu m-a pasionat, imi faceam temele de pe o o ora pe alta si cam atat, ma pasionau jocurile si la fel web development-ul, invatam php deodata cu pascal, la un moment dat rezolvam subiecte de bac in php doar de fun)

La facultate este next level, sansele sa gasesti un profesor care chiar e bun incat sa ii intelegi cursul/laboratorul sunt foarte mici deci daca nu stii sa inveti singur iarasi esti mort si ai de invata nu gluma. In general viata e si ironica, o sa dai de cei mai buni profesori la materii pe care le stii pe de rost si la materiile care iti sunt chineza dai de un profesor sarit de pe fix. In plus singurele cursuri care te avantajeaza la webdev sunt baze de date, retelistica (fiindca probabil o sa scrii servere web) si linux, poate mai dai si de un curs de html/css de baza cu putin javascript.

Web developmentul se schimba foarte mult anul urmator, e o harababura si usor usor devine la fel de greu sa inveti ceva destul de bine ca sa faci munca de calitate incat singura strategie care functioneaza e sa iti dai un deadline si sa faci ceva cu ce apuci de pe google fara sa fi auzit de el inainte. Bine sunt si lucruri de baza, dar in general totul se reduce la creativitate si capacitatea de a face ceva functional cat mai rapid intr-un anumit timp. (+ mentenanta site-urilor existente care e un chin cateodata)

Firmele care se ocupa cu dezvoltare de software stau super prost cu angajarile, practic nimeni nu stie la ce trebuie sa se uite cineva cand vrea sa angajeze un programator daca n-are un portofoliu. Adica mai scurt zis daca te stii la agatat fete iti gasesti si un job, daca nu te stii ar trebui sa inveti ca merge pe exact aceeasi logica. (sau iti faci un portofoliu frumusel aka te duci la sala si vin fetele la tine)

Mai sunt si domenii unde facultatea e musai sau cel putin iti trebuie cunostinte cu care ai trece o facultate fara sa inveti ceva si anume machine learning, game development si embedded. (nu IoT ci chestii serioase) Aceste domenii vor intra si in web development cu timpul.

Sunt academii care zic ca te invata ceva sau bootcamp-uri, sunt utile doar daca o sa ai vreo 10-15 proiecte serioase facute de la A-Z cand le-ai terminat.
Exemplu : https://www.udacity.com/course/full-stack-web-developer-nanodegree--nd004
(totusi vezi ca ai toate cursurile de suport gratuite, trebuie sa platesti doar pentru diploma si mentorat la proiecte, chiar se incepe cu Python)

Ca si concluzie, “Dacă vrei poţi.”

3 Likes

Premiul pentru top 5 ineptii de pe acest forum. :facepalm:

4 Likes

Se numeste analogie, poate nu e perfecta dar nu e nici departe de adevar. Daca nu ti-ai dat seama m-am referit la faptul ca trebuie sa abordezi multi oameni pana gasesti pe cineva.

Cred ca nu invatarea C este dificila, ci rezolvarea in sine a problemelor de informatica de la admitere.
Ar trebui sa vezi cam ce probleme s-au dat pana acum si sa te pui la punct cu algoritmii necesari.
Ti-ar fi util sa inveti si ceva PHP, care este un fel de “C pentru Web”. :wink:

Eu am ajuns in punctul in care investesc in cursurile online undeva la 11$-12$ lunar,intr-o luna ,doua realizez ca am parcurs cam ce au facut unii (ma refer la materiale realizate de un profesor) intr-un an. Cat timp nu schimbi limbajele de la C++ la Php sau de la Java la Python, eu sunt de parere ca in 3-6 luni poti realiza ceva complex. Daca te intereseaza lasa-mi un pm si iti spun de unde invat eu…

Acum am ajuns la concluzia ca dupa o perioada gen 6 luni de cursuri(in regim lejer gen 20 h pe saptamana) chiar nu mai ai ce invata daca nu vrei sa te repeti sau sa schimbi tehnologia , ma refer la nivel incepator,junior… doar asa sa te mai uiti intr-o saptamana la un curs de 4h…

Referitor la partea cu a fugi de matematica ,informatica de liceu nu cred ca este un lucru bun.

