Angular Js si Laravel - caut expert programator pentru poject based part time Bucuresti

Buna, caut pe cineva care sa-mi finalizeze un site conceput in laravel si angular Js, este 80% gata, insa mai are anumite bug-uri de rezolvat…Doresc expert care sa stapaneasca bine cele doua limbaje mentionate, fara entry level…
Project based,part time, lucru de acasa freelancer, Bucuresti,etc…
Rog email la: [email protected]

Cu multumiri,

Sper ca stii in general ultimii x% sunt ce mai grei, la incept e usor, apoi pe masura ce complexitatea creste e din ce in ce mai greu pentru ca trebuie sa ai in vedere tot ce sa facut pana atunci. Deci nu e vorba de “mai are doar niste bug-uri”.

3 Likes

ok, nu am inteles totusi unde vrei sa ajungi…?!

Educating project owners, who most of the time have unrealistic expectations

4 Likes

De cate ori am auzit de “e 90% gata”. Si cand te uiti in cod e scris prost, prin de buguri, nementenabil, etc. Sfat: a nu se folosi cuvinte gen “doar”, “simplu”, “usor” in descrierea cerintelor. Sunt o capcana si o frustrare pentru toti jucatorii.

8 Likes

80% din proiect necesita 20% din timp. Calitativ.

1 Like

Pana acum am primit doar comentarii, fara sa primesc oferte pe email…! Nu am pus aici topic sa facem polemica sau comentarii…!

AngularJS sau Angular 2+?

Nu o sa gasesti niciodata expert care sa stapaneasca bine cele doua limbaje mentionate, pentru ca nu sunt limbaje. Dar succes!

4 Likes

Salut, nu știu ce e laravel, Angular Js, etc știu doar ca cine știe sa lucreze îmi trimite e-mail și discutam proiectul, însă repet, sa știe cu ce se mănâncă, ca am mai întâlnit înainte alți tipi care au promis una și au făcut alta… Și acum caut sa repar ce au făcut ei cu altcineva… Toți suntem pricepuți pana fugim când dam de greu… E ușor sa facem doar comm…

Si noi am lucrat cu oameni care nu stiau sa faca si ziceau doar “Da”. Si apoi dispareau.

Realitatea e ca ei nu sunt dezvoltatori software. Daca ai o persoana care stie partea tehnica, ti-i separa dupa 10 minute de vorbit cu ei.

Oricum, sa fii finantator si sa nu ai o persoana tehnica care sa faca recrutarile… Oh boy! Cati bani s-au dus pe apa sambetei pe munca facuta de impostori.

3 Likes

80% fara sa stim cat e intregul… transmite un lucru important: asteptarea clientului e ca a ramas ceva simplu / putin de facut, deci disponibilitatea lui pentru plata potrivita nu e tocmai mare.

cei care se incadreaza aici stiu ca pentru a se implica in asa ceva e nevoie de:

  • o perioada de invatare a proiectului
  • exista un risc destul de mare ca implementarea de pana acum sa fie “varza”, deci trebuie refacute anumite bucati
  • probabil estimarea de 80% se bazeaza probabil pe optimismul precedentului developer (care avea tot interesul sa exagereze ce a livrat) si nu pe un audit credibil.
  • si tot asa.

asta in care te intrebai de ce multe raspunsuri offtopic (inclusiv al meu).
bine, si statul acasa incurajeaza, dar na…

later edit:
am uitat sa mentionez exact ideea :slight_smile:
proiectele in care asteptarile partilor nu sunt aliniate sunt cele cu probabilitatea cea mai mare de esec (macar al colaborarii), iar programatorii cu experienta cam stiu asta… deci lipsa de oferte.

6 Likes

RedGuard, sunt total in asentimentul tau…am dat pana acum bani la 2 developeri, primul a lucrat ceva…mess up…al doilea am fost multumit de el, a mai lucrat ceva pana s-a angajat si am ramas iarasi in aer… Intr-adevar ar trebui sa am pe cineva care sa stie cum sa cearna orzul de neghina, insa fiind un imm mic, nu-mi permit la momentul acesta asa ceva, de aici si mess-up in tot…

Salut, de acord cu ceea ce spui, proiectul a inceput pe genunchi si de aici toate cele…! A fost asa o idee a mea, pe o alternativa ce se dorea la olx strict doar pe imobiliare…,dat fiind olx au sarit calul cu sumele cerute pentru a posta anunturi, m-am gandit sa ofer ceva gratuit proprietarilor de imobiliare, ideea fiind sa imi recuperez costurile acestui proiect,gazduire,webhost,etc din reclame bannere postate in pagina website.
Intre timp, am observat ca este complex, si a mai aparut si GDPR,etc,etc…, au mai aprut alte idei datorita unor aspecte care nu lea-m luat in calcul la inceput…aspecte care acum trebuiesc cumva implementate in site…

stiu ca sunt iar offtopic,
dar eu as considera sa imi clarific ideea si apoi sa platesc un consultant sa inteleg ce presupune implementarea si care varianta ar fi potrivita.
fara a incerca sa te descurajez… e posibil (n-as vrea sa zic si probabil, dar am considerat asta) sa fie mai eficienta o rescriere a produsului decat o completare a celor 20% lipsa.
doar ca pentru a pune in balanta si a lua decizia corecta… e nevoie sa au un feedback tehnic pe care sa te poti baza, de asta e preferabil sa fie un consultant (diferit de cel care implementeaza, pentru a nu se suprapune interesele)

1 Like

Corect, asa voi incerca sa procedez, merci de “tips” anyway!

Ai intrat intr-un cerc vicios din care e foarte greu sa iesi.

Cand te apuci de dezvoltat ceva, ai 3 variante:

  1. faci tu
  2. angajezi pe cineva permanent
  3. angajezi un freelancer/echipa cu plata pe ora/per proiect

1 - probabil nu stii, ca altfel nu te pacaleai cu un entreprise-level js framework cand aveai vue, react, jquery
2. probabil nu-ti permiti
3. Un freelancer se plateste mai mult ca un angajat permanent pentru ca mare parte din costuri/riscuri se muta de la tine la el. Chiar daca se angajeaza permanent in alta parte, va continua munca in timpul liber (mentionezi in contract si e avantajos si pentru el). Cu cat platesti mai putin, cu atat gasesti o calitate mai slaba.

Eu cand aud afirmatii de genul “este 80% gata”, inchid discutia inainte sa inceapa. Singura solutie pe care o vad eu pentru tine e sa incerci cu ceva indian pe upwork. N-o sa iasa mare proiect, dar asta e alternativa la a-l inchide.

1 Like

sau in loc sa scazi calitatea (pentru ca bugetul nu e suficient)… simplifici produsul.
de asta am spus ca o analiza ar putea fi utila inainte de a continua

1 Like

Nu te lasa descurajat de ceea ce ti s-a scris aici. Cei 80% sunt relativi dupa parerea mea, dar nu conteaza, gaseste pe cineva cu ceva timp liber, sa faca o evaluare, fara sa tina cont de estimarile tale, si sa iti poata furniza un plan. Decizia e a voastra, ca e per finaul de proiect (daca tu zici ca mai e x % ) sau pe luna cu obiective…chiar nu conteaza.

Important este sa nu te lasi, multi developeri sunt bine intentionati dar informatii o transmit intr-un mod mai dur :slight_smile:
Daca nu as avea mult de lucru te-as ajuta eu, dar cel putin momentan nu pot

Pace!

1 Like

… asta inseamna sa scoti din context

2 Likes