As dori sugestii sa ma dezvolt mai mult pe Java

Context: sunt angajat ca junior de 4 luni. La munca folosesc Java, JSP, JPA, Hibernate, uneori Spring / Spring Boot, mai fac cate un script Shell.

Momentan am zile in care nu prea am de lucru si nu as dori sa stau degeaba. As vrea sa invat ceva in timpul liber. Am facut putin research si am descoperit canalul Java Brains. Unele playlisturi sunt members-only care costa 50lei/luna. Are tutoriale destul de multe docker/github/java interview questions/spring/hibernate si multe altele.

Ma gandeam sa mai aprofundez momentan ce folosesc la munca adica spring/jpa/hibernate si dupa niste algoritmi care sa ma ajute la urmatoarele interviuri.

In afara de ce am mentionat cam ce ar mai trebui sa stiu la interviurile si job-urile viitoare?

Un lucru de mentionat ar fi ca nu doresc sa mai stau mult in firma actuala. Stiu ca ar trebui sa fac macar un an de experienta. Firma e destul de mica, management slab, salarii mici (iau 2200net cu tot cu bonuri, mariri 1 data pe an de 500 lei), proiecte cam vechi.

La experienta ta este suficient sa te focusezi pe Java Core / Spring Fr. / SQL si sa cunosti niste design patterns pentru un interviu la o alta firme. Nu te arunca sa inveti alte chestii daca nu le stapanesti bine nici pe cele de baza. Daca ti-as lua interviu si imi povestesti ce este docker si nu ai habar OOP spre exemplu, interviul este deja picat, asa ca focus pe notiunile de baza first (ps: gasesti o multime de topicuri pe google cu “java interview for juniors/interns”. Poti sa cauti si pe platforme gen “undelucram” si sa verifici ce intrebari au primit alti oameni pe o pozitie similara si sa iti faci o idee.

In alta ordine de idei, iti sugerez sa cauti de pe acum si sa nu astepti un an, deoarece 2200 net e o mizerie de salariu chiar si pentru 4 luni de experienta in 2022. Spor la invatat si interviuri!

2 Likes

Multumesc frumos pentru parere. Cand lucrez la munca ma documentez cat pot de bine. Realizez ca inca nu am destula experienta sa scriu cod de calitate dar imi dau interesul.

Salariul este mic deoarece lucrez la o firma dintr-un oras mic. Am incercat sa discut cu managerul dar a zis nu de fiecare data. Colegii mi-au zis ca singura sansa e sa vin cu ofera de la alta firma pentru a primi marire.

O sa ai timp sa scrii si cod de calitate. La 4 luni de experienta, nimeni nu se asteapta sa faci asta, este normal.

Pandemia asta a lasat ceva super bun in urma ei, si anume, lucratul remote. Sfatul meu, cauta pozitii remote in Bucuresti sau in alt oras mare care iti poate genera venituri mai mari in cazul in care doresti sa ramai in orasul in care stai.

Nu uita, limitele le setezi doar tu!

1 Like

Foarte bine
Scrie un cod simplu, usor de inteles. Gandeste-te ca dupa tine o sa mai vina si altii :slight_smile:
Personal sfaturile lui @Robert-CRV sunt bune si le aplic si eu.

1 Like

4 luni e extrem de putin pentru Java :smiley:

2200 net pentru junior fara experienta poate fi ok, nu conteaza salariul daca poti lucra si invata, o sa cresti.E foarte putin intr-adevar, dar sigur nu te-au angajat fiindca esti foarte bun la ceva ci ca sa te invete.

La interviu te vor intreba de baze si la ce ai lucrat pana acum.

1 Like

Nu e vorba neaparat de salariu, e cam naspa firma overall. Am mentionat in postare in primul paragraf. Chiar si asa as fi stat macar un an sa prind experienta in loc sa ma plimb dintr-o firma in alta dar @Robert-CRV m-a pus pe ganduri. Momentan o sa mai raman putin si o mai invat la munca/individual dar nu cred ca prind anul la ei.

La salariul tau, eu as trage tare sa plec de acolo.
Rupe bazele oop si ce s-a mai spus pe aici.

In Bucuresti, un junior ia dublu sau chiar triplu.

Iar ca idee, noi avem pe cineva care lucreaza part time si ia dublu.

Plus ca jsp este ceva de domeniul trecutului.

2 Likes