C++ din liceu, da poate parea plictisitor, obositor,etc asemeni si pascal dar iti prinde bine daca intelegi acele probleme si nu le tocesti, efectiv iti dezvolta logica, ai sanse sa devii un programator mai bun. Cel mai bine este sa o faci pas cu pas, sa incepi cu problemele usoare, spre cele medii, apoi spre cele grele.

Daca tu esti genu’ care se prinde repede si poti sari direct de la problemele usoare la cele mai grele atunci bravo tie.

Atunci cand intelegi un limbaj mai greu, mai complex cred ca iti va fi mult mai usor sa inveti un limbaj mai simplu.
Dar ma indoiesc ca se aplica aceasi regula invers, adica daca stapenesti un limbaj mai simplut poti stapani usor un limbaj complex.

Cat timp nu esti presat de necesitatea banilor, eu iti recomand sa inveti din placere, sa o iei usor , faptul ca vei face proiecte complexe doar de dragul de a le face, fara sa intelegi mare lucru din ele, nu cred ca iti va face bine.

Mie personal nu mi-a placut C++ pentru ca ajunsem sa fac toata materia pe care alti o faceau in 3 ani de zile intr-un an… iar explicatile erau insuficiente… Nu am stiu in acel moment de C# asta cred ca m-ar fi ajutat sa imi schimb parerea despre c++.

Voi acum sunteti o generatie mai norocoasa, sunt mai multe joburi, mai multe cursuri dar pe deoparte multi programatori sunt fortati sa treaca de programarea pas cu pas direct la programarea intr-un framework ,cms ceea ce presupun ca pentru unii va ridica un nivel de dificultate mai mare… Acum 4-5 ani era altfel treaba.

Stiu un senior care afirma uneori, am facut proiectul x, am lucrat la 2 saptamani dar nu am inteles mare lucru din el…

Succes.

Si eu am facut liceu Economic, nivel destul de scazut (nici eu n-am fost vreun eminent). De printr-a 11-a semestrul 2 am inceput meditatii la matematici cu un profesor ok si-am bagat. Am luat 9.50 la Bac, si 9 si ceva la admitere la politehnica. De putut se poate, numai ca e de munca. Inclin sa cred ca acum e mai usor, ca sunt multi tolomaci si n-are cum sa mai fie concurenta care era pe vremea mea.

Nu ma asteptam sa primesc un raspuns asa lung.
Nu am nici o problema sa stau si sa citesc carti in engleza zilnic (Ma pricep destul de bine la engleza)
Am sa ma interesez si sa incep sa invat de pe khanacademy si de pe site-uri de genul.
Despre portofoliu stiu si ma gandeam ca dupa ce ma cred in stare si stapanesc cat de cat Django sa fac niste munca gratuite sa imi pot face un portofoliu.

Am vazut problemele si cred ca le pot rezolva (Ar mai trebui sa exersez sa fiu la un nivel ok) dar sunt cerute in C sau Pascal ceea ce eu nu stiu mai deloc

Nu am spus ca vreau sa fug de matematica , chiar din contra. Sunt destul de ok cand vine vorba de matematica M2 si chiar am inceput sa fac si cea de M1 din cand in cand doar ca nu stiu cate sanse am la examenul de intrare fata de cei care au invatat la informatica.
Cat despre invatatul limbajelor, nu este o problema pentru mine sa le invat.
Suna bine partea cu invatatul online platit dar din pacate nu prea am cea mai buna situatie financiara
Cand am citit despre C si C# nu am avut o problema prea mare de a le intelege deci cred ca as fi ok daca as fi nevoit sa trec de la Python la C/C++

Depinde cand ai terminat , eu in stadiul de fata pot rezolva subiectele de bac M2 fara prea mari probleme (Doar notiunile de a 12 nu le stiu din moment ce nu le-am invatat inca) dar pesimismul meu ma face sa cred ca nu prea am sanse.