Am dublat RAM-ul pe IntoVPS. Bucuresti, Amsterdam, Londra, Dallas sau Fremont

Salut,

Tocmai am dublat memoria (RAM) inclusa in pachetele VPS de pe IntoVPS

De exemplu pachetul M2 include:

  • 2GB RAM
  • 20GB stocare SSD
  • 1TB trafic
  • 1 nucleu vCPU
  • 1 IPv4

Costa 5$ / luna sau 0.0075$ / ora

Lista completa de pachete la IntoVPS - All OpenStack / KVM VPS plans

Optiuni disponibile:

  • pachete de la 2GB RAM la 64GB RAM
  • licenta cPanel/WHM la 13$ / luna
  • licenta DirectAdmin $7 / luna
  • IPv4 suplimentar $1 / luna
  • licenta Windows +60% din valoarea VPS-ului
  • servere in Bucuresti, Amsterdam, Londra, Dallas si Fremont.

Tehnologia din spatele IntoVPS

  • servere cu procesoare Intel Xeon si memorie ECC RAM (toate serverele sunt in proprietatea noastra, Hosterion SRL)
  • stocare integral pe SSD in RAID10 sau RAID1
  • virtualizare KVM
  • automatizare cu OpenStack si Fleio (mai jos despre Fleio)
  • AS propriu: AS43927 HOSTERION SRL - bgp.he.net
  • Hosterion este partener RIPE, ARIN, ROTLD, cPanel, Microsoft si Google.

Despre IntoVPS si Hosterion

IntoVPS este un brand al Hosterion SRL.

In jur de jumatate dintre clientii IntoVPS sunt din afara tarii si jumatate din Romania.

Hosterion este o companie romaneasca fondata in 2004 in Cluj-Napoca. Numele initial al companiei a fost Elvsoft SRL si s-a schimbat la Hosterion SRL in 2016 din motive de marketing si comunicare (s-au pastrat codul fiscal, asociatii, angajatii, sediul si activele). Angajatii Hosterion lucreaza din Cluj-Napoca si din Bucuresti.

Asistenta tehnica non-stop prin telefon si email
Asistenta este oferita de proprii angajati, tehnicieni de suport care lucreaza in ture de 12h/24h cu 12/48h.
Acest orar inseamna ca la orice ora si in orice zi iti raspunde cineva la telefon.
Programul le permite angajatilor sa se odihneasca si respecta cerintele Codului muncii.

Hypanel si Fleio

Am lansat brandul IntoVPS in 2009 folosind virtualizare OpenVZ si un panou de control scris in totalitate in house in Python si Django: Hypanel.

Urmasul lui Hypanel este Fleio, dezvoltat in Cluj-Napoca de o alta firma din grupul nostru - Fleio SRL. Panoul de control Fleio este scris folosind Python, Django, DRF si AngularJS.
Aici gasiti mai multe informatii despre Fleio si un demo al panoului: https://fleio.com.

VPS-uri cu management sau shared hosting

Daca esti in cautarea unui VPS cu management inclus sau a unui pachet de gazduire web, vezi https://hosterion.ro

*
Plata se face in lei la cursul BNR. La preturile afisate se adauga TVA.

4 Likes

Imi place cum arata site-ul, layout simplu si informatii la obiect.
Atat pot sa spun, caci nu am incercat serviciile.

1 Like

Folosesc serviciile de cativa ani si sunt foarte multumit. Am schimbat inainte vreo 3 provideri romani in utimii 8-9 ani.
Motivul pentru care nu am ales ceva din afara a fost ca voiam datacenter in Romania, iar motivul pentru care nu am ales alt provider a fost pretul foarte competitiv.
Ca performanta nu prea pot sa compar, pentru ca nu am avut probleme si nici n-am avut cine stie ce trafic, insa asistenta tehnica e de nota 10.

2 Likes

@dinu, multumesc mult pentru aprecieri!

Si eu sunt multumit si de Hosterion si de IntoVPS. Recomand!

1 Like

Prețuri aproape duble decât, de exemplu, la hetzner.com. Cum m-ai putea convinge pe mine, care plătesc de mai bine de 1 an câte 5,83€ (cu tot cu TVA) lunar pentru 4 GB, 2 core-uri , 40 GB pe SSD și 20 TB trafic, să dau 10$ (aproape 9€) cu TVA pe 4 GB, 1 core, 30 GB SSD, 2TB trafic la IntoVPS? Care ar fi acele argumente capabile să mă convingă să plătesc mai mult pentru un serviciu mai slab?

E ok daca esti multumit de furnizorul tau.

1 Like

Păi cum zice și mai sus. Unii avem nevoie de datacenter-uri in RO pentru că latențe.

1 Like

La Hetzner am gasi timpi de raspuns mai mici si viteze de download/upload mult mai mari decat pe unele VPS-uri din RO. Asa ca… chestia asta cu latenta e relativa, pana nu incerci cu mana ta sa vezi ce si cum.

