Am o noua oferta, și un job curent !URGENT!

Asta ca asta dar daca initiatorul topicului e chiar angajatorul? :grin: Asa-i ca devine mai palpitanta treaba?

@Bogdan_Ciubotariu Pai si tu esti tot un Bogdan pe internet :)) Nici tu nu stii concret ce fel de companie e.
4 ani poate parea o eternitate daca lucrez intr-o companie unde nu ma simt bine.

Stiu ca pentru un business owner, sa le plece oamenii e foarte frustrant. “De ce pleaca ma asta!? Nu e prea mult stres, salariu e bun. Ce bulangiu!
Cand nu e vorba de salariu, eu cred ca de multe ori raspunsul e chiar la lideri.

Motiv pentru care nu vezi să-i fi făcut EU vreo recomandare. :wink:

Fiecare trebuie să decidă pentru el dacă un loc de muncă e OK sau nu pentru ce nevoi/aspirații are, iar clișeele de genul „trebuie să-ți schimbi locul de muncă la 2 ani ca să progresezi” sunt doar atât, clișee. Nu cred că vreunul din oamenii care au răspuns aici pot avea o părere pertinentă despre subiect, alta decât cea expusă de @horia141 mai sus, deși nu sunt neapărat de acord cu „super ușor”-ul ăla.

1 Like

Nu te supara ca te intreb, dar pe ce tehnologii lucrezi de ai oferte atat de bune pana in 25 ani ?

1 Like

Nu, nu, stai acolo 30 de ani, sa iesi la pensie de la un loc de munca, plafoneaza-te, pupa mana boierului ca iti da salariu, e milos boierul. Nu conteaza ca e plina piata de oferte super bune, de proiecte foarte interesante, de oameni mega destepti de la care ai ce invata, stai acolo la acelasi loc de munca, cu aceiasi oameni, sa ajungi la 35 de ani sa chitai pe internet ca nu te mai angajeaza nimeni.

Inca ceva, nu trebuie sa fii expert sa iti dai seama ca intr-un mediu atat de dinamic 4 ani este prea mult daca nu este compania ta, daca nu ai % sau daca nu esti promovat destul de des intr-o companie foarte mare.

In fine, eu sunt foobaz256 de pe net, ce sa stiu eu.

1 Like

Problema cu sfatul tău nu este sfatul în sine ci că l-ai dat fără a avea un context. Nu știi ce fel de proiecte are la jobul curent, ce tehnologii folosește, ce beneficii, cu ce oameni lucrează, nu știi nimic despre om.

Cu toate astea, îi recomanzi să plece :slight_smile:

2 Likes
  1. Citește ce a zis @iamntz mai sus, că zice bine. Pleci de la premisa că ești dinamic doar dacă schimbi locul de muncă. Poate așa e dacă tot ce faci este să instalezi CMS-uri și plugin-uri - probabil schimbi locul de muncă pentru a mai schimba și tu plugin-urile și temele folosite, nu? :slight_smile: - Da, am văzut că ai spus pe undeva că nu este cazul, dar atunci? Care-i schema? De ce crezi asta?
  2. Știi până la ce vârstă vei lucra dacă nu câștigi la Loto sau nu ai noroc să-ți pice bani mulți de undeva? Dacă da, cam cum vezi tu parcursul profesional al unui lucrător în IT? Începi ca junior pe la 22 de ani, deja pe la 27-28 ești senior (cel puțin dpdvd financiar), că se poartă, mai ales dacă sari dintr-o firmă într-alta, că asta e simplu. Cum vezi tu următorii 30-35 de ani?

Deja imi irosesc timpul, sa-i explic lui Bogdan de pe net ca e bine sa cauti tot timpul proiecte si oameni mai ok, cum ar veni ca e bine sa nu fie rau.

Aveti bai fratilor mai mult curaj, nu va limitati la primul loc de munca decent, incercati sa vedeti multe proiecte, multi oameni, doar asa cresti, asa iti faci relatii, senior nu inseamna ca ai facut aceleasi proiecte intr-o forma sau alta timp de 10 ani cu aceiasi oameni care gandesc la fel ca tine. Schema e sa faci chestii cat mai diverse, sa lucrezi cu oameni cat mai diversi sa fii pus in n situatii, mai ales la 20 si ceva de ani.

Parcursul profesional il vad ca o lupta continua de imbunatatire in care cea mai mare capcana este un loc caldut, ca angajat la un loc de munca te-ai dus, ai facut treaba, te-ai afirmat, daca nu mai loc sa cresti pleci imediat, la fel daca ai o oferta mai buna (ca proiect, nu pentru 1000 de lei) la fel pleci de preferat in relatii bune cu fostii colegi/angajatori.

