Apple Event 2021: Everything Apple Announced in 6 Minutes!

sincer nu dau doi bani nici pe parerea ta si nici pe sentimentele tale. daca vrei sa crezi ca initial m-am referit la tine si am simtit nevoia sa invetez dupa o scuza (pentru ca… nush de ce), n-ai decat.

profunda tare asta…

boss, folosesti ce vrei tu, simplu. daca ai impresia ca migrarea e importanta atunci cauta produsul care-t ofera asta. daca vrei customizare cauta produsul care-ti ofera asta. si tot asa. simplu. dar daca ai impresia ca daca folosesti x in loc de y esti mai destept, mai bogat si o sa ajungi in rai atunci esti o biata oaie. cu domnu inainte. si departamentul de marketing.

ps: valabil pentru toate produsele care transforma utilizatorii in utilizati

Ah, pui chibritu’ pe benzina - sare omu’n aer.

N-ai cum sa-l convingi pe @alescx, ca e in alta bula care tot bula e. Avem si eu argumente de genul “in 12 ani am schimbat 4 iphoane nu 8 androizi ca altii”, dar la ce bun sa irosesti timpul pe copilarii.

PS. Ma refer la “bula de sapun” nu Bula.

Cred că și tu ai înțeles greșit :frowning:

Nu vreau să conving pe nimeni de nimic :smiley:

Uite cam așa:

3 Likes

merge doar dacă ai PC-ul spre nord-vest.

Good one :stuck_out_tongue:

Am facut chestia asta de mai multe ori pe android si a mers flawlessly, si mai ales faptul ca am trecut usor de la samsung la oneplus a fost super (cand am incercat sa trec de la iphone la android a fost dezastru).

Am in momentul de fata 3 masini care ruleaza asta si pe nici una nu am avut problem cu audio/video, sau probleme in general(poate am fost eu mai norocos).

1 Like

Eu totusi am un argument pentru mac pentru cei care doresc sa economiseasca bani.
Mac-ul e mai scump, dar se si vinde scump dupa 2 ani.

Acum un macbook air costa 6000 de lei, dar o sa il si vinzi pe olx cu 4000 in 2-3 ani cu tot cu zgarieturi.
In general la 2-3 ani apare ceva mai frumos/mai fain, ai posibil mai multi bani si te plictisesti de el, cu Mac ai optiunea sa ti-l vinzi si sa cumperi ceva mai nou fara sa pierzi valoarea reziduala.

Daca cumperi Dell XPS-ul ultimul racnet cu ecran OLED, procesor i9 si 1tb de SSD pentru 15000 de lei o sa il vinzi cu maxim 3000 de lei in 3 ani.

4 Likes

Mă bucur că ție ți-au mers ok :slight_smile: Eu am făcut chestia asta de mai multe ori, pe mai multe telefoane și nu a mers deloc cum ar trebui. Nu vorbesc despre poze, care se salvează în cloud, vorbesc despre setările aplicațiilor.

Cred că între platforme (android → ios) e normal să nu se migreze totul 1:1 :slight_smile:

Eu nu folosesc migrari fiindca o sa iti mute si tot gunoiul de pe un telefon pe altul si dupa o sa zici ca ai cumparat un telefon prost. Daca iti ia app data de pe un telefon pe altul, e foarte posibil sa nu iti mai mearga aplicatiile sau sa iti mearga mult mai prost decat ar trebui.

Intr-adevar la iPhone e probabil mai bun sistemul, dar tot nu sunt convins ca va fi exact la fel de rapid un telefon migrat fata de un telefon setat de la 0.

Eu sunt iPhone user inca de la primul model, care se vindea doar in US. De atunci n-am configurat nici un telefon ca fiind nou, am migrat intotdeauna datele. Se transfera inclusiv ultimele numere apelate, absolut tot. Dupa migrare ai un telefon identic cu cel anterior, iar eu cel putin n-am simtit vreo diferenta fata de alte iPhone-uri pe care le-am butonat.

Ăsta e unul din motivele pentru care sunt pe iPhone.

Cu celelalte Android după 2-3 ani îl poți arunca nu ți-l mai ia nimeni. Update-uri canci, merge mai lent, servicii care apar și dispar azi merg mâine nu dar aplicația n-o poți dezinstala fiindcă e de ‘system’.

Una din marile victorii care le-a obținut apple este faptul că nu îi obligă nimeni să pună aplicații de la telco pe ele. Ceilalți mai fac compromisuri din astea și nu poți nici să le dezinstalezi.

Ce să mai zic că pe unele androiduri acum aplicația de facebook nu se poate dezinstala, nu știu prin ce combinație cu facebook e lipită acolo.

Combinațiile astea nu îmi plac, mă simt luat de fraier, după ce că dau sute sau mia de euro pe telefon.

4 Likes

Păi da, dar este o diferență între „eu aleg să nu fac asta” și „nu ai opțiunea asta” :smiley:


Îîîîîîn fine, revenim la discuția despre evenimentul Apple?

Ok, M1 nu știe de un al treilea monitor, dar nici nu știe să comunice cu un eGPU, deci ești blocat la max 2 display-uri. Poate că la Mac Mini nu e o problemă, dar la portabile? :confused:

Eu nu inteleg noile produse. Un iMac cu 8 Gb de RAM este o aberatie. Ideea in care totul devine absolut imposibil de facut upgrade mi se pare iar o aberatie. Recunosc ca aceasta directie spre care se indreapta produsele Apple nu este una chiar fericita pentru mine. Pe de alta partea sunt total captiv in acest mediu.

