Angular 2 sau Vanilla Javascript?

Buna,

As dori sa fac un “TO DO list” pentru a aprofunda lucrul cu javascript. Cineva mi-a recomandat sa folosesc Angular 2 insa cred ca ar fi destul de complicat pentru mine avand in vedere ca sunt junior frontend developer (ar fi o provocare pentru mine sa lucrez cu Angular 2). Imi puteti da va rog un sfat: sa aprofundez in continuare javascript pur sau sa incep sa investighez si alte framework-uri cum ar fi Angular 2?

Multumesc.

1 Like

O să îți recomand ce am descoperit pe cont propriu de când am făcut switch-ul de la marketing la web development:

  • învață să faci și chestiile boring în “varianta vanilla” a limbajului de programare (nu contează limbajul), ca să înțelegi cap coadă ce faci și să internalizezi felul cum funcționează limbajul si sintaxa.
  • după ce ai înțeles vanilla ce trebuie să faci, poți să treci la nivelul următor și să folosești un framework.

Ceea ce reprezintă avantajul unui framework, reprezintă și dezavantajul lui atunci când cauți să înveți și ești la început; redundanța unor anumite task-uri e bună când înveți sintaxa si flow-ul task-ului, dar e useless atunci când ai făcut task-ul respectiv de prea multe ori.

Din ce am experimentat eu în ultimul an, asta aș putea să te sfătuiesc.

Pe JavaScript am găsit foarte util următorul curs: http://bit.ly/1MhCQgd (dacă mai astepti câteva zile sigur îl prinzi la o reducere că vine Black Friday) sau îți recomand seria https://github.com/getify/You-Dont-Know-JS , versiunile online sunt gratuite.

5 Likes

si pe langa “vanilla” te mai poate ajuta si cartea asta
http://addyosmani.com/resources/essentialjsdesignpatterns/book/

4 Likes

Angular 2 e tot javascript pur.

Tu amesteci aici doua concepte ortogonale: un limbaj de programare cu un framework.

Invata 1. sa folosesti javascript fara ajutorul unui framework 2. sa refolosesti codul scris la punctul 1 impreuna cu un framework. Adica: fara sa il modifici, ci sa il apelezi ca pe o biblioteca 3. urmand punctul 2, sa eviti vendor lock-in.

3 Likes

Multumesc @gabingm pentru raspuns. Ai mare dreptate, mai intai trebuie sa inteleg logica, conceptele OOP si apoi restul. Pana la urma €166 nu costa foarte mult daca vreau sa investesc in mine. Problema este ca sunt foarte multe resurse si trebuie sa fiu foarte bine organizata, fara a devia de la un curs la altul.

Multumesc @ct27stf pentru carte, nu stiam de dansa, o voi adauga pe lista mea de citit.

@flavius asa este, sunt in procesul de invatare si de cele mai multe ori sunt confuza. Ideea ta este foarte buna, sper sa pot pot pune in aplicare putin mai incolo. Multumesc.

Eu zic că atât cărțile lui Kyle Simpson cât si acel curs sunt f potrivite pentru persoana care caută să înțeleagă JavaScript, nu doar să redea sintaxă din memorie. Eu unul am mult mai multă încredere în codul pe care îl scriu după ce am trecut prin acel curs de JavaScript.

2 Likes

Intervin si eu cu o intrebare:Exista mari diferente dintre Angular 2 si Vanilla JavaScript?

Am editat:JavaScript=>Vanilla JavaScript

Ce intrebi tu e asa:

Exista diferente mari intre

  1. o ciorba de legume
    si
  2. doua cepe, 3 cartofi, 3 morcovi

?

Ciorba e ciorba deja facuta. O poti manca direct, dar nu e garantat ca le va place tuturor. Iti taie foamea mai repede, dar ciorba gata facuta e greu de dres ulterior, daca ti se schimba gusturile. Pentru ca ciorba gata facuta (hai sa-i zicem ciorba la plic) a fost facuta pe gustul celui care a gatit-o.

Asa si cu folosirea de frameworks: daca faci o aplicatie simpla, e ok sa folosesti frameworks fara sa te gandesti la vendor lock-in. Dar daca faci ceva complex, care trebuie extins si mentenat zeci de ani, atunci <limbaj-X> pur e mai bine.

Nu e nevoie sa scrii “vanilla js”, limbajul e acelasi, si e unul singur - angular 2 sau orice alt framework nu e un nou limbaj, e fix acelasi limbaj.

E o simptoma comuna in randul novicilor: vad frameworkurile ca the holy grail. Ori nu e asa.

Vendor lock-in nu e de ici de colo, e o problema grava in orice proiect serios. Continuand analogia cu ciorba, vendor lock-in e ca si cand bucatarul ciorbei a pus prea mult bors in ea. O fi ea buna pentru anumiti clienti, dar daca tu o iei si o pui pe masa si o vinzi ca fiind a ta, s-ar putea ca nimanui sa nu-i placa si sa dea vina pe ghici cine? Pe tine.

Deci e vreo diferenta intre ciorba la plic si ciorba facuta de tine? Nu, nu este, abstract vorbind: e tot ciorba.

Angular e un framework scris in javascript, deci daca folosesti doar javascript, ai toata libertatea de miscare. Daca folosesti si angular, pe langa javascript, atunci s-ar putea sa te legi in locuri care nu te dor.

Aplicatiile serioase se fac in layere, layere in care izolezi lucrurile specifice aplicatiei tale de orice fel de frameworkuri, pentru a evita vendor lock-in. Vezi raspunsul meu anterior pentru completari. Pentru informatii aditionale, urmareste de cateva ori:

3 Likes

Multumesc pentru raspuns Flavius.Iamntz iti multumesc si tie,pentru raspuns si pentru filmuletul acesta.

Care filmulet? Singurul pe care il vad e cel postat de mine, sa nu fi ratat ceva interesant.

1 Like

Cred că se referă la faptul că ți-am editat postarea și am făcut embed la film :smile:

aka. “how to waste a boat load of time on over engineering the heck out of your app” :smile:

5 Likes

@zedka eu unul l-as scrie in ceea ce stiu pe moment apoi m-as uita pe implementarile din:

concomitent cu cartile recomandate mai sus.

2 Likes

Salut, se pare ca multi nu stiu diferenta intre javascript, angular, angular 2. Javascript este obligatoru sa-l cunosti. Daca ai cunostinte de baza javascript poti incepe cu un framework si iti recomand angular 2…Angular 2 are la baza typescript si crede-ma este super fun si o sa te indragostesti de el dupa ce prinzi ideea. Asa ca Angular 2 este o alegere buna pentru tine cgiar daca esti la inceput. Succes!

Probabil multi stiu care este diferenta intre Vanilla JS, AngularJS si Angular 2 insa unii se grabesc sa testeze/invete. Poti incepe cu un framework daca ai cunostinte de baza de JS, in situatia in care ai cunostinte solide de OOP. Un programator bun, banuiesc ca ii este foarte usor sa treaca de la o tehnologie la alta, de la un framework la altul.

Imi place Angular2 (cu Typescrip) dar ce folos ca acum lucrez la alta firma, la alt proiect unde se folosesc alte tehnologii.

1 Like