AngularJS vs. Backbone.js vs. Ember.js

https://www.airpair.com/js/javascript-framework-comparison

2 Likes

Interesant.
Voi ce folositi ? Cu care aveti experiente ?

Eu dor ce am inceput un site in AngularJS si e super-tare. Imi place mult cat de usor este sa faci un site single page application.

Eu am folosit doar backbone în proiecte reale (și atunci destul de timid). Am încercat angular doar într-un curs pe codeschool (parcă) și nu m-a prins (ori framework-ul ori modul de predare ori ambele au fost de vină pentru asta). Și asta pentru că eu fac site-uri; aplicații mai rar (consider că toate FW-urile MV* sunt utile în cazul aplicațiilor; mai puțin în cazul site-urilor)

1 Like

Ar trebui de adaugat in lista si React.js
Si apropo, sunt si eu interesat sa aud pareri de la cei care au folosit aceste framework-uri. Vreau sa ma apuc, si eu, cat de curand sa invat unul din ele si nu sunt sigur pe care sa-l aleg. Apropo, dezvolt aplicatii cu Laravel, in caz ca (virgula) conteaza.

1 Like

Vreun motiv anume pentru care vrei să înveți un framework? Sau doar pentru că-i la modă?

Nu contează. :wink:

Nu, nu pentru ca e la moda, cel putin nu in primul rand.

  1. Am proiecte in ultima vreme care sunt, compuse destul de mult, din elemente single-page, adica alicatia nu e comlet single-page, dar cam fiecare modul este. Folosecs jQuery momentan si ma enerveaza ca mi se aduna km de cod pentru niste chestii care simt ca ar putea fi facute mai simlu/optimizat.
  2. Javascript ia amploare, (es6, node.js, angular, react, backbone, ember) si apar din ce in cei mai multe job-uri/proiecte. Deci, daca simti trendul, cu cat mai devreme te apuci, cu atat o sa fii mai mult in avantaj peste cativa ani cand o sa fie in top.
  3. Si da, imi place sa tin pasul cu tehnologie si sa folosesc cele mai moderne tehnologii aparute.
1 Like

eu folosesc ember cam de un an de zile(js backend pentru un plugin de wordpress) si sunt foarte multumit. Cel mai mult apreciez comunitatea din jurului lui.

Dacă e să mă iau după graficul de pe pagina respectivă, nu cred că are rost să înveți altceva decât Angular :smiley:

Eu folosesc Angular, dar sa fiu sincer, ma enerveaza foarte tare “the angular way”. Angular nu este hackabil.
N-o sa vezi ca-n Laravel de exemplu, unde unul din vechile vorbe era “sa faci cum crezi tu mai bine”, este angular way si atat, fara flexibilitate.

Eu am folosit Angular aproape 2 ani și îmi place tare mult. E foarte ușor și rapid sa construiești un UI pentru orice: customer support tool, admin tool, demo-uri, chiar și pentru testare.

Am încercat backbone dar nu mi-a plăcut. E mult prea strict. React e doar un templating language, nu e un framework. De ember nu m-am atins pana acum, dar nu cunosc pe nimeni să-l fii folosit.

Din punctul meu de vedere asta e un lucru bun. In general, flexibilitatea duce la dezbateri de ore intregi si drame cu zeci de comentarii la pull requesturi. Inevitabil, ajungem la premature optimization si o mentalitate pe care mie, ca programator PHP, mi se pare paguboasa.

As a sidenote, filozofia Python imi place mai mult:

While offering choice in coding methodology, the Python philosophy rejects exuberant syntax, such as in Perl, in favor of a sparser, less-cluttered grammar. As Alex Martelli put it: “To describe something as clever is not considered a compliment in the Python culture.”[40] Python’s philosophy rejects the Perl “there is more than one way to do it” approach to language design in favor of “there should be one—and preferably only one—obvious way to do it”.

De aici Python (programming language) - Wikipedia

2 Likes