5 Likes

Well, chestia aia cu plecatul nu-i chiar asa. Daca ai 20+ ani si esti din Cluj sau Bucuresti probabil ai toate motivele, dispozitia si mai ales posibilitatea sa schimbi firmele ca pe ciorapi. Daca insa esti din restul tarii, ai o familie poate si o cariera, sau pur si simplu, desi nu esti cel mai bine platit, ai tot confortul treaba se schimba si clisee gen echipa dinamica, proiecte interesante, salariu motivant nu mai sunt suficiente. In plus, in afara de putine locuri nu prea ploua cu salarii de peste suta de milioane.
So, idea e ca nu exista un sfat bun pleaca/nu pleca. Fiecare decide asta in functie de propria sa situatie personala.

1 Like

Recomandarea e sa plece, doar că nu la ăștia cu PFA-ul. Până la urmă dacă era așa de OK ce făcea acuma, nu își mai punea problema de plecat, nu?

Treabă lui să-și găsească un ceva mai bun.

In orice caz, OP a pus o întrebare cu low context. Dam și noi cu presupusul aici. Dacă baga mai multe detalii, ziceam și noi mai la obiect.

1 Like

De acord cu tine legat de clisee.

Dupa felul ironic in care descrii schimbarea jobului, pare ca spui ca e o problema cu oricine care isi schimba jobul “frecvent”.
Se stie, cand esti tanar, pentru ca nu ai experienta, esti angajat pe salariu mic. E normal sa vrei sa pleci dupa cativa ani, daca salariul nu ti se mareste. Firmele care platesc in mod constient un salariu mic, sub piata, isi merita soarta si sunt firme de kakao, in care vin si pleaca oameni si codul e de kakao, sunt un fel de upWork dar cu venit la birou.

Nu sunt deloc ironic, iar asta se întâmplă în multe domenii (dacă nu în toate) și la toate nivelurile de senioritate. Se pare că e în general e mai ușor să promovezi dacă pleci în altă parte pe o poziție mai sus decât să aștepți să se facă loc pentru tine acolo unde ești, iar migrarea la mai bine este cât se poate de bună/corectă.

Totuși, tu reduci discuția la niște situații care-ți convin, adică tânăr, salariu mic, plecat de la firmă care plătește puțin la una care plătește mai mult. De acord, dar sunt multe alte situații și nu le poți judeca pe toate reducând totul la o situație care te avantajează. Eu spun doar că nu e atât de simplu încât să-i recomanzi cuiva să facă o anumită mișcare profesională când nu ai nici măcar 25% din informații - de la un punct încolo părerea mea este că salariul nu are o pondere mai mare de atât în deciziile de acest tip.

Mai mult, ce nu vor unii dintre participații la discuție să înțeleagă este că oamenii au nevoi și preferințe diferite. OK, pentru @foobaz256 este important să aibă proiecte care să-l motiveze și din care să învețe cât mai multe, dar poate pentru @iamntz este mai important să aibă o anumită libertate (pe care fiecare o înțelege în felul său), motiv pentru care preferă să fie freelancer sau să aibă afacerea lui. E OK, oamenii chiar pot fi diferiți, iar „soluția universală” nu există.

Concluzie? Asta:

Partial related Optimal stopping - Wikipedia

4 Likes

Singurul motiv pentru care as vrea sa schimb este doar experiența. Este totul ok și la firma asta, chiar nu am avut probleme și dacă am avut s-au rezolvat. Deci nu e o firma de kakao nici asta.
De prins experiența eu cred că contează și cum ești tu că om, îți place sau nu să progresezi.

Firma unde as vrea sa merg a promis proiecte care mi s-au părut interesante.

lumea nu ia in calcul ca s-ar putea ca unora sa le placa stabilitatea, colectivul, confortul etc.

e ok si sa vrei sa ramai.

2 Likes

Ha, lol, HR-ista credea. Nu știu cine le mai bagă în seamă. A se vedea discuția de pe zoso.

pai… semnezi inainte sa-ti dai demisia… nu?
plus ca le-ai spus ca mergi azi. ce impresie crezi ca si-au facut ei?

@alex eu tre sa incep peste o lună teoretic, așa m-am înțeles cu ei

nu-i vorba de cand incepi. eu personal as prefera sa am noul contract semnat inainte sa depun demisia.

3 Likes
3 Likes