Are rost sa continui o facultate nerelevanta daca deja lucrez in IT?

@adimosh

Cerinte mari pentru 2000 + bonuri

1 Like

@adimosh
Sunt de acord ca sunt domenii din programare de care nu te atingi fara facultate. Sunt totusi foarte multe lucruri pe care poti sa le faci bine. Faptul ca nu poti sa lucrezi in anumite domenii nu inseamna ca nu poti sa lucrezi. Nici nu inseamna ca nu o sa ajungi bun la ce faci.
Daca lucrezi intr-un domeniu de care imi povesteai ca e inaccesibil, nu inseamna ca esti mai fericit sau castigi cu mult mai bine decat un om din web. Loc de crescut e destul. Lucruri interesante sunt pe fiecare latura.

Acesta este sfatul pe care l-ai da unui copil al tau? Daca da, iti voi respecta decizia. Eu unul nu am aceeasi parere.

Daca am un copil al meu, fac tot posibilul sa poata sa studieze ce are nevoie. Daca nu-mi permit sa-l tin la scoala pe banii mei, fix ala e sfatul pe care i-l dau.
Candva cineva mi-a spus ca e prea tarziu pentru mine sa ma apuc de programare. Eram tanar si prost si am crezut. M-am apucat de programare cam 15 ani mai tarziu, pentru ca am crezut in felul acesta de a privi lumea. A fost o mare eroare. Din experienta stiu ca atitudinea asta idealista este extrem de paguboasa si face mai mult rau decat bine.

1 Like

OK, inteleg, dar despre aceasta e vorba in acest topic? Parca omul voia un sfat daca sa continue, nu tin minte sa fi fost vorba ca nu isi permite.

Dacă te mai ajută un răspuns, eu am terminat o facultate tehnică, dar care nu m-a ajutat foarte mult practic, decât pe hârtie. Nu am terminat-o ușor, dar am terminat-o. Acum, după 10 ani, pot să spun că a fost cea mai bună decizie pe care am luat-o în acea perioadă. Unul din motive este că primești impozitul înapoi cu diploma în mână. Primii ani nu se simte, dar pe măsură ce se adună ani de experiență, îți faci o familie, crede-mă că începe să conteze mult. Un alt motiv este că facultatea te învață că în viață trebuie să lupți puțin (mai mult) să obții ceea ce vrei.
Un vulpoi bătrân te-ar încuraja să găsești o soluție să termini facultatea (dar să nu-ți pierzi mințile în același timp). Găsești tu o soluție, ești inteligent.
Hint: multe companii sunt înțelegătoare cu chestia asta și oferă suport în diferite forme. Dacă nu găsești asta la actuala companie la care lucrezi, poți căuta una deschisă la asta. Foarte probabil să primești puncte bonus de încredere și vei da bine. :wink:

2 Likes

Astazi a aparut un articol cu informatii interesante in contextul acestei discutii:

“[…]
Săptămâna trecută, Eurostat, oficiul de statistică al UE, a publicat studiul anual despre nivelul de pregătire al tinerilor din Uniune şi despre rata abandonului şcolar al acestora. România este pe locul al treilea în clasamentul abandonului şcolar înainte de vreme.
[…]
Cel de-al doilea segment al studiului citat plasează România pe ultimul loc. Doar 24% dintre tinerii cu vârste de 30 – 35 de ani aveau anul trecut studii superioare, faţă de o medie de 40% în UE.
[…]
Ce înseamnă aceste două seturi de date, puse cap la cap?
Haide să spunem că un angajator caută un arhitect sau un inginer constructor. Vine Dna fostă ministru Vasilescu şi zice: N-am! Dar am 269.000 de salahori “pur votî plas du tramvai!”. OK! Pot 269.000 de salahori să facă munca unui singur inginer constructor?
Nu cumva şi aceasta este o explicaţie pentru care România este o ţară low-cost?”