Hardware ok gasesti la o gramada de producatori. Problema ramane insa legata de OS. Daca ai nevoie de software Adobe sau ceva de la Autocad esti blocat intre Windows si OSX. Pe de alta parte folosesc exclusiv Mac-uri din 1995 si sa trec la Windows mi se pare ceva aproape imposibil.

Daca Apple insa muta MacOS spre iOS ca si functionalitate nu am de ales si o sa fiu nevoit sa trec pe Windows, eu chiar nu inteleg la ce foloseste un iPad Pro sau in general orice iPad in mediul de business (daca nu esti in vanzari sau ilustrator).

2 Likes

Asta spunea lumea si cand iPhone avea 512MB de RAM iar telefoanele cu Android erau deja pe la 4GB si nici nu apropiau macar de fluiditatea cu care rulau aplicatiile pe iOS. Fiind in controlul lor, HW + SW, se poate face totul mult mai optimizat iar 8GB se pot dovedi utili pentru majoritatea.

Cred ca daca esti blogger, vlogger sau din zona asta creativa care produce continut, iti poti face treaba just fine cu iPad. Mai sunt si diferite industrii in care iPad e folosit la greu. Dar editarea foto/video la nivel profesional mi se pare doar un trick ieftin de marketing, nu cred ca un profesionist sta pe tableta sa editeze foto-video.

Ca idee, in avioane am vazut pilotii folosind iPad, tablete cu Android n-am vazut decat atunci cand stau la terasa si vine cineva incercand sa-mi vanda tigari.

Sau 128 de mb ram si nici nu filma plus 2 megapixeli la camera. :slight_smile:

Pe asta l-am avut prima data si era telefonul perfect la vremea aia, cel putin pentru mine. Era cu mult in spatele competitorilor(chiar si Nokia :grin: ) dpdv hardware. Dar niciodata nu i-am dat restart to factory settings sau lucruri de genu.

Dar e o mică diferență :slight_smile:

https://9to5mac.com/2021/02/23/m1-mac-users-report-excessive-ssd-usage-potentially-affecting-the-components-lifespan/


Eu am așa o mini-conspirație în cap, cum că M1 este răspunsul Apple la toată mișcarea right to repair. Un fel de „reparați dacă mai puteți” :smiley:

Nu e doar la ei. Mai sunt producatori pe care i-a pocnit ‘inteligenta’ sa faca notebook-uri fara posibilitatea de extensie la memorie. Asus de exemplu. Si tot 8 G, ca daca erau 16 mai intelegeam.

eu am impresia ca unora dintre voi nu va convine succesul de care dispune apple in nivel de marketing si atunci invocati tot felul de clisee tehnice.

ifosele astea tehnice, demne de comentariile de pe emag, altex, pcgarage sau cel ro, reprezinta acelasi tablou empiric in care un roman isi cumpara o masina la mana a doua: “ca aia asa si pe dincolo, bla bla…”.

fratilor invatati un lucru: prostul e ala care da si nu ala care cere. in loc sa va plangeti de calitatea produselor apple mai bine ati admira cat de bine stiu ei sa vanda intr o piata deja suprasaturata de concurenti mult mai ieftini si loiali cerintelor clientilor.

E doar o impresie, Dell XPS care este cel mai apropiat laptop de un macbook pro in privinta calitatii e la fel de scump ca un macbook pro la fel si seria Galaxy S de la Samsung in privinta telefoanelor, nu sunt mai ieftine si nici mai performante la aceleasi preturi.

Asta da! :clap: :clap: :clap: Si un rahat daca ar avea logoul apple astia ar sti sa te faca sa ti-l doresti!

2 Likes

Cum spuneam folosesc exclusiv apple de la Quadra pana in prezent. Am trecut prin toate tranzitiile de hardware de la Motorola la PowerPC si dupa aceea la Intel si acum la ARM ca si consumator toate m-au afectat financiar si ca flow de lucru dar nu inseamna ca nu m-am bucurat de viteza PowerPC-ului sau faptul ca Intel a deschis hardware-ul spre multibooting cross OS.

Insa directia in care se misca hardware-ul apple pe mine ca si consumator nu ma incanta deloc. Nu mai pot repara sau upgrada nimic acum daca vreau 500Gb in plus sau mai multe memorie trebuie sa mai scot inca 3000 de euro din buzunar la 2 ani pentru a cumpara un nou computer.

Unul dintre motivele principale pentru care am ramas cu apple, printre alte avantaje pe care le are, a fost faptul ca puteam folosi hardware-ul 5-7 ani fara probleme. Asta se putea deoarece daca mai aveam nevoie de storage sau memorie puteam face un upgrade lejer. Insa acum pentru a putea avea un hardware care sa tina mai mult de 2-3 ani trebuie sa cumpar cel mai scump model pe care il au care ajunge la 4000 - 5000 euro.

Eu ca si consumator pierd astfel mai multi bani pentru aceleasi performante pe care le puteam avea acum cativa ani la un pret mai bun. De aici vine fustrarea mea legata de toate aceste comptere SBC unde totul este pe placa de baza si am zero posibilitatea de upgrade.

Faptul ca masina lor de marketing merge bine ma incalzeste foarte putin, asta este material de research pentru cercetatorii de marketing eu ca si consumator sunt total indiferent de succesul lor in marketing. Eu eram foarte multumit de produsele apple si pe vremea ca toata lumea spunea ca sunt falimentari si ca sunt un idiot ca folosesc apple.

4 Likes