Behold, i got the solution

Ar trebui modificat Discourse astfel incat toate raspunsurile sa inceapa cu "In opinia mea, ".
There. I fixed it.
You’re welcome.

5 Likes

Video quality sucks but it’s on topic:

2 Likes

Le: În opinia mea,
Da, dar când pui un citat pare că îți asumi ideea. Te baga la pușcărie pentru plagiat. Trebuie un AI să știe când să pună ‘in opinia mea’

2 Likes

it’s just “the romanian way”, hai sa facem cherry picking sa demonstram ca noi suntem macar la acelasi level, doar nu este nimeni mai bun ca noi, e chiar o intamplare ca cineva poate fi coerent si articulat pe alta idee decat cea pe am fi mers noi

In your oppinion :smiley:

Uneori se merge prea mult spre direcția „așa sunt (doar) românii”, dar adevărul este că… nu este ceva specific românilor.

De exemplu, eram pe un canal de slack și vine unu’ cu ceva de genul:

Hey guys, I have this problem … urmează o problemă foarte interesantă

Ghici ce? Au sărit vreo trei pe el că guys este sexist și discriminatoriu, deci nu ar trebui folosit, deci problema lui nu merită atenție.

Peste tot sunt justițiari și războinici ai luminii (sau, în cazul de față, războinici ai codului sau ai locurilor de muncă :troll:)

Ori învățăm să-i ignorăm ori îi hrănim. Este alegerea noastră, a celorlalți :slight_smile:

2 Likes

am fost spre exemplu in mijlocul razboiului international php-fig, cand l-au dat afara pe pmjones; desi erau cu topoarele pe masa, nu au facut asa urat cum fac unii dintre ai nostri la fiecare propozitie opinionated

In opinia mea, ar trebui sa fim mai toleranti. Raspunsurile de la thread-uri sunt scrise pe baza experientei traite de autor / autoare. :slight_smile:

@mirceaciu, citatele ar trebui sa sublinieze o idee. Parerea mea ! :smiley:

Sau daca nu plugin Discourse, macar un disclaimer. :))

Am vazut niste thread-uri de rasu-plansu pe Twitter, unde conversau americani. N-are face cu romanismul.

Am crezut că e vreo glumă prima dată cănd am citit. Probabil îmi scapă ceva dar hai să fim realiști. Acel “în opinia mea” este implicit pentru orice persoană pentru orice opinie. Cine se simte nevalidat de o altă opinie e problema lui.

1 Like

Afirmatia asta cam duce la niste contradictii :slight_smile:

O asemenea gandire poate duce la Relativism - Wikipedia cu niste rezultate fenomenale, cum ar fi ‘stiinta’ post-moderna sau macar ‘stiinta’ post normala.

1 Like

In contextul acestui forum. :slight_smile:

Ai grija @Cosmin_Popescu - folosirea ta de expresii comune dar imprecise este un slippery slope catre justificarea nazismului!!!11!

1 Like

Nici chiar asa !

Anyway !
Am modificat un pic postarea initiala

Ba chiar asa :slight_smile:

Sloganurile astea au dus la fascism si nazism.

In Germania, s-au gasit unii sa inventeze sloganul ‘totul e relativ’ si sa-l puna pe seama lui Einstein. Normal ca a aparut o carte numita ‘100 de oameni de stiinta propun gazarea lui Einstein’. De acolo a fost doar un pas pana la generalizarea la toti evreii. Ce a urmat, se stie.

In Italia, au venit unii cu niste sloganuri chiar mai tari. Sufragiu universal, drept de vot pentru femei, limitarea timpului de munca la 8 ore, salariu minim pe economie, chestii de-astea ce suna fain si se folosesc chiar si in zilele noastre. Asa ca nu e de mirare ca unii au pus botul la slogane si au votat cu patru maini partidul fascist https://en.wikipedia.org/wiki/Fascist_Manifesto sau si mai rau, in Romania, PSDul :slight_smile:

1 Like

Am sters partea cu “adevarul absolut” :slight_smile:

Nu m-am gandit ca se va ajunge asa de departe

Mersi pt link-uri :slight_smile:

:slight_smile: Nu are rost sa te stresezi, pe aici se abereaza. In opinia mea. Si stim de la PSD ca opiniile sunt egale, ‘pamantul nu este plat’ fiind o opinie ca oricare alta, echivalenta cu ‘pamantul este plat’. Eventual se poate supune la vot.

1 Like

În opinia mea, această ilustrație exemplifică foarte bine ideile de mai sus :smiley:

7 Likes