Sursa: Ziarul Financiar, https://www.zf.ro/opinii/nu-capitalul-veros-distruge-romania-ci-lipsa-de-educatie-a-maselor-18109328

Faptul ca acum iti poti gasi de lucru (loc de munca calificat) fara facultate nu garanteaza ca acest lucru se va intampla si peste 5 sau 10 ani. Intrebare pentru cei care cred ca facultatea nu este relevanta si ca trend-ul este sa nu mai fie necesara: oare de ce media celor care finalizeaza studii superioare in UE este de 40%?

Fac parte din categoria celor care au terminat o facultate si chiar daca a trebuit sa invat multe lucruri pe care nu le-am folosit la locul de munca, nu regret ca am decis sa o finalizez si sa aloc 4 ani pentru acest lucru.

Pentru ca in tarile cu apa calda majoritatea tinerilor nu sunt nevoiti sa plece in strainatate pentru un trai decent.

Sa fim seriosi, facultatile de IT sunt singurele care se merita. Toate celalalte te fac ori somer cu diploma ori angajat cu minim pe economie pentru urmatorii 5 ani.

“se merita” pentru ce? A, lovelele. Proasta perspectiva.

1 Like

Termina facultatea, incearca sa mananci pe paine matematica si poti sa iti gasesti niste locuri de munca in IT de 5x-10x mai bine platite decat mizeria aia de full stack. Poti sa o dai fantastic de bine pe data science, pe programat engine-uri de jocuri, software pentru bursa, etc. important este sa inveti serios, sa intelegi si retii conceptele si sa fii ne-prost si ne-lenes.

O sa se termine smecheria cu full-stack pentru cei slabi in curand, sau cel putin o sa ajunga, daca nu a ajuns deja ca un fel de “blue collar job”.

Cat despre facultate, eu am lucrat cu 2 tipi care nu facusera informatica la facultate: unul facuse fizica (si lucrase 10 ani in cercetare) si unul facuse inginerie aerospatiala, programatori extraordinari tocmai pentru ca stiau matematica, majoritatea problemelor din programare se pot reduce la matematica (incearca sa faci o animatie in care invarti un obiect in spatiu 3D sau sa faci orice fel de analiza pe date si mai vorbim), bine in afara de HTML si css care nu e programare.

Deci sunt joburi care platesc 50K-100K+ RON net/luna pe data science? Ma indoiesc. Nici macar in SUA nu gasesti joburi de genu.

“Deci” sunt joburi de $ 100++k pe an, care vine cam 420k RON pe an, cam 35k RON pe luna pe care le poti faci si remote din Ro, or fi si de HTML/CSS la banii astia dar n-am auzit eu. Aici vorbim doar de joburi, daca te duce mintea la un produs/serviciu deja vorbim de alti bani.

Parerile sunt impartite cum e si normal. Oricum tu decizi pentru tine.

Parerea mea e ca au un job acum, dar daca iti vei cauta un alt loc de munca la un moment dat va da rau in CV ca ai o facultate neterminata. Nu te poti transfera de la sectia de matematica la cea de informatica? Sa iti recunoasca o parte din examene.

Sunt tot felul de posibilitati acum… eu de exemplu am vazut caz de absolvent fizica ce a facut master pe matematica.

Eu in anul I sem 1 am foloseam (sau cel putin trebuia sa folosesc) la fizica derivate partiale pe care le-am invatat la analiza abia in semestrul 2. Deci da, exemplar.
A pierdut ala de fizica un curs sa ne predea intai derivatele partiale ca fara ele nu intelegea nimeni nimic din toata materia lui.

Sa va spun de cate ori mi-au trebuit derivatele partiale de cand am terminat facultatea?

Si uite asa se naste ideea ca un intreg sistem de invatamant e facut pentru un singur individ. Si ca acel sistem de invatamant trebuie sa ghiceasca exact viitorul acelui individ.

1 Like