Angajat pe 2 CIM-uri

punctul 2 limiteaza numarul maxim de ore de munca la 48 pe saptamana, doar ca … “cu excepţiile reglementate de Codul muncii.

Iar punctul 1, spune ca se poate oricat/oricum, doar sa fie indeplinita perioada de odihna de 12 ore consecutive. Daca scazi weekendul, raman 12 ore de munca x 5 zile lucratoare, total 60 :face_with_peeking_eye:

// la exceptii intram si eu la fostul job, cateodata cu 240 ore lucrate pe luna :sweat_smile:

Romania, nimic clar, totul interpretabil in favoarea celui care are “spate” mai mare :)))

3 Likes

Iar o dam in remote work versus onsite.

Pai ce conteaza man cat timp munceste daca isi atinge obiectivele? Tu urmaresti rezultatul final al muncii unui individ sau urmaresti ca acel individ sa fie ocupat? Aproape ca iti pot garanta ca oricine poate parea ocupat stand pe scaun la un birou on-site fara a produce ceva concret.

A nu se intelege ca sustin munca pe 2 CIM. Mi se pare imoral si ar trebui cumva reglementata prin lege sa nu poti depasi un numar de ore pe zi iar in revisal sa sara imediat alerta cand se incearca ceva de genul.

Dar e diferenta mare intre munca pe 2CIM si “hai la birou ca stiu eu ca o freci 4h pe zi”.

3 Likes

De ce e asa mare surpriza?! Codul muncii in Romania e axat pe numar de ore lucrate, nu pe obiective atinse :slight_smile:
Ca de altfel si multi contractori factureaza ore lucrate, nu milestone-uri atinse. E mai simplu si mai putin riscant pentru multi.

E surpiza pentru ca nu am intalnit niciodata o firma care sa nu fie interesata de produsul finit.

Da, se lucreaza facturand la ora sau platind salarii tinand cont de zilele lucrate. Pentru ca mai simplu sa te raportezi la o unitate de timp fixa cand tai factura sau platesti salariu. E mai simplu si daca ai un lititgiu. Cine si cati bani are de luat/dat.

Dar cand tragi linie va conta produsul final.

P.S. Inteleg si aspectul ca unii doresc sa obtina un produs cat mai bun, iar aducand oamenii la birou e singura solutie pentru ca au incercat remote si nu merge/nu se produce. Dar asta e alta discutie si nu inseamna ca remote work nu functionaza.

P.P.S sunt de acord ca juniorii ar avea nevoie de mai multa indrumare si multi recomanda onsite. Problema e ca daca ii aduci pe juniori onsite va trebui sa ii aduci si pe seniori. Si aici intervine ruptura.


Eu cred sincer ca modul de lucru pre-pandemie, bazat in special pe onsite si micro-management, este obsolete. Argumentul cum ca “pana acum 2 ani cum lucram?” nu tine pentru ca lumea se schimba. Evolueaza. In mai bine sau in mai rau, ramane de vazut. Acum 30 de ani se lucra si sambata inclusiv. Prin lege. De ce nu ne intoarcem si la perioada aia?

Mai degraba va trebui sa gasim solutii sa mentoram juniorii mai bine remote, nu sa ii aducem pe toti inapoi la birou. Desi pentru mine, pe persoana fizica, e clara treaba. Ma chemi la birou, vin cu placere, dar cu demisia semnata. 80%+ din mesajele pe care le primesc pe linkedin sunt pentru joburi remote only.

6 Likes

Au modificat un pic textul de lege:

Orice salariat are dreptul de a munci la angajatori diferiți sau la același angajator, în baza unor contracte individuale de muncă, fără suprapunerea programului de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.

2 Likes

si e foarte bine ca s-a modificat asa.
in romania angajatul e destul de protejat fata de angajator si e un pas mic pana la exagerari / abuzuri.
practic, textul asta spune ca angajatul poate sa lucreze la cati angajatori doreste si poate (adica firma nu are un cuvant de spus aici), insa nu are dreptul sa suprapuna programul de lucru.
pe de alta parte nu are nici interdictia de a o face, doar ca aici angajatorii au un cuvant de spus.