Angajat intr-o companie mare vs medie (mica)

In momentul de fata sunt freelancer (si practic asta timp de doi ani, n-am fost angajat niciodata, sunt destul de curios cum ar fi sa fii angajat - si as vrea sa incerc ceva timp acest mod de colaborare (in combinatie cu freelance). Am posibilitatea sa ma angajez intr-o firma mare sau medie, valorile salariale ar fi cam aceleasi -> intreabarea mea ar fi - ce sa aleg ?
Unde as invata mai multe, unde nu m-as plafona etc. ?

intr-o firma mica personal mi se pare mai ok, ai un colectiv care te ajuta si mai multi oameni care stiu cum merge toata treaba + ca ti se permite o mai mare libertate de decizie si poti folosi cms-uri/framework-uri noi si astfel sa inveti mereu cate ceva.
intr-o firma mare, ajungi sa lucrezi doar la bucatica ta si sa nu mai te intereseze restul, pe de o parte pentru ca nimeni din acea firma nu mai stie cum merge totul si mereu vor apare buguri de reparat in loc de dezvoltare ceva nou (iti zic din experienta) si va trebui sa sapi tu si sa te descurci singur ca sa rezolvi cine stie ce bug pentru ca nu prea ai pe cine intreba + ca de obicei au tehnologie inchisa, lucrezi doar pe un singur framework la un singur proiect ani de zile (pana iti vine mintea la cap si cauti alt job)

pe de alta parte, indiferent unde lucrezi, nu o sa iti mai permita timpul sa iei si proiecte in particular (decat daca vrei sa nu mai ai viata sociala deloc), eu cel putin nu reuseam ca dupa 8 ore de coding (+2 pe drum) sa vin acasa si sa mai lucrez inca 4 pentru mine sau pentru clienti si apoi sa mai am si forta sa ma distrez sau sa ma intalnesc cu cineva (iar de la o varsta asta se simte)

desigur, daca alegi o firma mica, e posibil sa nu stai prea mult acolo, cel putin pana nu gasesti mediul ok in care sa ramai (am intalnit si firme unde oamenii plecau pe capete din cauza temperamentului patronului sau a sefului de echipa care facea ca mediul de acolo sa fie toxic)

4 Likes

Poate este vorba de un part-time, caz in care este vorba de mai putine ore la job. Ai putea ca dupa 4 ore de coding (+2 pe drum), sa vii acasa si sa mai lucrezi inca 4?

Desigur, mai este si varianta de lucru in weekend, pentru clienti ori pentru sine.

(Just my 2 cents.)

In mare parte din cazuri cred ca e mai bine intr-o companie mica, avand in vedere ce iti doresti tu.
Dar depinde cum e compania aia mare din punct de vedere al structurii, managementului. Astea sunt lucruri ce le poti afla la interviuri.
Eu lucrez intr-o companie mare si ma gandesc sa ma mut la una mai mica.
Experienta e benefica la ambele tipuri de companii.

Eu sunt de parerea ca e mai bine intr-o companie mare. Intr-o companie mica, de cele mai multe ori, n-o sa ai treaba cu proiecte foarte mari. N-o sa-ti pui problema scalabilitatii, arhitecturii avansate, organizarii. Fiind intr-o companie mare, asta inseamna multi angajati, multe proiecte si mari, iar ca lucrurile sa mearga bine la acest nivel, este nevoie de o organizare faorte buna, de folosirea unor tehnologii noi si performante pentru a face fata scalabilitatii. Plus la asta, din nou, sansele sunt mai mari ca sa ai acces la training-uri si alte avantaje de genul asta.

2 Likes

In companie mica am invatat foarte mult, dar eram mereu ocupat. In companie mare aveam mai mult timp liber si ma puteam ocupa oarecum si de freelancing.

Daca vrei strict sa inveti, alege companie mica. Daca te intereseaza sa mai faci si freelancing, mergi pe companie mare.

1 Like