Asigurare care acopera atack cibernetic si furt de date. Stie cineva un asigurator?

Hello guys! Voi care lucrati in domeniu IT si programming, poate ati auzit/stiti.
Caut un asigurator in Romania care ofera acoperire pentru furt de date/ atac cibernetic etc
Allianz are doar asigurare pentru echipamente pe componeneta de atac fizic (furt, vandalizare, inundatie etc) dar si nu pentru breach de securitate. Cel putin asa sustine brokerul meu.
Stie cineva? Please help. Multam’

Ce inteleg eu ca ai cauta este “eu ca furnizor de platforma informatica pt clientii mei, daca ea este atacata, vreau sa ma protejez prin asigurare”. Ex: furnizor de SaaS, iti e sparta platforma SaaS, datele clientilor sunt afectate.

Nu sunt in posesia unui bun raspuns daca acesta e cazul, incerc sa clarific nevoia ta mai intai.

Vad ca s-a inteles gresit ca ar putea fi vorba de “eu ca si furnizor de implementare software (scris cod ca PFA sau microintreprindere), cum as putea sa ma apar prin asigurare daca nu am livrat un cod secure”. Ceea e complet diferit.

Georgiana, ai punctat corect. Merci!
"eu ca furnizor de platforma informatica pt clientii mei, daca ea este atacata, vreau sa ma protejez prin asigurare”.

1 Like

OTTO BROKER promova agresiv acu ceva vreme tipul asta de asigurare. Preturile erau ok, depinde mult ce sume vrei sa asiguri.

Uite si ce asigura:

Interesant acest tip de asigurare, totusi ma intreb daca chiar exista cu adevarat si cum ar putea functiona acest produs tinand cont ca bresele de securitate (hard,soft si umane) exista aproape intotdeauna. Care ar fi cerintele asiguratorului vizavi de produsul tau software ca sa fie eligibil pentru a fi asigurat? Cum s-ar face auditul si dupa ce criterii, cum s-ar constata o paguba? Cum depistezi un atacator priceput ca sa faci diferenta intre el si un rau intentionat care vrea sa incaseze asigurarea? Sa ne gandim apoi ca cele mai multe baze de date sunt in clar pe multe pe servere cu un sistem de operare despre care stim bine ce sigur e… etc
Eu nu cred ca un asigurator care ar sti exact cu ce se mananca securitatea cibernetica ar vinde un astfel de produs. :man_shrugging:

3 Likes

…sau l-ar vinde, dar n-ar despăgubi nimic.

Multumesc George :+1:. O sa sun la Otto. Ei fiind broker, e important de vazut cine e de fapt asiguratorul.

Exista asigurare de dezastru si pentru case construite in zone cu risc de uragan. Exista firme de asigurare care asigura alte firme de asigurare mai mici, in caz ca riscul impotriva carora ele asigura s-a intamplat prea des si ele ar da faliment.

In SUA sigur exista astfel de asigurari. Din cate stiu, de anul acesta s-au scumpit de numa :slight_smile:

O companie de prin UK din cate am vazut.