Azure Data Studio

Salut,

Caut si eu cea mai simpla metoda ce ar aduce un rezultat bun pt urmatorul proiect:

Am local, pe laptop, un script in python care citeste dintr-un csv versiunile de software instalate pe un device si mai apoi cauta intr-o baza de date dintr-un alt csv vulnerabilitatile asociate cu aceste librarii.

Se doreste mutarea acestui script + bazele de date in Azure astfel incat sa se poata executa singur programelul iar manager ul sa poata verifica output-ul prin a interoga o alta tabela cu rezulatele.

Ce am reusit sa fac pana acum:

  1. Am creat o baza de date cu librariile respective
  2. Am creat o alta baza de date cu toate vulnerabilitatile
  3. Nu mai stiu…unde pun scriptul? Cum il pot automatiza? (gen crontab)

Am nevoie doar de niste pasi, detaliile le mai gasesc pe google cum sa fac.

Multumesc!

1 Like

Aici vreau sa te atentionez ca nu iti trebuie o baza de date, exista API-uri si servicii care mentin o baza de date actualizata zilnic.

In rest cauta scheduled lambda functions sau si mai simplu faci trigger pe un fisier in object storage. E.g. incarci csv-ul si ruleaza script-ul.

Varianta cea mai simpla e sa apelezi la un SaaS care face asta. Vine cu un cost, dar vine și cu ease of mind.

Top of mind pentru mine ar fi Snyk.

Varianta mai complicata, dar aproape gratuită, daca nu contorizezi și timpul tău petrecut sa pui totul în ordine ar fi o suită de scripturi care să facă ce ai descris tu mai sus.

Recent m-am jucat cu acest orchestrator care pare să fie ce trebuie pentru ce ai tu nevoie. https://www.windmill.dev/

Da, știe Python.

1 Like