API pentru datele de la prezidentiale?

Salut, stie cineva sa fie disponibil un API cu date despre prezenta la vot, rezultate, etc… pentru urmatoarele alegeri prezidentiale?

Singura sursa de care stiu e prezenta.bec.ro despre care am aflat la europarlamentare dar nu vad sa aiba vreun API iar CSV-ul care-l poti descarca nu-i tocmai cea mai ideala solutie.

@thewindev parca a facut ceva asemanator. Era pt alegerile europene. :slight_smile:

1 Like

poti urmari call-urile ajax facute de ei si prelucra datele de acolo. am vazut ca apeleaza niste json-uri

3 Likes

@oneistbesser acum lucrez la un API + frontend pentru alegerile prezidentiale, cred ca pana luni o sa fie gata
eu ma folosesc de CSV-uri, nu-i cea mai ideala solutie dar daca atat ofera atunci ma descurc cu asta :wink:

1 Like

de CSV-urile celor de la prezenta.bec.ro sau ai alta sursa mai directa?

Da, pe alea, si astept sa apară cele de la alegerile prezidențiale, momentan încerc să fac ceva generic care poate fi adaptat pe moment pentru un nou format.
Vrei sa faci un tool pentru afișarea rezultatelor? Sau e vorba de altceva?
Întreb pentru ca cei de la Code4Romania lucrează la asta și dacă ai cunoștințe de React, ne poți ajuta la partea de frontend

1 Like

Da, un tool pentru afisarea rezultatelor ma intereseaza. O sa ma uit peste proiect, pare interesant, mersi!

https://m.hotnews.ro/stire/23478965 STS a realizat o pagină web pentru prezentarea datelor provizorii la alegerile prezidențiale / Surse - datele provizorii vor fi disponibile pentru oricine, fără user și parolă