Asigurare - Errors & omissions insurance

Buna!

Recent o firma din USA cu care colaborez a cerut o asigurare “Errors & omissions insurance” - are cineva asigurare asemanatoare/ experienta?
Unde se poate face asa ceva? Recomandare firma daca se poate.

Mersi!

New requirement for all of our contractors: errors & omissions insurance.
We require that all contractors carry the following:

  • Minimum $500k per claim, prefer $1M per claim
  • Name ---- as an additional insured
1 Like

Mai poți face și la câțiva asiguratori din România, Otto Broker știu că face.

Cum adică erori și omisiuni? Pai in fiecare zi codul meu are ceva erori, dar omisiuni, cât încape. Cu așa contract zilnic ar fi vreo 3 procese.

1 Like

De aceea iti trebuie asigurare, daca te duci la un medic in Romania niciunul nu o sa iti garanteze ca iesi in viata sau intreg dupa o operatie.

Nu tot ce omiti produce si daune, dar daca uiti sa securizezi un endpoint care expune date confidentiale si firma ia o amenda de 5 milioane de euro pe GDPR, pierde contracte sau ii scade valoarea pe bursa din cauza ta e bine sa ai asigurare.

Sa ne anunti cat a costat, pls.

Oh, olandezii mei sunt foarte superficiali cu GDPR. Poți face toată comanda fara sa accepți condițiile și toate datele tale personale sunt salvate.

Leaderteam se ocupa de asa ceva, sunt si altii care fac asigurare de genul asta.
esti acoperit pentru o suita de probleme, din vina ta, a actiunii tale ( lunga lista ), dar e o polita complexa, daca vrei si cybersecurity coverage etc.
Asiguratorul e deobicei in afara Romaniei. Costul pentru 1 mil EUR/GPB insured ajunge cam la 4k RON pe an.