Autoconnect - inchirieri auto cluj

Salutare,

Am lansat recent o afacere de inchirieri auto Cluj si am facut website-ul
in wordpress la care am adaugat un plugin de gestionare a rezervarilor. Mie imi place cum a iesit dar imi dau seama ca sunt subiectiv. Nu e perfect dar atat am stiut eu sa fac. De aceea, mă gandeam că ar fi de mare ajutor sa obțin un backlink si poate cineva ar fi dispus sa ofere un pic de ajutor.

Situatia cu care ma confrunt (si imi dau seama ca nu am cunostintele necesare sa o rezolv, fiind si primul proiect facut pentru piata din Romania) este aceea ca nu resusesc sa am conversie, adica cei interesati nu duc pana la capat procesul si nu finalizeza rezervarea. Majoritatea vizitatorilor prefera sa sune sau abandoneaza procesul la ultimul pas unde ar trebui sa introduca datele personale.

Mentionez ca majoritatea textului a fost generat cu chat Gpt si apoi optimizat de mine cat am putut de bine. Daca aveti vreo sugestie privind modificarile pe care ar trebui sa le fac - de aranjare a informatiei sau daca considerati ca textul nu este suficient de convingator, va rog sa-mi oferiti orice feedback. Apreciez orice observatie constructiva pentru a imbunatati calitatea mesajului sau a procesului.

Va multumesc anticipat! Daca cineva este in cautarea unei masini de inchiriat in Cluj sau in imprejurimi puteti sa ne contactati si facem o oferta buna pentru fiecare in parte.

Nu cred ca site-ul e problema ci romanii in general. Majoritatea stim ca aplicatiile nu prea functioneaza si sunam mereu.

Eu de exemplu m-am invatat sa sun prima data cand vad ceva bun pe booking fiindca e cu 10-15% mai ieftin daca platesc direct si nu e genius. Plus era sa o patesc urat cu booking de cateva ori cand s-a schimbat data la rezervare fata de cautare si nu puteam anula.

O solutie ar fi sa oferi un discount daca se inregistreaza si in acest fel poti sa trimiti automat un email de genul: Iti oferim asigurare gratuita daca rezervi masina pana la ora (n+2)…

Oricum e bine sa le iei email-ul celor interesati pe cat se poate.

1 Like

Mersi de feedback, e clar ca la o pagina ai mereu de lucru, o sa iau in calcul ideea ta de discount daca se face rezervarea online + colectarea de emailuri care e clar de interes, la mine momentan rezervarea se poate anula fara costuri cu cateva zile inainte de preluare, iar pluginul utilizat are o sectiune denumita manage reservation unde poti face modificari.

Putin offtopic: pe pagina “Flota auto” este un mare spatiu intre masinile disponibile si cele indisponibile.

https://autoconnect.ro/flota-auto/

1 Like

Ti-am pus link pe https://roadtrips.ro/ in footer si-l voi lasa pana la sfarsitul anului.
Succes!

4 Likes

Multumesc mult, mare domn!

rezolvat, mersi

Vizitatorul pleaca in ultimul pas pentru ca numai acolo vede pretul complet. Poti testa afisand pretul si mai devreme in funnel. Tind sa cred ca vor sa vada cat costa la tine, nu e neaparat ceva gresit cu site-ul.

Apropo, eu am mai vazut ceva ciudat, eu nu as inchiria de la tine fara sa te sun fiindca mie imi trebuie o masina cu mai mult de 100CP si preferabil in 4 pistoane sau hibrid.

Nu scrie tipul motorului, consumul si numarul de cai putere.

eu am remarcat ca nu a fost nevoie sa inchid nimic despre cookieuri :slight_smile:

1 Like

lucrez la partea asta, mersi

Crapa ceva dupa ce dai click in afara inputurilor pt. datepicker. Vezi video-ul de mai sus.

1 Like

la nici o companie de inchirieri nu scrie si daca iei orice sub premium o sa fie submotorizat.

1 Like

Mersi mult de ajutor. Am rezolvat problema, seara faina!

1 Like

Depinde. La firmele “clasice” de inchiriere (Europcar, Sixt, etc.), nu scrie pentru ca rezervi categoria si nu masina.
La firmele mai mici sau mai nou de la reprezentante (ex. Masini de inchiriat Cluj Napoca - Rezerva acum ) scrie exact motorizarea pentru ca rezervi exact modelul respectiv.

1 Like