Aplicatie mobil cu React Native

Salut, am o idee pentru o aplicatie pt mobil, relativ simpla.
Pentru a dezvolta rapid atat pt iOS cat si Andoid, m-am gandit la React Native.
Aplicatia ar mai folosi Google Maps.
Ma intereseaza daca are cineva experienta cu integrarea dintre cele doua. Am gasit niste repo-uri pe github care ar fi de ajutor, dar as vrea sa stiu din experienta celor care deja folosesc, ce probleme au intalnit?
De asemenea, vad ca requesturile catre maps, peste un anumit numar trebuiesc platite, poate fi micstorat acest numar, se poate cacheui cumva?

PS: Nu am dezvoltat pana acum aplicatii pt mobil.

1 Like

Pentru cerintele de mai sus nu ar trebui sa ai probleme cu react-native. Unde am intalnit probleme a fost partea de performanta (renderizarea unor liste lungi etc…) si mare atentie cum scrii componentele sa nu faci trigger la DOM re-rendering fara rost.

Probleme ai doar daca apelezi google api de pe server (aceeasi adresa IP) astfel incat toti clientii se folosesc de aceeasi instanta si se aduna multe requesturi pe ora.
Daca consideri fiecare aplicatie mobila o instanta separate cu ip-ul lui atunci limitarile respective nu sunt o problema.

Asta a fost o sursa de confuzii si in cadrul echipei in care am lucrat ca tot incercam sa aplicam experienta invatata pe web in contextul unei aplicatii mobile ceea ce in multe cazuri nu e valabil.