Aplicatie de citit card-uri contactless (EMV NFC)

Ca sa dormim linistiti noaptea :stuck_out_tongue:


Si e Open Source :slight_smile:

PS. E vre-un mod in care sa pot pune filmuletele direct aici???

4 Likes

Wow… Să înțeleg că-i rost de plimbare prin RATC? :smiley:

Care e distanța minimă necesară pentru a citi cardul? Presupun că nu trebuie musai lipit de telefon…

Poți pune mp4 în limita a 3-4Mb.

Cam <= 1cm (prin portofel)
Dam o tură, da de unde facem rost de POS-uri? :stuck_out_tongue:

Sunt .mov filmate cu iPhone (>10Mb)

Du-te la coadă la KFC :smiley:

Ce date sunt disponibile? Adică poți extrage numărul cardului? Data de expirare? Nume? Etc?

Mai bine ii furi portofelul cu totul decat sa risti sa nu ai unde sa platesti cu contactless… :smiley:

Am incercat si eu aplicatia aia pe cardul ING acum ceva vreme.

Ce e mai horror e ca ai un istoric de tranzactii in datele alea. Cu locatie si tot.

EDIT: M-am precipitat la locatie. Dar ai un istoric de tranzactii in care iti spune sumele exacte.
Mai e un log mai ciudatel referitor la tranzactii dar e more or less coded.

Colegul care a filmat are card emis recent, la el nu mai da “Holder name” ci doar "Card AID"
Cred ca ar trebui sa il reinnoiesc si eu

Pe ce frecvente functioneaza RFID? Nu cred ca trece prin folie de aluminiu… si rezolvi doua probleme, furtul datelor de card cat si a portofelului daca nu ii este foame hotului.

1 Like
  • am instalat si eu. cool shit.
  • sunt site-uri care accepta plati fara cv2
  • history-ul e si in si out, dar inafara de sume nu vad alte detalii
  • misto intr-o multinationala in ziua de salariu, sa vezi cat castiga seful tau :smiley:
3 Likes

Documentatia stufoasa pentru sistemul EMV
https://www.emvco.com/specifications.aspx?id=21

Card-ul meu e emis prin 2015 deci presupun ca e emis pe ver. 2.4 sau 2.5 care dau ceva mai multe detalii personale decat ar trebui

Am facut un test pe unul emis acu cateva luni, si nu mai e asa de “vorbaret”

The problema nu e cu EMV in sine, care e un sistem foarte misto. Problema e ca se scurg suficiente informatii incat un “binevoitor” sa faca un card ce functioneaza pe sistemul vechi pe banda magnetica sau sa faca cumparaturi de pe site-uri gen Amazon care nu fac verificari de securitate (eg. no cv2, no 3d-secure)

Iti primesti banii inapoi eventual … dar e foarte enervanta toata treaba

Aplicatia are si o versiune PRO unde iti arata mai multe informatii citite

13.56Mhz Functioneaza si RFID si NFC
RFID poate merge si pana la 100m, NFC e limitat hardware la < 4cm

De la cine primesti banii inapoi? Eu stiu ca bancile nu isi asuma raspunderea pentru platile fara verificare, de fapt pentru a putea face plati fara verificare va trebui sa semnezi niste acte prin care iti asumi raspunderea in intregime si nu poti cere despagubiri bancii.

Dar mai exista si alte posibilitati. De exemplu eu pot bloca / debloca pentru o anumita perioada ori limita sumele pentru platile fara verificare.
Si oricum sunt sanse mari ca tranzactia sa fie blocata initial. Cand am facut plata pe adwords m-au sunat pentru confirmare, nu mai facusem plati spre Google inainte de pe acel card / cont.

Banuiesc ca exista si portofele care au implementata mai discret o solutie, momentan insa mi-am ascuns doua folii de aluminiu pe interior:smile:

1 Like

Este ca traim intr-o lume trista? :smiley:

1 Like

If it looks stupid but it works, it’s not stupid.

Deasemenea, daca reusesti sa faci rost de un nume cu RFID-ul, un bot de FB te poate ajuta sa-ti promovezi magazinul, daca lumea trece pe langa. Eventual poti face ceva gen verificare sa stea mai mult de o anumita perioada de timp (asta cu datele deja extrase, nu in timp ce extragi datele).

Un cron care sa ruleze la 5 minute poate trimite recomandari de-o cafeluta sau un ceai tuturor persoanelor care viziteaza un parc, niste localuri unde se bea sau manance bine pentru cei care-si pierd timpul in centrul vechi, eventual poti folosi 3 astfel de scanere ca sa limitezi raza fix pe clientii dintr-un magazin concurent, iar cand ii vezi ca pleaca, le postezi mesaj pe wall…

Ok, that should be enough, I’m starting to scare myself… (kidding, but I still don’t want to give ideas to the “bad guys”…

La ING mi-a expirat cardul. Când m-am dus să îl iau pe cel nou, m-am pricopsit cu unul contactless. Nu l-am cerut, nu l-am dorit, nu s-a putut altfel.

1 Like

Bine ca ne-ai spus, sa ne zici si unde te duci la mare vara asta, poate o sa fim vecini de plaja :smiley: (daca vezi ca se inghesuie lumea pe langa sezlongul tau, e semn rau)

@voxspace: peste tot, stau în Constanța :smiley:

Și discuția de pe twitter: https://twitter.com/iamntz/status/738714298206302208

2 Likes

Eu la ING am card business si nu are contactless.

Ce ti-au spus cei de la ING? Sa setezi limitele in meniul “Cardurile Mele”?

Da, cel de business nu e contactless. Dar cel personal este.

Da, mi-au spus că pot seta limita în homebank și mai mult sau mai puțin mi-au dat de înțeles că se merge pe principiul „ce mai sunt 50 lei în ziua de azi?” :slight_smile:

1 Like