ANAF somatie cod incadrare CAEN 6202

Daca il incadreaza la activitate dependenta cu un singur client, clientul e bun de plata, nu PFA-ul, afik.

1 Like

Am mai auzit acest lucru de la cativa, in trecut asa se proceda.

Deci clienții mei ar trebui să mă întrebe: „hey Ntz, mai ai și alți clienți, da?”. Și dacă le spun că nu… trebuie să se ocupe ei, să-mi aducă niște clienți, să nu fiu încadrat greșit? :rofl::rofl::rofl:

Este atât de ridicolă ideea încât cred că nici statul român nu s-a gândit la asta…

1 Like

Cred ca vorbeste de firme (de outsourcing) unde aproape toti programatorii lucrau cu PFA si au fost obligate sa plateasca retroactiv si/sau sa renunte la PFA-uri.

Probabil au facut o romaneasca ca sa aiba mai putin de lucru. (ANAF)

Nu este obligația beneficiarului unui contract să se intereseze de bucătăria internă a prestatorului de servicii.

Dacă s-o fi întâmplat cum ziceți, cel mai probabil s-a întâmplat că s-a dovedit că firmele au obligatsugerat angajaților să funcționeze așa, caz în care erau alte probleme la mijloc, nu (doar) asta.

Exact, era o perioada cand era standard.

Fimele trebuie sa plateasca acea contributie asiguratorie pentru muncsa (2,25% din brut) si presupun ca acolo ar fi afectate daca se dovedeste ca exista o angajare mascata. Adica ar trebui sa plateasca din urma acea suma.

Ne tii si pe noi la curent. Ai rezolvat?

Nimic nou pana acum.

1 Like

Ca sa nu mai deschid alt thread, si voua au inceput sa va vina notificari ca n-ati depus declaratia unica pe 2019?

Cred ca ANAF a facut ceva prostie pe undeva, au disparut sumele de plata din ghiseul.ro.

plus alea. dar apar la obligatii de plata in spv

Am primit eu acum vreo 2 luni pentru 2021 pentru ceva actiuni pe IBKR, dar am sunat la ei si mi-am dat seama ca in cazul meu e greseala sau neintelegere.

Suma pe care imi ziceau ca am incasat-o era fix cat tot portofoliul meu si mi-am amintit ca IBKR a mutat in perioada aceea portofoliile din UK in Ungaria, probabil ca sa fie in UE.

Probabil raportul acela nu era in romana si nu prea au inteles exact ce reprezinta sumele.

Eu am primit recent o decizie de impunere din oficiu pentru 2018, desi am depus DU si am platir toate taxele. Pana sa vad eu decizia au inceput si executarea silita si eu, nestiind de ce imi cer bani, am platit. Acum am aflat si incerc sa recuperez banii. Tu cum ai procedat?

Salutare, și eu m-am trezit cu mesaj in SPV la aproape 2 luni după închiderea întreprinderii individuale pe cod 6202.

Ce ați făcut?

Poti sa le spui simplu, conform legii nu au dreptul sa ceară nici o copie pe care o pot obține de la altă instituție.

Iar dacă e inchis trebuia sa blocheze inchiderea, nu după.

Mersi @isti37 pentru răspuns, apreciez. Dar ce înseamnă asta, că nu au dreptul să mă controleze din moment ce firma e radiată?

Nu stiu daca copiile dupa contract le pot obtine de altundeva. Cu restul sunt de acord…

exista niste obligatii de pastrare a unor documente si dupa radiere (o anume perioada, in functie de tipul documentului).

despre contracte… iar e discutabil.
fiind servicii contractele sunt relevante si daca le-ai mentionat in factura cu atat mai mult.
de acolo se deduce si tipul serviciului si obligatiile care deriva din el.

deci nu e chiar de ignorat ce vor ei acolo.
pe de alta parte… declaratia unica depusa… se poate dovedi prin recipisa de incarcare.

Eu m-am referit ca daca ai radiat recent firma trebuia sa te verifice inainte sa o radiezi (au 30 de zile sa blocheze radierea), de ce te verifica acum ? Daca ai facut ceva suspect, vezi cu un contabil ce n-ai facut bine. Cateodata e mai bine sa nu le dai documentele decat sa le dai si sa iei amenda pe care vor sa ti-o dea in loc sa aiba un motiv bun sa te amendeze bine de tot.

Eu personal as intreba un avocat ce responsabilitati am daca firma e radiata, daca imi spune ca zero nu le deschid usa/nu le raspund la telefon. E posibil ca in baza lor de date firma sa fie activa, poti sa le raspunzi sec si simplu ca firma a fost radiata la data de conform x si vezi ce iti raspund.

1 Like