Angajare in IT fara facultate?

Se poate angaja in IT cineva fara facultate in domeniu.
Exemple concrete: eu si inca vreo 10 colegi pe care i-am avut de-a lungul timpului prin diverse parti [ultima data prin 2014, dar nu cred ca s-au schimbat multe de atunci pentru ca tot in domeniul asta activez].

Cum zicea cineva in thread-ul de unde ti-ai sters postarea, diplomele, cursurile, si as adauga si facultatea sunt ca sa treci de primul zid. Sigur, sunt si companii unde nu se poate altfel, dar iti poti gasi de munca si fara ele.

Si aici ai doua optiuni: ori ai experienta si dovedesti ca stii sa faci ceva, ori dovedesti ca ai disponibilitate de a invata si ai potential.

Exista si companii care sunt dispuse sa te invete, tocmai s-a angajat un prieten care n-a avut decat experienta tangentiala cu IT-ul pana acum. Eu, la firma, as prefera sa angajez un junior, pentru ca proiectele cu adevarat solicitante sunt relativ rare.

Sper sa nu-ti pice foarte prost, dar judecand fix dupa putinul context pe care il ai si tu si @Lavinia_P pe acest forum, as alege-o pe ea. Unul dintre motive este ca ea a demonstrat ca stie ceva, cat o fi acolo, si al doilea fiind atitudinea. In timp ce ea a cerut o parere la ceea ce a facut, tu ai criticat-o acolo iar aici ai dat un ultimatum si ai pus aceeasi intrebare la care cred ca mai sunt raspunsuri pe forum.

Intrebare finala:

Cand am zis ca se poate angaja cineva nu inseamna neaparat oricine.

1 Like