@Bobses vezi un

ping hosterion.ro

Nu e relevant. Cum am zis, testele trebuie facute spre si de pe masina virtuala alocata, nu catre domeniul care le comercializeaza. Iar increderea mea in furnizorii de hosting dion RO a scazut pana aproape de zero.
Nu ma intereseaza sa schimb hetzner cu ceva de doua ori mai scump - si, foarte important, fara incercare si testare anterioara.

Succes!

Nici experienta ta cu alti furnizori nu cred ca e relevanta in acest caz, cu atat mai mult cu cat zici ca nu esti interesat sa schimbi hetzner fara incercare & testare (cum faci asta fara sa cumperi un pachet, nu mi-e clar).

Am folosit intovps acum cativa ani (5, cel putin) si era ok pe atunci. In ultimul an am folosit pachetele shared de la Hosterion si a fost la fel, super ok. Acum tin doar domeniile .ro la ei (le-am transferat cam pe toate de la ceilalti furnizori aici) si am ramas placut impresionat de timpul de raspuns cand am avut nevoie de ajutor.

Ma bate gandul sa incerc din nou VPS-urile insa inca nu sunt decis. Ma impac destul de bine cu DigitalOcean si stii cum se zice, if it’s not broken don’t fix it.

1 Like

@Bobses, eu nu incerc sa te conving. Chiar iti spuneam sa ramai la furnizorul tau daca e ok pentru tine. Dar nu stiu de ce simt ca miroase a disputa cu urari de succes.

Eu chiar nu am nicio disputa aici, dar ma gandesc ca putem povesti.

Cum nu pot fi toti romanii hoti si alte chestii, ma gandesc ca nu pot fi toti hosterii romani la fel.

Daca vrei sa faci teste dintr-o masina virtuala, pune o comanda pe IntoVPS, fara sa o platesti si anunta-ma sa iti adaug gratuit credit.

3 Likes

După ce am încercat câțiva furnizori locali, de vreun an am ajuns la contabo. Parcă am coborât din Dacia 1300 și am urcat într-un Maybach.

intovps: 5$/ 2 Gb RAM, 20 Gb SSD storage, 1 Tb traffic, 1 core CPU
contabo: 5$/ 8 Gb RAM, 200 Gb SSD storage, unlimited traffic, 4 cores CPU

Greu business, dar dacă te focusezi pe afaceri cu statul și hosting pentru bloguri și site-uri de prezentare, ai o șansă. Succes!

1 Like

Asta era si nedumerirea mea: de ce ar plati cineva dublu pentru mult mai putine resurse? Se pare ca am fost deja catalogat drept trol, cu lipsa de experienta, etc., doar pentru simplul fapt ca am avut “tupeul” sa-mi exprim nedumerirea…

@Bobses, tocmai, ca @adrian-a ti-a zis ca nu este nimeni obligat sa plateasca.
Nu am vazut sa fi pretins el ca oferta lui e cea mai buna raport pret/resurse.

Oricat de buna nu ar fi, oricum s-ar putea sa se gaseasca undeva pe internet o alta oferta la pret si mai mic. Mi se pare ceva normal asta.
Poate in pret se include suportul foarte bun, din ce au mai spus unii mai sus, whatever.
Fiecare isi stabileste strategia cum considera ca e mai bine. Poate decat sa aiba 100 clienti cu 2$, prefera sa aiba 50 clienti cu 4$.

Iar ca sa revin la intrebarea ta:
de ce ar plati cineva dublu pentru mult mai putine resurse
Probabil din acelasi motiv pentru care multi folosesc DigitalOcean, desi sunt oferte pe net de 3 ore mai mici ca pret, cu aceleasi resurse.

5 Likes

Eu zic ca este bine sa fie diversitate. Fiecare is alege serviciul in functie de buget, necesitati etc

1 Like

Poate din acelaşi motiv pentru care plăteşti dublu la magazinul de la colţ faţă de supermarket. Sau dai triplu pe o bere la restaurant :slight_smile: Costul nu e întotdeauna factorul esenţial când cumperi un produs.

2 Likes

Probabil ca exista destui care au facut la fel comparatia intre AllView si Samsung, alegand AllView intrucat pe hartie promiteau acelasi lucru, la un pret de nimic.

Latenta nu este totul, iar pe VPS-uri nu se tine doar Wordpress.

Putem la fel de usor sa facem comparatia si sa spunem ca Contabo sunt no-name in comparatie cu DigitalOcean, Linode sau Vultr.

2 Likes

Compari mere cu pere.

Cum poti sa spui ca 10$ pentru 1 core si 4 GB e mai bine decat 6 euro pe 2 core-uri cu 4GB?

Ma rog, fiecare face ce vrea atat cu banii sai, cat si cu timpul disponibil. Eu ma las pagubas sa mai urmaresc comentarii aberante pe topicul asta.