Am dublat RAM-ul pe IntoVPS. Bucuresti, Amsterdam, Londra, Dallas sau Fremont

Eu am vps + storage la DO. Tin blogul pe el. Pt nevoile mele este prea mult, dar you never know :slight_smile:

Ultima facutea a fost de aprox 15$ dintre care 10 $ vps-ul si 5 storege-ul. Din ce stiu cei de la DO au dublat ram-ul. Si UI-ul de administrare este sexy si usor de folosit. Mult mai usor ca la AWS.

Forumul sta pe un droplet cu 2gb ram.

@Bobses

Contabo e misto, și îmi țin toate junk-urile la el că de, spatiu de disk ieftin.
Dar tot se face manual, nu tu api, nu tu private network, nu tu nimic.

La Google in eu-west-b tin alte junk-uri da ceva mai importante, ca acolo din 3 comenzi automatizate, mi-am refacut tot kubernetes

Dar mission critical, le am in colocare pe meleagurile noastre, ca din 4-5 hops am ajuns la ele.
Și mă omoară la buzunar.
Și da, latenta la un galera peste WAN conteaza de nu se poate.
Si lafel la un Redis care centralizeaza zeci de IoT-uri
Și să nu mai zic de WebRTC

Că trebuie throughput. Degeaba dă Contabo 10Gbps, când eu trebuie să ajung din CT la București în ~10ms

Degeaba dă Hetzner șpemii de CPU, când eu nu am nevoie de mai mult de 1500Mhz dar redundanta si fallback rapid sunt critice

Iar tu care faci si bloging pe treburile astea, cred că ar trebui să știi perfect că te-ai băgat în discuție doar de dragul contrazicerii

4 Likes

Apropo, la noi ai acces la API-ul de OpenStack.

Iti creezi singur user de API OpenStack din panoul nostru, iar apoi poti folosi API sau CLI OpenStack: https://docs.openstack.org/python-openstackclient/latest/

1 Like

Depinde si pe ce hardware sta masina aia virtuala, daca vorbim de procesoare noi un singur core s-ar putea sa faca treaba mai buna decat 2 core-uri de acum cativa ani.

Nu cred ca incearca nimeni sa abereze.

Daca vrei sa faci comparatii pe hartie, da, ai castig de cauza. Un deploy de MongoDB la cativa provideri diferiti ar fi ceva concret si s-ar vedea clar diferentele.

3 Likes
$ python speedtest.py --simple --bytes --server 2818
Ping: 12.696 ms
Download: 40.89 Mbyte/s
Upload: 42.75 Mbyte/s

da, nu e rau, s-ar putea sa revin la IntoVPS dupa 3 ani de absenta.

1 Like

Salut. Imi poti spune te rog pentru hetzner.com unde gasesc nameserverele pe care ei le au. Vreau sa leg domeniul catre vps-ul lor.

Le-ai lasat ticket?

@Georgian_Stan Salutare!
Daca intri pe “Robot” - in stanga ai DNS Entries

Pe VPS nu poti crea nimic legat de DNS, rezolvi asta cu nameservere proprii sau alternative.

Spor.