Apple WWDC 2020

A avut loc zilele astea. Pe langa un nou ios care copiaza si mai mult de la Andoroid(ceea ce nu este chiar un lucru rau), noutatea cred ca a fost, renunatrea la procesoarele Intel si trecea la arhitectura ARM. Cu un design propriu. Sunt curios cum o sa reactioneze dezvoltatorii care vor trebui sa isi porteze aplicatiile.

Pun si la dipozitie un Developer transition kit

Si ca pot sa schimb browser-ul si clientul de mail cu alt ceva in afara de Safari si Mail :grin:

1 Like

Aia cu ARM e o lovitură puternică dată Intel.

Sunt curios cu ce rămâne intel, mică piață de PC-uri unde AMD recuperează rapid, și probabil piața de servere.

Pentru AI există GPU unde nvidia face legea.

Dar intr-un fel și-o merită la cât i-a durut atâta in cot ani de zile fără să evolueze nefiind nevoiți.

1 Like

Era de mult speculată tranziția asta, mai ales că Intel nu mai făcea progres pe 5nm, la fel cum făceau TSMC, sau Samsung. Acum sa întâmplat. Și pe servere a experimentat mult lumea cu ARM-uri, și vine și acolo din urmă. S-ar putea x86 să meargă pe urma Windowsului (fata de Unix). Also, poate ARM-uri de la Intel?

For Intel, a break with Apple is more of a symbolic blow than a financial one. The entire Mac laptop lineup represents less than 5 percent of Intel’s annual revenue, according to an estimate by Stacy Rasgon, an analyst at Sanford C. Bernstein.

While Apple accounts for only a small portion of Intel’s overall revenue, which is expected to total almost $74 billion this year

Cred ca o sa fie ok.

2 Likes

Pe mine mă amuză faze de genul „uh, mac os are un UI mult mai consistent decât Windows”. Păi cred și eu că are dacă la fiecare 10 ani renunță la backwards compatibility.

Probabil „compatibilitatea” aplicațiilor va fi similară cu trecerea de la Carbon la Cocoa, unde aplicațiile Carbon (pre-intel) rulau într-un soi de VM.

Eu sunt curios dacă vor migra toate mașinile pe chip custom sau doar o parte din line-up. E.g. Mac Pro va fi… cum?

Este un lux să poți renunța la asta la timp, fără să îți afecteze negativ veniturile.

Păi… când ai 2-3-5% marketshare nu ai cum să afectezi prea mulți utilizatori sau devs… :troll:

2 Likes

This is the comment of the day :joy:

Pentru dezvoltatori tranzitia va fi foarte usoara, o recompilare din Xcode cu arhitectura Apple Silicon inclusa va fi suficienta pentru 90% din cazuri. Exista deja support anuntat inclusiv pentru Unity.

Iar pentru cei care nu vor sa se deranjeze cu asta, exista Rosetta 2 :

Mai interesant mi se pare insa ca aplicatiile iOS vor putea fi rulate pe macOS.

2 Likes

Ce a copiat? Widget-urile care nu au mai fost actualizate de nu știu când pe Android? Pe iOS cel puțin arată mult mai bine.


:smile:


Am trecut la macOS anul trecut, după 20 de ani pe Windows și a fost cea mai bună decizie pe care am luat-o. Și acum mă întreb de ce nu am trecut mai repede. Nu spun că Windows 10 nu este OK, dimpotrivă dar macOS este next level. :slightly_smiling_face:

Iar UI-ul din macOS Big Sur este genial, exceptând 1-2 icon-uri, însă este beta, poate le schimbă până la lansare.

1 Like

Inspirat :slight_smile:
Nu am mai folosit Android ce ceva timp si nu mai stiu cum arata acele widget-uri.